Ասում են` ներում պիտի խնդրի
Հանրապետության հիմնադիր նախագահի թեկնածությանը վերապահումով վերաբերվող մարդկանց մի ստվար հատված ասում է, թե քաղաքականություն վերադառնալու եւ ժողովրդի քվեին արժանանալու համար Տեր-Պետրոսյանը պետք է ներում խնդրի։
Սա մեկն է հանրության մեջ տարածված այն մտակաղապարներից, որ մարդիկ կրկնում են անընդհատ՝ շատ հաճախ չկասկածելով իրենց ասածի իրավացիությանն ու արդարացիությանը։ Այսինքն՝ այսպես մտածողներն ուզում են, որ Տեր-Պետրոսյանն ընդունի մեկուկես տասնամյակի ընթացքում իր քաղաքական հակառակորդների կողմից շրջանառության մեջ դրված կասկածելի փաստերը՝ իրենց կողմից ոչինչ չանելով դրանց օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ կողմերը պարզելու ուղղությամբ։
Մինչդեռ ամեն ինչ շատ պարզ է։ Խավարի ու ցրտի տարիները կարելի է բարդել Տեր-Պետրոսյանի եւ նրա իշխանության վրա, եթե այն դիտարկում ես պատերազմի, շրջափակման իրողությունների եւ Խորհրդային Միության համակարգի մաս կազմող հայաստանյան տնտեսության փլուզման ենթատեքստից դուրս։
Աղքատությունն ու գործազրկությունն էլ կարելի է վերագրել առաջին նախագահին, եթե նկատի չունենաս, որ 1991-ի համաժողովրդական հանրաքվեով անկախություն ձեռք բերած Հայաստանը պետք է նորից սկսեր սեփական տնտեսության կառուցումը՝ միաժամանակ այն փոխադրելով պլանայինից դեպի շուկայական։
Ամենապոպուլյար վերագրումն, այսպես կոչված, մազութի գործն է, որը 1998-ի իշխանափոխությունից հետո դարձավ շահարկման առարկա, բայց այդպես էլ չբացահայտվեց։ Ի՞նչ էր «մազութի գործը», ի՞նչ պարզվեց ուսումնասիրությունների արդյունքում, հանրությունը չիմացավ։ Եւ այսօր ներկա իշխանություններից հաշիվ պահանջելու փոխարեն, շատերը շարունակում են այդ «մութ պատմությունն» անարդարացիորեն վերագրել նախկին իշխանություններին։
Նույնքան պոպուլյար է նաեւ «շրջապատի» հարցը, եւ այսօր էլ շատերը պատրաստ են ընտրել Տեր-Պետրոսյանին՝ պայմանով, որ նա հրաժարվի կամ իրենից հեռացնի նախկին շրջապատին։ Այս վերագրումը շրջանառության մեջ է դրվել անկախության առաջին տարիներին հիմնականում խորհրդային նոմենկլատուրայի կողմից։ Նրանք, ովքեր կուսակցական ու պետական ապարատների վերեւում էին, պատմական հանգամանքների բերումով կորցրին իրենց դիրքերը եւ, նոր ժամանակի ու նոր իրականության մեջ տեղ չգտնելով, վրեժ էին լուծում «նորերին» սեւացնելով։
Իրականում Տեր-Պետրոսյանը կանգնած էր աներեւակայելի դժվար ընտրության առջեւ։ Մի կողմում խորհրդային ղեկավարման համակարգի ներկայացուցիչներն էին, մյուս կողմում՝ շարժման ընթացքում որոշակի կազմակերպչական ունակություններ դրսեւորած մարդիկ։ Խորհրդային ղեկավարման համակարգի ներկայացուցիչներն, ունենալով բավականին մեծ փորձ, հեռու էին նոր ձեւավորվող շուկայական համակարգից, իսկ նոր մարդիկ, լինելով ազատ տնտեսության գաղափարի կրողներ, չունեին կառավարման բավարար փորձ։ Այսուհանդերձ, Տեր-Պետրոսյանին հաջողվեց ձեւավորել մի թիմ, որի անդամները, կառավարման հմտությունները յուրացնելուն զուգահեռ, կարողանում էին Հայաստանի համար դժվարին ժամանակներում կայացնել բավական բարդ ու պատասխանատու որոշումներ։
Պետք է նկատի ունենալ նաեւ, որ իշխանությունը ստեղծում էր նոր, մինչ այդ Հայաստանում չեղած կառուցվածքներ, ինչպես, օրինակ, հարկային եւ մաքսային գերատեսչությունները, պաշտպանության նախարարությունը, էկոնոմիկայի նախարարությունը (ՀԽՍՀ արդյունաբերության նախարարությունից տարբեր գործառույթներով եւ աշխատանքի ծավալով), արտաքին գործերի նախարարությունը, որը ոչ մի կապ չուներ մինչ այդ եղած նույնանուն ձեւական կառույցի հետ։
Նոր անկախացած Հայաստանի իշխանության համար բավական բարդ խնդիր էր խորհրդային ԿԳԲ-ի հայկական մասնաճյուղն ազգային անվտանգության գերատեսչություն դարձնելը։ Դժվարին խնդիր էր նաեւ դեսպանատներ ստեղծելն ու դիվանագետներ գտնելը, որոնք (նույնպես) բարդ պայմաններում պետք է յուրացնեին աշխատանքի նրբություններն ու տարբեր երկրներում ներկայացնեին Հայաստանը։
Այս իրավիճակում Տեր-Պետրոսյանին հաջողվեց հավաքել հին ու նոր կադրերից կազմված թիմ։ Խորհրդային ղեկավարներից նրա կառավարությունում աշխատեցին Վլադիմիր Մովսիսյանը (ՀԿԿ ԿԿ առաջին քարտուղար), Գագիկ Հարությունյանը (ՀԿԿ ԿԿ բաժնի վարիչ), Հրանուշ Հակոբյանը (ՀԼԿԵՄ ԿԿ առաջին քարտուղար), Արտաշես Թումանյանը (ՀԿԿ շրջկոմի քարտուղար), Վիգեն Խաչատրյանը (ՀԿԿ շրջկոմի քարտուղար), Հուսիկ Հարությունյանը (ՀԽՍՀ ՆԳ նախարար), Կառլոս Ղազարյանը (ՀԽՍՀ ՆԳ համակարգի բարձրաստիճան պաշտոնյա), Սուրեն Աբրահամյանը (ՀԽՍՀ ՆԳ համակարգի բարձրաստիճան պաշտոնյա) եւ ուրիշներ։
Քիչ չէին նաեւ ոչ ՀՀՇ-ական պաշտոնյաները, ինչպես, օրինակ, Վարդգես Գնունին (կրթության եւ գիտության նախարար), Հակոբ Մովսեսը (մշակույթի նախարար), Ֆելիքս Փիրումյանը (քաղաքաշինության նախարար, Շիրակի մարզպետ), Գագիկ Մարտիրոսյանը (քաղաքաշինության, էներգետիկայի նախարար), Արա Բաբլոյանը (առողջապահության նախարար), Արտաշես Պետրոսյանը (կրթության եւ գիտության նախարար) եւ ուրիշներ։
Նշվածների հետ նույն թիմում աշխատում էին ՀՀՇ-ն ներկայացնող մարդիկ՝ Հրանտ Բագրատյան (վարչապետ), Վազգեն Սարգսյան (պաշտպանության նախարար), ԱԺՄ նախագահ Վազգեն Մանուկյան (պաշտպանության նախարար), Վանո Սիրադեղյան (ՆԳ նախարար, Երեւանի քաղաքապետ), Դավիթ Շահնազարյան (Ազգային անվտանգության վարչության պետ), Սերժ Սարգսյան (ՆԳ եւ ԱԱ նախարար), Երջանիկ Աբգարյան (մաքսային վարչության պետ), Բագրատ Ասատրյան (Կենտրոնական բանկի նախագահ), Լեւոն Բարխուդարյան (ֆինանսների նախարար), Վահան Փափազյան եւ Ալեքսանդր Արզումանյան (արտաքին գործերի նախարարներ) եւ ուրիշներ։
Հիմնականում սա էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի շրջապատը, կառավարության քաղաքական թիմը։ 98-ի իշխանափոխությունից հետո, չնայած նշված եւ չնշված մարդկանց հանցավոր գործունեության մասին հյուսվող անվերջանալի լեգենդներին, ոչ մեկը չի հետապնդվել ներկա իշխանությունների կողմից, չի բացահայտվել ոչ մի գործ, չի եղել ոչ մի դատավարություն։
Բացառությունը Վանո Սիրադեղյանն է, ում դեմ սարքված գործի ցուցմունքների միակ հեղինակը, որ էր նաեւ իր վկայած հանցանքի կատարողը, Սիրադեղյանի հեռանալուց հետո ժամանակից շուտ ազատ արձակվեց եւ 2003-ի նախագահական ընտրություններից առաջ ղեկավարում էր Ռոբերտ Քոչարյանի տարածքային նախընտրական շտաբերից մեկը։
Մեկ հոդվածի շրջանակում ավելորդ եմ համարում թվարկել պետության կայացման համար անհրաժեշտ այն գործերը, որոնք կատարվեցին այս մարդկանց կողմից։ Բավական է փաստել միայն, որ 1991-98 թվականները Հայաստանում անցան առանց լուրջ քաղաքական ցնցումների, իսկ տնտեսական դժվարությունները հաղթահարվեցին ոչ թե օրվա լուծումներով, այլ՝ սկզբունքային բարեփոխումներով։
Այս կառավարության հակառակորդները մահացու մեղք էին համարում արդյունաբերական ձեռնարկությունների, այսպես կոչված, թալանը։ Այն, որ թալանի գործով նույնպես որեւէ բացահայտում չի եղել, թողնենք ներկա իշխանությունների պատասխանատվությանը։ Ես կարող եմ ասել միայն, որ տարբեր առիթներ եմ ունեցել լինելու «թալանվածների» ցուցակում հայտնված ձեռնարկություններում եւ չեմ տեսել դրա հետքերը։
Բացի այդ, ինչպես պնդում է Տեր-Պետրոսյանի կառավարությունում վարչապետ աշխատած Հրանտ Բագրատյանը, արդյունաբերական խոշոր ձեռնարկությունների սեփականաշնորհումը սկսվել է 1998-ից, մինչ այդ սեփականաշնորհվել են առեւտրի եւ սպասարկման օբյեկտները։
Նրանք, ովքեր գտնում են, թե քաղաքականություն վերադառնալուց առաջ Տեր-Պետրոսյանը պետք է ներում խնդրի ժողովրդից, ոչ միայն չեն փորձում վերհիշել անցյալը, համադրել կամ հակադրել փաստերը, այլեւ չեն ըմբռնել նրա հրաժարականի բարոյական արժեքը։ Հանցագործության եւ մեղքերի մեջ թաղված ղեկավարությունը երբեք ինքնակամ չի հրաժարվում իշխանությունից։ (Պատկերացնո՞ւմ եք ներկա վարչակարգի ինքնակամ հրաժարականը։) Եւ ոչ միայն ինքնակամ չի հրաժարվում, այլեւ առանց «թերահավատ զանգվածների» հիշեցման ներում չի խնդրում։
Ասածս փաստելու համար բավարար է միայն մեջբերել Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականի ելույթի վերջին տողը. «Եթե արել եմ ինչ-որ լավ բան, չեմ ակնկալում որեւէ երախտագիտություն, չարածիս ու սխալներիս համար հայցում եմ ձեր ներողամտությունը» («Հայաստանի Հանրապետություն», 04.02.1998թ.):
Մնաց միայն Արցախի շահերին դավաճանելը՝ մահացու մեղքերից ամենակարեւորը։ Սրա լավագույն հերքումը Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի՝ կրկին քաղաքական ասպարեզ վերադառնալու հայտ ներկայացնելն է։ Եթե մարդն Արցախի շահերին դավաճանած լիներ կամ դավաճանելու միտք ունեցած լիներ, 98-ի հրաժարականը փրկություն համարելով՝ կփակվեր էքս-նախագահի իր տանն ու երբեք չէր փորձի իր ուսերը նորից դնել հակամարտության կարգավորման ծանր բեռի տակ։ Բեռ, որի կրողն անցած տասը տարում չկարողացան լինել 98-ին Ղարաբաղի հարցի պատրվակով հրաժարական պահանջած քաղաքական այրերը։

They Say He Has to Ask For Forgiveness
A large number of people who have reservations about the candidacy of the founding President of the Republic say that in order to return to politics and receive the vote of the people, Levon Ter-Petrosyan must ask for forgiveness.
This is one of the prevailing clichés that people repeat constantly - often without entertaining any doubt as to the correctness and fairness of what they say. In other words, those who hold this view want Ter-Petrosyan to admit the dubious facts that have been circulated by his political opponents over the last fifteen years without lifting a finger to determine their objective and subjective sides.
But it is all very clear. Ter-Petrosyan and his government can be held responsible for the dark and cold years if one regards these years outside the context of war, blockades, and the collapse of the economy of a republic that had been a part of the Soviet Union. The first president can also be held responsible for poverty and unemployment, if one doesn’t take into consideration that after gaining independence through a nation-wide referendum, Armenia had to create its economy afresh and at the same time to undergo the transition from planned to market economy.
The most popular accusation is connected to the so-called “fuel oil case” which became a subject of speculation after the 1998 change of government but has never been disclosed. The public has never found out what the “fuel oil case” was, or what the investigation revealed. And today, instead of calling the present government to account, many people keep unjustly imputing this “dark story” to the former government.
Equally popular is the issue of his “entourage”, and even today many people are ready to vote for Ter-Petrosyan provided that he renounces or estranges himself from his former entourage. This accusation was put into circulation in the early years of independence mainly by the Soviet nomenklatura. Those who had led the Communist party and state apparatus had lost their positions due to a concatenation of circumstances and, unable to find a place in the new times and the new reality, they took revenge upon the “new people” by smearing them.
In fact, Ter-Petrosyan faced an inconceivably difficult choice. On one side were the representatives of the Soviet administrative system; on the other were people who had manifested certain organizational skills during the independence movement. The representatives of the Soviet administrative system, though they had wide experience, were removed from the market economy just taking shape, and the new people, though they were bearers of the idea of a liberal economy, lacked experience in management. Nevertheless, Ter-Petrosyan succeeded in forming a team whose members in parallel to learning managerial skills were able to make quite difficult and responsible decisions during the hardest years for Armenia.
One should also keep in mind that the government had new structures that had never existed in Armenia, such as, for example, the customs department, the tax administration, the ministry of defense, the ministry of economy (with completely different tasks and functions than Soviet Armenia’s ministry of industry had had), and the ministry of foreign affairs, which had nothing to do with the pro forma structure with the same name that had existed before.
It was quite a difficult task for the newly independent Armenia to transform the Armenian branch of the Soviet KGB into the national security agency. Another difficult task was opening embassies and finding diplomats, who had to learn the niceties of the profession under very complex circumstances as well.
In this situation Ter-Petrosyan succeeded in putting together a team that consisted of old and new personnel. Of former Soviet leaders, Vladimir Movsisyan (former first secretary of the Central Committee of the Communist Party of Armenia), Gagik Harutyunyan (former head of a department of the Central Committee of the Communist Party), Hranush Hakobyan (former first secretary of the Komsomol of Armenia), Artashes Tumanyan (former secretary of a regional committee of the Communist Party), Husik Harutyunyan (former minister of interior of Soviet Armenia), Karlos Ghazaryan, Suren Abrahamyan (former high level officials of the interior ministry of Soviet Armenia) and others worked for his government.
There were other officials as well who were not affiliated with the ruling Armenian National Movement-Vardges Gnuni (minister of education and science), Hakob Movses (minister of culture), Felix Pirumyan (construction minister), Gagik Martirosyan (construction minister and later minister of energy), Ara Babloyan (minister of health), Artashes Petrosyan (minister of education and science) and others.
Within the same team were others who did represent the ANM - Hrant Bagratyan (prime minister), Vazgen Sargsyan (minister of defense), chairman of the National Democratic Union Vazgen Manukyan (minister of defense), Vano Siradeghyan (interior minister, mayor of Yerevan), David Shahnazaryan (head of the national security service), Serzh Sargsyan (minister of the interior and national security), Yerjanik Abgaryan (head of the customs department), Bagrat Asatryan (chairman of the central bank), Levon Barkhudaryan (minister of finance), Vahan Papazyan and Alexander Arzumanyan (ministers of foreign affairs) and others.
This was Levon Ter-Petrosyan’s entourage, the political team of his government. After the 1998 change of government, despite the never-ending legends composed about the criminal activity of people mentioned or not mentioned here, none of them was prosecuted by the current government, no charges were brought, no trials were conducted.
The only exception was Vano Siradeghyan, and the only witness (who was also the perpetrator of the crime he was witness to) in the case fabricated against Siradeghyan was set free before the end of his sentence after Siradeghyan left the country and made head of one of Robert Kocharyan’s regional election offices.
It is unnecessary within the space of one article to talk about all the important work done in the establishment of the state by those individuals. Suffice it to say that from 1991 to1998 Armenia managed to avoid any political upheavals and the economic hardships were overcome not by situational decisions but through fundamental reforms.
The opponents of that government consider a deadly sin the so-called plunder of the industrial enterprises. I will leave to the current government’s conscience the fact that no facts have ever come to light in “the plunder case”. I will only say that I had many opportunities to visit the establishments that comprised the lists of “plundered enterprises” and saw no signs of plunder. Besides, as Hrant Bagratyan, who worked as prime minister in Ter-Petrosyan’s government, explains, the privatization of the large industrial enterprises began after 1998 and before that, only trade and service establishments were privatized.
Those who insist that before returning to politics Ter-Petrosyan must ask for forgiveness from the people are not only refusing to remember the past, to compare or confront the facts, but also have not understood the moral value of his resignation. A leadership mired in vice and crime never resigns voluntarily. (Can you imagine the voluntary resignation of the current regime?)It does not resign voluntarily, and it certainly does not for forgiveness without being asked to by the “skeptical masses”. To illustrate what I am saying, it is enough to quote the last sentence of Ter-Petrosyan’s resignation speech: “If I have done anything good, I do not expect your gratitude; for what I have not done and for my mistakes, I ask for your forgiveness.” (Hayastani Hanrapetutyun, February 4, 1998).
The betrayal of the interests of Artsakh - the most significant of the deadly sins - remains. The best refutation of this is Levon Ter-Petrosyan’s intention to return to the political arena. A person who had had it in mind to betray the interests of Artsakh would have considered the 1998 resignation a salvation and would have locked himself up in the house of the ex-president and would never seek to shoulder the heavy burden of the conflict settlement, a burden that the political figures who demanded his resignation in 1998 have not been able to bear for ten years now.