Րաֆֆի Հովհաննիսյանը երդվեց Ազատության հրապարակում հավաքվածների հետ միասին
Ազատության հրապարակում ընթանում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հրավիրած հանրահավաքը, որի ժամանակ «Ժառանգության» առաջնորդն ասաց, որ այստեղ չկան Աստվածամոր ավետարան, կեղծիք, սուտ, 30 արծաթ, կեղծ քարոզներ խորանից, ոչ էլ կեղծ ելույթներ նախագահականից, այլ կա հայ ժողովուրդը:
Նա ասաց, որ ով ունի Սահմանադրություն, բարձր պահի: Այնուհետև մաս առ մաս արտաբերեց երդումը, որը հավաքվածները կրկնեցին նրանից հետո.
«Հանուն հավատի և հանրապետության, ես՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիս, այսօր լուծարում եմ իմ կապերը ներկա անօրինական իշխանության հետ: Հայտարարում եմ, որ չեմ ճանաչում կեղծ ղեկավարներին: Չեմ հնազանդվելու սուտ օրենքներին, չեմ ենթարկվելու անիրավ հրամաններին:
Ես լիազորված եմ իրավունքով, պաշտպանված եմ Սահմանադրությամբ և ես չեմ վախենում և ես չեմ վաճառվում և ես չեմ նահանջում:
Մենք՝ Հայաստանի 4-րդ հանրապետության քաղաքացիներս, երդվում ենք մեր պապերի երազանքով, մեր երեխաների ապագայով, մեր պետության Սահմանադրությամբ, որ մենք պայքարելու ենք:
Պայքարելու ենք ամենուր, պայքարելու ենք սիրով, պայքարելու ենք հավատքով և չենք հոգնելու, չենք հիասթափվելու, հույս ենք տալու իրար, ուժ ենք տալու իրար և մենք հաղթելու ենք:
Մենք՝ նոր Հայաստանի հպարտ քաղաքացիներս, սուրբ Արարատի շուքի ներքո, կառուցելու ենք մեր իսկական հայրենիքը, որտեղից չեն փախչում մեր եղբայրներն ու քույրերը, այլ որտեղ վերադառնում են բոլոր հայերը և բոլոր հայաստանցիները, որտեղ կան իրավունք, ապագա, կան ընտրված նախագահ, երջանիկ ժողովուրդ:
Այս օրը հեռու չէ, այդ օրը այսօր է»:
Երդվելուց հետո հավաքվածները սկսեցին վանկարկել «Րաֆֆի, նախագահ»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խոսքով՝ այսօր՝ ժամը 18-ին, Ազատության հրապարակում կլինեն երգ ու պար, տոնախմբություն, քանի որ սա մեր ազգային միասնությունն է, և հաղթանակը այսօր է: «Ով որ չի գնալու համակարգչի առջև սերիալ նայելու, լինելու է ժամը 6-ին»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ չի հետևել երդմնակալության արարողությանը, բայց եթե Սերժ Սարգսյանը երդվել է Աստվածամոր ավետարանի վրա, իսկ Վահափառը օրհնել է, ապա ինքը չի ճանաչում ոչ Սերժ Սարգսյանին, ոչ Վեհափառ հայրապետին, այլ ինքը ճանաչում է Հայաստանի քաղաքացուն:
Այնուհետև նա նշեց, որ ապրիլի 12-ին՝ ժամը 18-ին, հանդես կգա ծրագրային ելույթով, կներկայացնի իրենց թիմը, վստահ է, որ «Բարև Երևան» դաշինքը լինելու է մեծամասնություն, և Երևանում լինելու է նոր իշխանություն:

Раффи Ованнисян принес присягу на площади Свободы
На проходящем на площади Свободы митинге сторонников Раффи Ованнисяна лидер партии "Наследие" заявил, что "здесь нет Евангелия Богоматери, нет фальши и лжи, нет 30 сребреников и фальшивых выступлений представителей президентской администрации, но есть армянский народ".
Затем Раффи Ованнисян принес присягу, текст которой повторяли за ним и собравшиеся на площади люди.
«Во имя веры и республики я, гражданин Республики Армения, сегодня разрываю свои связи с действующей незаконной властью. Я заявляю, что не признаю лжеруководителей, не буду подчиняться ложным законам и незаконным приказам. Я уполномочен правом, защищен Конституцией, и я не боюсь, не продаюсь, не отступаю. Мы, граждане Четвертой Республики Армения, клянемся мечтой наших дедов, будущим наших детей, Конституцией нашего государства, что будем бороться. Мы будем бороться повсюду, будем бороться с любовью, верой и не устанем от этой борьбы, не разочаруемся. Мы будем давать друг другу надежду и силы. И мы победим. Мы, гордые граждане новой Армении, построим под сенью священного Арарата настоящую родину, откуда не будут убегать наши браться и сестры и куда будут возвращаться все армяне и жители Армении, где будет право, будущее, избранный президент, счастливый народ. И этот день не за горами, этот день сегодня».
После окончания церемонии приведения к присяге собравшиеся начали скандировать: "Раффи – президент!"
Раффи Ованнисян сообщил, что сегодня в 18 часов на площади Свободы состоится концерт и народное гуляние, "поскольку сегодня – день национального единства и победы".
Лидер "Наследия" также сказал, что не следил за церемонией инаугурации Сержа Саргсяна, но если последний присягнул на Евангелии святой Богородины, а Католикос благословил его, то он не признает ни Сержа Саргсяна, ни Верховного Патриарха. Он признает только граждан Армении.
12 апреля в 18.00 Раффи Ованнисян выступит с программной речью и представит свою команду. Руководитель "Наследия" также выразил уверенность, что на выборах в совет старейшин Еревана блок "Здравствуй, Ереван" получит большинство, и в столице утвердится новая власть.