Ղարաբաղում ռազմական պատրաստությունը կարող է հզոր զարկ տալ թալիշ ժողովրդի ազատագրական պայքարին
Մոսկվայում գործող «Անկախ Թալիշստան» հասարակական միությունը (общественный союз «Независимый Талышстан») հայտարարություն է ընդունել, որում ողջունել է Արցախի Սուվորովի և Մադաթովի անվան ռազմական ուումնարան ընդունվելու հնարավորության ընձեռումը ազգությամբ թալիշ երիտասարդներին:
«Թալիշ ժողովրդի պատմական բնակության տարածքը, որն այժմ բռնազավթված է Ադրբեջանի կողմից, վաղ թե ուշ անկախություն է ձեռք բերելու, և արտերկրում բնակվող թալիշ երիտասարդների ռազմական պատրաստությունը Ղարաբաղում կարող է հզոր զարկ տալ ողջ թալիշ ժողովրդի ազատագրական պայքարին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, հաշվի առնելով ցուցաբերված հետաքրքրությունն ու ստացված հայտերը, «Սուվորովի և Մադաթովի անվան ռազմական ուումնարան» ծրագրի իրականացման կոմիտեի օրակարգում է դրված ազգությամբ լեզգինների, թալիշների, ավարների, ցախուրների, թաթերի և ուդիների՝ ընդհանուր սկզբունքներով ընդունվելու հարցը:

Военная подготовка в Карабахе может стать импульсом новой борьбы талышского народа
Общественный союз "Независимый Талышстан" (г. Москва) распространил заявление, в котором поприветствовал возможность предоставления юношам талышской национальности равных с армянами прав поступления в Военное училище имени Суворова и Мадатова в Нагорном Карабахе.
"Территория исторического расселения талышского народа, оккупированная Азербайджаном, рано или поздно обретет независимость, и военная подготовка талышских юношей, проживающих за рубежом, может послужить мощным импульсом нового этапа освободительной борьбы талышского народа", - говорится в заявлении Общественного союза "Независимый Талышстан".
Как сообщалось ранее, учитывая проявленный интерес и поступившие заявки, согласно пока еще не утвержденному плану комитета по реализации проекта "Карабахское военное училище имени Суворова и Мадатова", на общих основаниях в училищe будут иметь право поступать молодые люди - лезгины, талыши, аварцы, цахуры, таты и удины по национальности.