Հին հարցերի նոր պատասխանները
2008-ի նախագահական ընտրապայքարում նոր մարդ չի լինելու։ Դա ակնհայտ է։ Հին մարդիկ նոր գաղափարներ չեն ներմուծելու։ Սա եւս ակնհայտ է։ Եթե չլինի Հայաստանի պատմության համար կարեւոր շրջափուլի գիտակցությունը, 2008-ի փետրվարյան ընտրությունները ոչնչով չեն տարբերվելու 2007-ի մայիսյան ընտրություններից։
Իսկ ինչո՞վ է առաջիկա ընտրապայքարը շրջափուլային, կամ ինչո՞վ շրջափուլային չէին 2003-ն ու 1998-ը։ 2003-ը միջանկյալ էր եւ պարզ էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանն ամեն գնով օգտվելու էր երկրորդ անգամ առաջադրվելու իր իրավունքից, թիմն էլ ամեն գնով ապահովելու էր նրա իշխանության շարունակությունը։ Ինչ վերաբերում է 1998-ին, այն եղել է շրջափուլային՝ Ղարաբաղի նախկին նախագահը ստանձնում էր Հայաստանի եւ Ղարաբաղի ապագայի պատասխանատվությունը՝ մերժելով հանրապետության առաջին նախագահի առաջարկները։
Անցել է տասը տարի։ Հիմա հաշվետվություն տալու ժամանակն է։ Պետք է պատասխանել մեկ հարցի. «Ի՞նչ դիրքում էր Հայաստանը 1998-ին, ի՞նչ դիրքում է այսօր»։ Սա հավասարապես վերաբերում է ե՛ւ ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը, ե՛ւ հարեւանների հետ հարաբերություններին, ե՛ւ երկրի միջազգային հեղինակությանը, ե՛ւ տնտեսական զարգացման հեռանկարին։
Վերարտադրության պատրաստվող իշխանությունն ամեն ինչ անելու է այս հարցերից խուսափելու համար, որովհետեւ դրանց պատասխանները չեն նպաստելու ընտրությունների «ազատ ու արդար» անցկացմանը։
Ո՞վ կարող է ստիպել վերարտադրության պատրաստվող իշխանությանը տալ այս հարցերի պատասխանն ու ի ցույց դնել անցած մեկ տասնամյակի քաղաքականության սնանկությունը։
Հայտնի գործիչներին մեկ առ մեկ թվարկելու փոխարեն ասեմ, որ հավաքական միջին ընդդիմադիրն անցած տասը տարում չի բարձրացրել նման հարցեր, եւ ընտրությունների նախաշեմին արծարծելով՝ կարող է շահարկման տպավորություն թողնել։ Բացի այդ, հավաքական միջին ընդդիմությունն ինքը չունի սեփական համոզմունքներ, որոնցով կարողանա պատասխանել։ Առանց համոզմունքի չի լինի. ղարաբաղյան հարցի կարգավորումը կամ հայ-թուրքական հարաբերությունները ոչ խնայդրամարկղի ավանդ են, ոչ էլ կենսաթոշակ, որ դրանցով ձեռնածություն անես։
Ո՞վ կուղղի այս հարցերն իշխանություններին՝ հաշվետվություն լսելու ակնկալիքով, եւ ո՞վ կշարադրի դրանց մասին սեփական մոտեցումները՝ դժվար կամ դեռ վաղ է ասել, բայց պարզ է մի բան, որ առանց այս արծարծման կկորցնենք իրավիճակի շտկման եւս մեկ հնարավորություն։

New Solutions to Old Problems
There is not going to be a new candidate in the 2008 presidential elections. That much is clear. There are also not going to be any new ideas from the same old people. That is clear too. If it were not for the realization that this is an important period in the history of Armenia, the 2008 presidential elections would not differ at all from the 2007 parliamentary elections.
But what makes this election important, or what was not important about the elections in 1998 or 2003? The elections in 2003 were after Kocharyan's first term and it was clear that he would do everything to avail of his right to one more term, and his team did everything to assure his continuation in power. The elections in 1998 were important - the former President of Karabakh was assuming responsibility for the future of Armenia and Karabakh, rejecting propositions made by the first President of the Republic.
Ten years have passed. It is time for evaluation. One question needs to be answered - "What was Armenia's position in 1998 and what is it now?" This refers equally to the resolution of the Karabakh conflict, relations with neighbors, the country's international reputation, and to prospects for economic development.
The authorities will do all they can to avoid answering this question as they prepare for self-replication. This is because the answers to that question will not help their cause for "free and fair" elections.
Who can force the current authorities to answer this question and demonstrate the political bankruptcy which has marked the past decade?
Instead of talking about each politician one by one, allow me to say that the average opposition activist has not raised this question over the past ten years, and if they ask this now it can be seen as trying to gain political advantage. Besides this, the average opposition activist does not have his own stance with which to answer this question. A stance is crucial - the resolution of the Karabakh issue and Armenian-Turkish relations are not small change or coins with which to pull a few magic tricks.
Who will ask this question to the authorities and expect to hear a report and who will compose a unique approach to this issue? It is difficult, or perhaps too early, to say. But one thing is clear - without this approach we will lose yet another opportunity to rectify the current situation.