«Lionsharp Solutions» թիմը հաղթեց «Երևակայության գավաթ 2013» հայաստանյան մրցույթի եզրափակիչում
Այսօր տեղի ունեցավ «Երևակայության գավաթ Հայաստան 2013» («Imagine Cup Armenia 2013») մրցույթի եզրափակիչ փուլը, որը կազմակերպել էին Հայաստանի Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը, «Մայքրոսոֆթ ԱրԷյ» ընկերությունը և ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագիրը:
Հայաստանյան ընտրության եզրափակիչ փուլին մասնակցող 7 թիմերը կարճ (15 րոպե) շնորհանդեսների տեսքով ներկայացրին իրենց գաղափարները, որի արդյունքում ժյուրին ընտրեց մեկ հաղթող թիմ՝ «Lionsharp Solutions» թիմը Voice board ծրագրի համար:
Ծրագիրը Kinect տեխնոլոգիայի հենքով մշակված լուծում էր, որը թույլ է տալիս վարել քննարկումները, ներկայացումները, «մտքի գրոհները»՝ գրանցելով մտքերը և կանոնակարգելով ընթացքը միայն ժեստերի և ձայնային հրահանգների օգնությամբ: «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի աջակցությամբ «Lionsharp Solutions» թիմը կներկայացնի Հայաստանը 2013թ. հուլիսին կայանալիք համաշխարհային եզրափակիչին Ռուսաստանի Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում:
Մրցույթը մեկնարկել էր մարտի 20-ին, և 16 տարին լրացած մասնակիցների 3-4 հոգուց բաղկացած ուսանողական թիմերի առջև խնդիր էր դրվել մշակել նորարարական նախագծեր և համակարգչային ծրագրեր, ինչպես նաև իրական խնդիրների իրական լուծումներ: Մինչև ապրիլի 8-ը ներկայացվել էր 7 հայտ, որոնք հիմնականում վերաբերում էին նորարարության անվանակարգին:
«Երևակայության գավաթ» հայաստանյան մրցույթի նպատակն է ուսանողներին օգնել հանդես գալ ծրագրավորման/ՏՏ լուծումներով և/կամ ծրագրերի նոր մշակումներով՝ խթանելու նորարարությունն ու լուծելու գլոբալ խնդիրներ: Մրցույթը համախմբում է Հայաստանի տաղանդավոր երիտասարդներին և ուսանողական թիմերին և նրանց մեծ հնարավորություն է ընձեռում դրսևորելու և զարգացնելու իրենց գիտելիքները իրական խնդիրներին լուծումներ գտնելու, տեխնոլոգիաների և ծրագրերի օգտագործման սեփական մոտեցումները մշակելու և առաջ քաշելու գործում, ինչպես նաև ճանապարհ է բացում ուժերը չափելու արտասահմանյան մրցակիցների հետ և Հայաստանը ներկայացնելու «Imagine Cup» միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլին:
Այս տարի մրցույթի հայաստանյան փուլին «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ի աջակցության նպատակն է հաղթող թիմին հնարավորություն տալ մասնակցել «Imagine Cup» միջազգային մրցույթի եզրափակչին և դրանով իսկ քաջալերել սկսնակ ընկերություններին, խթանել բարձր տեխնոլոգիական լուծումների կիրառումը բիզնեսի տարբեր ոլորտներում և նպաստել Հայաստանի միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը ՏՏ ոլորտում:
Մրցանակների հանձնման արարողությանը մասնակցում էին Հայաստանի կառավարության, միջազգային համայնքի և ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը, «Մայքրոսոֆթ Հայաստան» ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը, ՄԻԿ-ի տնօրեն Եվա Հյուսյանը, «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ի արժեքի շղթայի մրցունակության թիմի ղեկավար Ֆրեդ Լևիտանը և այլ բարձրաստիճան հյուրեր:

Microsoft Innovation Center (MIC), Microsoft RA, and the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project held the Armenian final for Imagine Cup 2013 on April 12, 2013.
After seven 15-minute presentations by competing teams, the Selection Committee announced the Lionsharp Solutions team with their Voiceboard Project as a winner. The project focuses on a Kinect-based voice recognition board that facilitates brainstorming, creative interaction and team discussion through voice and gesture commands. Through EDMC support, Lionsharp Solutions will represent Armenia at the Imagine Cup World Final 2013 in Saint Petersburg, Russia.
The competition was launched on March 20, when student teams of three to four members, 16 years and older, were challenged to develop inventive projects, innovative software applications, and present real-world solutions to real-world problems. Seven applications were submitted by April 8, most of which focused on the innovation category of the contest.
Imagine Cup Armenia aims to help students develop new programming/IT solutions and/or applications to boost innovation and address global issues. The competition gathers the best programming talent in Armenia and provides student teams a great opportunity to demonstrate and enhance their knowledge and skills in finding solutions to real-world problems, developing and bringing their approach to the use of technology and software, getting training and consultation from seasoned professionals, while also getting a chance to compete with their international peers and represent Armenia in the final stage of the Imagine Cup.
During the competition period, MIC Armenia and Microsoft RA teams offered technological and business consultations to each team to help transform their ideas into feasible projects. EDMC support for the Armenian round of the Imagine Cup this year provides the winning team participation in the world final, in an effort to nurture start-up businesses, promote high-tech solutions for other industries, and promote Armenia's high-tech image internationally.
The award ceremony was attended by First Deputy Minister of Economy Karine Minasyan, U.S. Ambassador to Armenia John A.Heffern, representatives of the Armenian IT sector, government, and the international community, including Microsoft RA Director Grigor Barseghyan, Microsoft Innovation Center Project Manager Yeva Hyusyan, and EDMC Project Value Chain Competitiveness Team Leader Fred Levitan.