Գարեգին Բ-ի ելույթը ՀՀ նախագահի երդմնակալությանը
Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայան Հայոց Կաթողիկոսի կոսքը ՀՀ նախագահ տիար Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության առիթով
Մեծարգո Նախագահ Հայաստանի Հանրապետության,
Մեծարգո Նախագահ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության,
Հարգարժան Նախագահ Ազգային Ժողովի,
Բարձրաշնորհ և Գերաշնորհ հոգևոր հայրեր,
Պատվարժան պետական այրեր, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ,
Սիրելի հյուրեր և ներկաներ.
Հայրենիքի լուսաճեմ կյանքի աղոթքն ու մաղթանքը մեր շուրթերին` ողջունում և Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք բերում Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի երդմնակալության առիթով:
Փառք և գոհություն ենք մատուցում Երկնավորին մեր ժողովրդին պարգևած անպատում շնորհների համար, որոնցով ապրել, ստեղծել ու մաքառել է և այսօր աննկուն ու լավատես` հայրենյաց սիրով կերտում է իր ազատ կյանքի նոր օրը:
Անկախ պետականության վերականգնումից ի վեր մեր երկիրը ահռելի դժվարություններ է հաղթահարել, վերակառուցումների ու բարեփոխումների ոչ դյուրին ճանապարհ անցել: Այս պահին գնահատանքով և աղոթքով ենք հիշում հայրենի անկախ պետականության հաստատման և կայացման գործին իրենց նվիրյալ ծառայությունը բերած ազգի բոլոր զավակներին: Պետականաշինության ընթացքներում Դուք, Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ, ծանրագին ավանդ եք բերել` լինելով կերտողներից մեկը մեր պատմության այս հուսաբեր ժամանակաշրջանի: Ձեր նվիրյալ ծառայությունը Հայրենիքին ու ժողովրդին առաջնորդեց Ձեզ պետական ամենաբարձր պատասխանատվության: Նախագահի պաշտոնը հինգ տարիներ առաջ Դուք ստանձնեցիք երկրում ներքին լարվածության բարդ պայմաններում և, սակայն, աներեր կամքով և հաստատուն քայլերով ամենայն ջանք գործադրեցիք, որպեսզի պահպանվի կայունությունը և շարունակվեն բարեփոխումներն ու բնականոն զարգացման ընթացքը մեր Հայրենիքի: Ձեր նախագահության շրջանը եղավ պայքար և ծառայություն դժվարությունների և մարտահրավերների դիմագրավման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ և արդար կարգավորման, արտաքին քաղաքականության ոլորտում այլ պետությունների հետ հարաբերությունների ամրապնդման և գործակցության արդյունավորման:
Այսօր Վեհամոր Ավետարանի և Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության վրա երդվելով` Դուք նորոգեցիք ծառայական Ձեր ուխտը ազգին և Հայրենիքին: Նախագահական նոր շրջան է սկսվում` որոշակի նոր պահանջներով ու ակնկալիքներով: Մեր երկրում նախորդ տարիներին արձանագրված դրական տեղաշարժերով ու բարի արդյունքներով հանդերձ` տակավին կենսական նշանակություն ունեցող և վճիռների կարոտ բազում խնդիրներ ու հարցեր կան, որոնք այսօր ևս պահանջում են հայրենի իշխանությունների և համայն մեր ժողովրդի հետևողական ջանքերը` պահպանելու համար մեր խաղաղ ու ապահով կյանքը և առաջընթացի հույսն ու հեռանկարը: Ամենքիս տեսիլքն է, որ մեր անկախ պետականության ուղին պարգևի արգասիքներ շեն ու ծաղկուն կյանքի` բարօրությամբ ու բարեկարգությամբ լեցուն, զարգացող տնտեսությամբ, գիտությամբ ու մշակույթով: Նախագահի բարձր առաքելությամբ Դուք կոչված եք իրագործման առաջնորդելու այս տեսլականը: Անտարակույս է, որ ժողովրդի բարօրությունը, օրենքի և իրավունքի գերակայությունը, հոգևոր-բարոյական արժեքներով հասարակական կյանքի առաջընթացը առավել ամրություն պիտի բերեն մեր երկրին, հեղինակություն` մեր պետության վարկին և առավել զորություն` մեր ազգային կյանքին: Մեր Եկեղեցին ինչպես միշտ իր զորակցությունն է բերելու հայրենի պետությանը և Ձեզ` հայրենաշեն ու ազգանվեր առաքելության իրականացման գործում:
Երդմնակալության այս առիթով Մեր հորդորն ենք ուղղում մեր ժողովրդին ի Հայրենիս և ի Սփյուռս` հայրենի իշխանությունների հետ միասնական ջանքեր գործադրել հանուն մեր Հայրենիքի և ազգային մեր կյանքի պայծառության, մեր հույսերի մարմնավորման: Միակամ ու միախորհուրդ ձգտենք ավելիով իրագործել այն, ինչ ազգի և հայրենի երկրի հանդեպ մեր նվիրական պարտքն ու պարտականությունն է: Չտկարանանք դժվարությունների առջև: Առաքյալի խոսքի համաձայն` «հոգ տանենք միմյանց` սիրո և բարի գործերի հորդորելով» (Եբր. 10. 24), որպեսզի օր օրի շենանա ու բարգավաճի մեր Հայրենիքը` այսօր և միշտ մնալով ամուր պատվարն ու զորության ակունքը աշխարհասփյուռ հայության:
Աղոթք ենք բարձրացնում առ Աստված մեր Հայրենիքի անսասանության, մեր ժողովրդի խաղաղ ու երջանիկ կյանքի հայցով: Աղոթում ենք Ձեզ համար, մեծարգո Նախագահ. թող Բարձրյալի օրհնությունը և Սուրբ Հոգու առաջնորդությունը միշտ լինեն Ձեզ հետ, զորացնեն Ձեզ, պահպանեն հաստատուն ու վճռակամ` կյանքի կոչելու Ձեր և մեր ժողովրդի բարի սպասումներն ու հույսերը: Թող Տերը օրհնի ազգս աշխարհասփյուռ, միշտ պահպանի Իր շնորհների մեջ` հավատքով հայցելու. «Տեր Աստված մեր, առաջնորդիր մեզ և ուսուցանիր մեզ արդարությամբ գնալ Քո ճանապարհներով, պահիր մեր կյանքը խաղաղության մեջ և մեր ընթացքը` Քեզ հաճելի. ամեն» (ժամագիրք):

Слово Верховного Париарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго по случаю инаугурации президента республики Армения
Глубокоуважаемый Президент Республики Армения!
Многоуважаемый Президент Нагорно-Карабахской Республики!
Досточтимый Председатель Национального Собрания!
Высокопреосвященнейшие духовные отцы!
Уважаемые государственные мужи, представители дипломатических миссий!
Дорогие гости и присутствующие!
С молитвой и пожеланиями светлой жизни Родины на устах приветствуем и приносим Вам Наше Патриаршее благословение по случаю инаугурации Президента Республики Армения.
Слава и благодарение Небесному Господу за преподнесенные нашему народу несметные дары, которыми жил, творил и боролся и сегодня с любовью к Отечеству непоколебимо и оптимистично созидает новый день своей свободной жизни.
Со дня восстановления независимой государственности наша страна преодолела неимоверные трудности, прошла нелегкий путь перестроек и реформ. В этот миг с благодарностью и молитвой вспоминаем всех чад нации, принесших свое преданное служение делу утверждения и становления независимой государственности Отечества. В течение этого процесса созидания государственности Вы, многоуважаемый господин Президент Республики Армения, внесли весомый вклад, будучи одним из творцов этого обнадеживающего периода нашей истории. Ваше преданное служение Отечеству и народу привело Вас к наивысшей государственной ответственности. Пост президента пять лет назад Вы заняли в сложных условиях внутренней напряженности в стране, однако непоколебимой волей и уверенными шагами приложили всяческие усилия, дабы сохранилась стабильность и продолжились преобразования и ход естественного развития нашего Отечества. Период Вашего президентства стал борьбой и служением для преодоления трудностей и вызовов, мирного и справедливого урегулирования вопроса Нагорного Карабаха и в сфере внешней политики упрочения отношений и плодотворного сотрудничества с иными государствами.
Сегодня, присягая на Евангелии и Конституции Республики Армения, Вы обновили Ваш обет служения нации и Родине. Начинается новый президентский период с определенными новыми требованиями и ожиданиями.  Вместе с достигнутыми нашей страной в предыдущие годы положительными сдвигами и добрыми результатами остается еще много проблем и вопросов, имеющих существенную важность и ждущих решений, которые сегодня также требуют последовательных усилий властей Отечества и всего нашего народа, дабы сохранить нашу мирную и обеспеченную жизнь, надежду и перспективу прогресса. Наше всеобщее видение, что путь независимой государственности преподнесет плоды благополучной и процветающей жизни, полной благоденствия и благоустройства, с развивающейся экономикой, наукой и культурой. Высокой миссией президента Вы призваны к осуществлению этого видения. Вне сомнений, благоденствие народа, преобладание закона и права, прогресс общественной жизни на основе духовных и моральных ценностей придадут большую крепость нашей стране, престиж - доброму имени нашего государства и большую силу нашей национальной жизни. Наша Церковь как всегда будет оказывать поддержку  родному государству и Вам в деле осуществления этой миссии во благо Родины и нации.
По случаю инаугурации обращаем свое назидание к нашему народу в Отечестве и Диаспоре вместе с властями Отечества прилагать совместные усилия во имя процветания нашей Родины и нашей национальной жизни, воплощения наших надежд.  Единые волей и помыслом, будем стремиться в большей степени осуществить то, что является нашим священным долгом и обязанностью по отношению к нации и родной стране. Не отступим перед трудностями. По слову апостола, “будем внимательны друг ко другу, поощряя к любви и добрым делам” (Ев. 10. 24), чтобы день ото дня процветало и преуспевало наше Отечество, ныне и присно оставаясь крепким оплотом и истоком мощи распростертого по миру армянского народа.
Возносим молитву Богу, испрашивая незыблемости нашему Отечеству, мирной и счастливой жизни нашему народу. Молимся за Вас, глубокоуважаемый господин Президент. Пусть благословение и водительство Святого Духа всегда пребывают с Вами, укрепляют Вас, хранят твердым и решительным ради претворения в жизнь добрых ожиданий и чаяний – как Ваших, так и нашего народа. Пусть Господь благословит наш народ по всему миру, присно хранит в благодати Своей, дабы испрашивал с верою: “Предводительствуй нас, Господи Боже наш, и научи нас идти путями Твоими в праведности, храни в мире жизнь нашу и житие наше, угодное Тебе. Аминь” (Часослов).