Պատգամավորը՝ ՄԻՊ-ին. «Ինչո՞ւ չեք տալիս պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի անունը»
Ազգային ժողովում դեռ բուռն քննարկվում է մարդու իրավունքների պաշտպանի 2011 եւ 2012 թվականների զեկույցները: Պատգամավորները ելույթներ են ունենում եւ նրանց մեծամասնությունը քննադատում է մարդու իրավունքների պաշտպանին ու նրա զեկույցները՝ նշելով նաեւ առաջընթացը:
Կարեն Անդրեասյանը տխուր հայացքով լսում է պատգամավորների քննադատությունները:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից հնչեցրեց, որ շատ պատգամավորներ ՄԻՊ-ից պահանջել են հնչեցնել իրավախախտների անունները, սակայն Կարեն Անդրեասյանը այդպես էլ անուններ չի հնչեցրել:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ մաքսային եւ հարկային ղեկավարությունը ներգրավված է բիզնեսում, ինչը խոցում է երկրում տնտեսական զարգացմանը:
«Անուններ ինչու՞ չեք հնչեցնում, պարոն Անդրեասյան: Ինչո՞ւ չեք տալիս պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի անունը: Նա պաշտոնապես միլիոնատեր է, խոշոր ներկրող, Հայաստանի բիզնեսում ընդհանրապես այդպիսի ոլորտ չկա, որ ներգրավված չլինի, եւ նրա ունեցվածքի վերաբերյալ լեգենդներ են պտտվում, այդպիսի լեգենդներ մեկ էլ պարսկական շահերի մասին են պտտվում: Մարդը հաջողությամբ պաշտոնավարում է մի ժամանակաշրջանում, երբ Սերժ Սարգսյանն ասում է, որ բիզնեսը եւ իշխանությունը պետք է տարանջատենք »,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ պատգամավորի` խնդիրն այն է, որ «հարկային եւ մաքսային մարմինների չինովնիկը դարձել է միլիոնատեր իր պաշտոնավարման ընթացքում»: Նիկոլ Փաշինյանը մտահոգություն հայտնեց, որ բիզնեսում ներգրավված պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի հետ տնտեսվարողները չեն կարող մրցել, որովհետեւ դրա համար կամ պետք է նախարար լինեն կամ տանիք փնտրեն կառավարությունում, Ազգային ժողովում կամ էլ՝ նախագահականում:
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ նշեց, որ մարդու ամենակարեւոր իրավունքներից է քաղաքական իրավունքը՝ իր քվեով իշխանություն ձեւավորելու իրավունքը: ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորը «տպավորիչ» որակեց, որ այդպես էլ խորհրդարանի դահլիճում այս երկու օրերի քննարկումների ժամանակ անդրադարձ չի եղել մարդու քաղաքական իրավունքներին եւ որեւէ մեկը չի ասել ՄԻՊ-ին, որ սուտ ես ասում քո զեկույցում, թե 2012թ. ընտրությունների ժամանակ եղել են համատարած ընտրակաշառքներ:
2012թ. խորհրդարանական ընտրություններին102 ահազանգ է եղել ընտրախախտումների վերաբերյալ, սակայն հարուցվել է 8 քրեական գործ:
«Եթե ոստիկանությունն ու դատախազությունն այս գործերը բացահայտեն, կնշանակի փոխել քաղաքական իրավիճակը: Այսինքն՝ բացահայտել ընտրակաշառքի դեպքերը, դա նշանում է, որ խորհրդարանի դահլիճը լինելու է ուրիշ, նախարարության նստավայրում նստած է լինելու ուրիշ մարդ, կառավարությունում ուրիշ մարդ, եւ դա նշանակում է, որ ոստիկանապետը ոստիկանապետ չի լինի, իսկ գլխավոր դատախազը՝ գլխավոր դատախազ»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատգամավորը զարմանում է, որ Հայաստանում դեռ կան միամիտ մարդիկ, որ ընտրակաշառքների դեպքերով զանգահարում են ոստիկանություն:
«Ոստիկանապետն իր քվոտան ունի ընտրություններում, դատախազն իր քվոտան ունի: Դատախազը կարող է 2-4 պատգամավոր նշանակի կամ չգիտեմ ինչ անի, ոստիկանապետն էլ իր հերթին նշանակի, դրա համար ինչու պետք է դեպքերը բացահայտվեն, ամեն ինչ նորմալ է»,-ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ պատգամավորի` վերջերս Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությունը, թե պայքարելու է աղքատության դեմ, ամենեւին էլ այդպես չէ, քանի որ այս համակարգին պետք է, որ մարդիկ աղքատ լինեն:
«Մարդը պետք է աղքատ լինի, որ տանեն 5 000 դրամ տան, որ ասեն՝ վայ, ախպեր ջան, եթե դու 5 000 դրամ ունես, ուրեմն Աստված ես, ուրեմն գնանք քեզ ընտրենք: Ասում է` արտագաղթի դեմ եմ պայքարելու, չեմ հավատում: Ո՞նց է արտագաղթի դեմ պայքարելու, բա ո՞վ է իրենց օգտին քվեարկելու: Եթե մարդը ռեալ Հայաստանում լինի, բա իրենց օգտին ո՞վ կքվեարկի: Իրանց օգտին պետք է քվեարկեն այն մարդիկ, ովքեր Հայաստանում չեն»,-ավելացրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վերջում պատգամավորն ավելացրեց, որ ինքը` որպես ՀՀ քաղաքացի եւ պատգամավոր, Սերժ Սարգսյան անունով նախագահ չի ճանաչում:

Депутат ЗПЧ: «Почему не называете имя председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна?»
В Национальном Собрании продолжается бурное обсуждение докладов Защитника прав человека за 2011 и 2012 гг. Большинство депутатов критикует омбудсмена, но вместе с тем отмечает некоторый прогресс в этой сфере.
Депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян в своем выступлении заявил, что многие парламентарии потребовали от омбудсмена назвать имена правонарушителей, однако Карен Андреасян так и не озвучил ни одно имя.
По словам Пашиняна, руководство таможенной и налоговой систем вовлечено в бизнес, что препятствует экономическому развитию страны. «Почему не называете имен, господин Андреасян? Почему не называете имя председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна? Он официально является миллионером, крупным поставщиком, в армянском бизнесе вообще нет сферы, в которую он не был бы вовлечен. О его состоянии ходят легенды. Этот человек успешно занимает пост в период, когда Серж Саргсян заявляет, что власть и бизнес должны быть разграничены»,- отметил Никол Пашинян.
По словам депутата, чиновники налоговых и таможенных органов стали миллионерами благодаря занимаемым им постам. Он также выразил обеспокоенность тем, что хозяйствующие субъекты не могут соперничать с вовлеченным в бизнес председателем КГД. Либо они должны искать «крышу» в правительстве, Национальном Собрании или президентской администрации.
Одно из самых важных прав человека – это его политическое право, право на формирование власти путем выборов, сказал депутат, назвав впечатляющим то обстоятельство, что в ходе двухдневных обсуждений в парламенте никто не сказал Защитнику прав человека, что высказанное им в докладе утверждение о массовой раздаче взяток во время выборов 2012 г. – ложь.
Пашинян выразил удивление тем, что в Армении еще есть наивные люди, которые в связи с фактами раздачи взяток звонят в полицию. «Во время выборов начальник полиции, прокурор имеют свои квоты. Прокурор может назначить 2-4 депутатов, в свою очередь назначения может сделать и начальник полиции. Тогда почему они должны раскрывать случаи нарушения закона. Все нормально»,- подчеркнул Пашинян.
Он также сказал, что последнее заявление Сержа Саргсяна о борьбе с бедностью не будет претворено в жизнь, поскольку этой системе нужны бедные люди.
«Человек должен быть беден, чтобы он согласился за 5000 драмов проголосовать за этого кандидата. Серж Саргсян говорит, что будет вести борьбу против эмиграции. Не верю. Как можно вести борьбу с этим явлением? А кто будет голосовать за них? Ведь за них должны голосовать люди, которых уже нет в Армении»,- добавил Н.Пашинян. В заключение он отметил, что как гражданин Республики Армения и как депутат не знает президента по имени Серж Саргсян.