Մոնոպոլիան` խոչընդոտ սփյուռքահայ ներդրողների համար
«Ինքս փորձել եմ փայտի շուկա մտնել, սակայն բոլորը ինձ զգուշացրին, որ պետք չէ մտնել այդ բիզնես, նույնն էլ` ցորենի բիզնեսի հետ կապված: Ասացին` դեռ ցորենը չհասած` արտերդ կայրեն»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց գործարար, «Հովնանյան ինթերնեյշնըլ» ընկերության սեփականատեր Վահագն Հովնանյանը` մատնանշելով Հայաստանում օտարերկյա ներդրողներին վանող ամենամեծ հանգամանքը` մոնոպոլիան:
«Մոնոպոլիստը ինքն է ջերմաչափը, ինքը, ինչպես ուզում է, գները բարձրացնում է, ու մյուսներին հնարավորություն չի ստեղծվում մտնել ազատ մրցակցության մեջ»: Հովնանյանի խոսքերով` այսօր Հայաստանում գործում են բազմաթիվ սփյուռքահայ ներդրողներ, բայց ներդրողների մի մեծ բանակ էլ հիասթափվում եւ հետ է գնում: «Իմ ընկերներից մեկը ոսկերիչ էր, եկավ այստեղ բացեց մի խանութ, այնքան եկան ու ամեն մանրուքը պարբերաբար փոխել տվեցին, որ նա զզվեց եւ հեռացավ: Մարդու ախորժակն է փակվում»:
Հովնանյանի հետ չհամաձայնեց մյուս բանախոսը` ԱԺ պատգամավոր Մանվել Բադեյանը: «Մոնոպոլիզացիա, իհարկե, կա, սակայն հնարավոր չէ, օրինակ, ցորենի կամ նավթի ներկրողները կամ արտահանողները շատ լինեն, բայց այստեղ էլ պետությունը պետք է սահման դնի մոնոպոլիստի շահույթի վրա: Եւ բացի այդ` այստեղ գալիս են նաեւ այնպիսի ներդրողներ, ովքեր իրենց ամբողջ կյանքում բիզնեսով չեն զբաղվել, շատ բան չեն հասկանում բիզնեսի օրենքներից: Այնպես չէ, որ այստեղ բոլորը հրեշներ են ու սփյուռքահայերին թալանում են»:
«Հայաստանը աշխարհաքաղաքական դիրքով, իհարկե, գրավիչ լինել չի կարող: Բացի այդ էլ` գտնվում ենք շրջափակման մեջ: Շուկան փոքր է, ու առկա է քաղաքական չլուծված կոնֆլիկտ»-ասում է ԱԺ պատգամավորը:
Իսկ թե ինչով Հայաստանը կարող է գրավիչ լինել դրսի ներդրողների համար գործարար Հովնանյանը նշում է. «Հայաստանը նոր երկիր է, ու նոր բաների մեծ պահանջ կա` համեմատած մյուս երկրների հետ, այնպիսի բաներ կարելի է ներմուծել կամ իրագործել, որը դեռեւս չկա Հայաստանում»: Ինքը` Հովնանյանը բիզնեսը կապում է օրենքի հետ ու իր խոսքերով` ամեն ինչ անում է, որպեսզի ոչ մի քայլ դուրս չգա օրենքի սահմաններից: «Ամենից սխալ բանն է բիզնեսիդ հաջողությունը պայմանավորել այս կամ այն պաշտոնյայի առկայությամբ: Այսօր նա կա, վաղը չկա: Ես անգամ չգիտեմ մեր քաղաքական գործիչների անունները»,- ասում է գործարարը:

Монополия – самое большое препятствие для зарубежных армянских инвесторов
“Я хотел придти на рынок древесины, однако меня предупредили, чтобы я не занимался этим бизнесом. То же самое было с бизнесом зерна. Сказали, не успеет пшеница созреть, как твои поля подожгут”,- сказал сегодня на пресс-конференции предприниматель, владелец компании “Овнанян интернейшенл” Ваагн Овнанян, подчеркнув, что самым большим препятствием, отталкивающим в Армении зарубежных инвесторов, является монополия.
Монополист, как хочет, поднимает цены, и не предоставляет другим возможность вступать в свободную конкуренцию, говорит Овнанян. По его словам, сегодня в Армении действуют многочисленные зарубежные армянские инвесторы, однако большая армия инвесторов, разочаровавшись, уезжает обратно.
С Овнаняном не согласился депутат Национального Собрания Манвел Бадеян: “Монополизация, конечно, есть, но ведь невозможно, чтобы импортеров или экспортеров, скажем, зерна или нефти было много. Но и здесь государство должно установить границу для прибыли монополиста. Кроме того, сюда приезжают и такие инвесторы, которые ни разу бизнесом не занимавлись, и они многое не понимают в законах бизнеса. Так что нельзя утверждать, что здесь одни монстры, грабящие зарубежных армян”.
Бадеян также отметил: “Армения по своему географическому положению, конечно, не может быть привлекательной страной. Рынок маленький, есть неразрешенный политический конфликт”.
В ответ Овнанян сказал, чем Армения может привлечь зарубежных инвесторов: “Армения новая страна, здесь есть потребность в новых вещах. И в Армению можно ввозить или создавать здесь то, чего в стране нет”. Сам Ваагн Овнанян связывает бизнес с законом и, по его словам, делает все, чтобы ни на шаг не отступать от закона.