Ոչ ՄՆ-ին, ոչ Մայր Աթոռին հայտնի չէ, թե որքանով են վտանգավոր 13-րդ դարի Սբ. Մարիանեի պատերի ճաքերը (լուսանկար)
«Հետքը» հարցում էր ուղարկել մշակույթի նախարարությանը (ՄՆ)` խնդրելով տեղեկացնել, թե նախարարությունն ուսումնասիրե՞լ է Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքի` 1281 թ. կառուցված Սբ. Մարիանե (Սբ. Մարինե) եկեղեցու պատերին առկա ճաքերը, այդ ճաքերը պարունակո՞ւմ են փլուզման վտանգ, և ՄՆ-ն առաջիկայում նախատեսո՞ւմ է եկեղեցում կատարել վերանորոգման կամ այլ աշխատանքներ:
ՄՆ Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալությունից տեղեկացրին, որ Սբ. Մարիանե գործող եկեղեցին ՀՀ կառավարության 2001 թ. հուլիսի 9-ի N 616 որոշմամբ սեփականության իրավունքով հանձնված է Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնին, և հավելեցին. «Համաձայն սահմանված կարգի` հուշարձանի սեփականատերն է պարտավոր ապահովել հուշարձանի պահպանությունը և կատարել նրա ամրակայման, նորոգման ու վերականգնման անհրաժեշտ աշխատանքները»:
Ուստի, ՄՆ-ին ուղղած միևնույն հարցերը տվեցինք Սբ. Մարիանե եկեղեցու սեփականատիրոջ` Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանին: Վերջինս, մասնավորապես, պատասխանեց. «Ցավալի է, որ Մշակույթի նախարարության կողմից շարունակաբար հնչեցվում է հետևյալ արտահայտությունը, թե «հուշարձանի սեփականատերն է պարտավոր ապահովել հուշարձանի պահպանությունը և կատարել նրա ամրակայման, նորոգման ու վերականգնման անհրաժեշտ աշխատանքները»»:
Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանի խոսքով` Մայր Աթոռն իր ունեցած բոլոր հնարավորություններով հանդերձ ի վիճակի չէ միայնակ իրականացնել պատմական եկեղեցիների և վանքերի պատշաճ պահպանությունը, և մշակութային ժառանգության պահպանության համար պատասխանատու են ինչպես Մայր Աթոռը, այնպես և իշխանությունները:
«Այս գիտակցությունը պետք է ունենան առավել չափով Մշակույթի նախարարության պաշտոնյաները և ինքնարդարացում չփնտրեն ՀՀ օրենքի մեջ, որովհետև նույն այդ օրենքը պարտավորեցնում է նրանց` իբրև պաշտոնյաների, պատասխանատվություն և հոգատարություն ցուցաբերել պատմական այդ սրբավայրերի նկատմամբ»,- հավելեց Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրենը:
Սբ. Մարիանեն գտնվում է Արագածոտնի թեմում, և տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանի հավաստիացմամբ` թեմակալ առաջնորդը դիմել է ՄՆ-ին` եկեղեցու «պահպանության ուղղությամբ անհրաժեշտը ձեռնարկելու»:
13-րդ դարի այս հուշարձանը կառուցված է դարչնագույն սրբատաշ տուֆից, արտաքուստ ուղղանկյուն, գմբեթավոր կառույց է, վերձիգ համաչափություններով:
Եկեղեցու լուսամուտներից և դռներից:
Հին քարեր ու տապանաքարեր եկեղեցու բակում:
Խաչքարեր` եկեղեցու բակում:
Սբ. Մարիանեի միջնադարյան արձանագրությունների կողքին երևում են նաև հնավայրի այցելուների թողած ժամանակակից «արձանագրությունները»:

МК и Первопрестольному Эчмиадзину неизвестно, насколько опасны трещины на стенах средневековой церкви св.Мариане (фото)
«Hetq» обратился в Министерство культуры с запросом, в котором просил сообщить, проводились ли изучения трещин на стенах церкви св.Мариане (св.Марине), построенной в 1281 г. в городе Аштараке (Арагацотнская область), содержат ли эти трещины угрозу обрушения и предусматривает ли МК в ближайшее время отреставрировать церковь или провести другие работы.
В Агентстве охраны историко-культурных памятников МК сообщили, что решением правительства РА N 616 от 9 июля 2001 г. действующая церковь св.Мариане на правах собственности передана Первопрестольному святому Эчмиадзину. «Согласно установленному порядку собственник памятника обязан обеспечить его охрану и выполнить необходимые работы по укреплению, ремонту и восстановлению памятника»,- говорится в ответе Агентства на наш запрос.
В связи с этим вопросы, адресованные МК, мы задали и директору пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина, являющегося собственником церкви св.Мариане, священнику Ваграму Меликяну. Последний, в частности, сказал: «Я сожалею, что Министерство культуры постоянно заявляет том, что «собственник памятника обязан обеспечивать его охрану и проводить необходимые работы по укреплению, ремонту и восстановлению памятника».
По словам В.Меликяна, Первопрестольный Эчмиадзин, несмотря на свои возможности, не в состоянии в одиночку осуществлять надлежащую охрану церквей и монастырей. Ответственность за культурное наследие несет не только святой Эчмиадзина, но и власти.
Этот памятник 13-го в. построен из желтого тесаного туфа.
Церковь св.Мариане находится на территории Арагацотнской епархии Армянской церкви. Священник Ваграм Меликян заверил, что предводитель епархии обратился в Министерство культуры с просьбой осуществить необходимые шаги по сохранению памятника.