Երեւանի քաղաքային տարածության իմաստափոխումները
Վերջերս ականատես եղա Երեւանի պետական համալսարանի մի քանի աշխատակիցների բանավեճին կրթական բարեփոխումների մասին։ Առիթը բարեփոխման հերթական փուլը` այսպես կոչված կրեդիտային համակարգի ներդրումն էր։ Հիմնական պնդումն այն էր, որ «խորհրդային կրթական համակարգն աշխարհում լավագույնն էր», եւ այն փոխելու կարիք չկար։
Բազմաթիվ են այդ կրքոտ հավաստիացումները կասկածի ենթարկող հարցերը։ Մի՞թե կրթական համակարգն իր բաժին մեղքը չուներ խորհրդային համակարգի փլուզման գործում։ Ինչու՞ այսօր կրթության ճակատագիրը տնօրինողները, որոնք հենց այդ «լավագույն» խորհրդային կրթության համակարգի ծնունդ են, չունեն բարեփոխման սեփական գաղափարներ եւ արեւմտյան մոդելների անհաջող նմանակումից բացի, այլ բանի ընդունակ չեն։ Հայաստանը հիմա ունի՞ խորհրդային ժամանակի մակարդակի անվճար կրթություն ապահովելու նվազագույն կարողություն… Մյուս կողմից` կրթական համակարգերը ոչ մի տեղ էլ նույնը չեն մնում, փոխվում են, եւ ամբողջ աշխարհում կատարվող փոփոխությունների առավել ցայտուն առանձնահատկությունը կրթության ոլորտի աննահանջ կոմերցիալացումն է, որի դրսեւորումներից մեկն էլ հենց կրեդիտային համակարգն է։ Այսօր խոսել խորհրդային կրթության համակարգի կատարելության մասին, նշանակում է անտեսել շատ այլ բաներ եւս, այդ թվում` այն արմատական փոփոխությունները, որ իրենց հետ բերում են կրթության ոլորտ ներխուժող տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաները։
Բայց ինձ հետաքրքրողն այստեղ խորհրդային անցյալի նկատմամբ այդքան անմիջական վերաբերմունքն է (կարեւոր չէ, ի վերջո, այդ անցյալը գովաբանու՞մ են, թե՞ մերժում), նրա այդքան չմիջնորդավորված վերապրումը։
Հասկանալի է, որ խորհրդային շատ բան դեռ տեւում է` մակերեսին թե խորքում, եթե նույնիսկ մենք չենք նկատում։ (Սա միայն հայկական երեւույթ չէ, իհարկե, եւ ինչպես վկայում են հետազոտողները, բնորոշ է նույնիսկ բալթյան երկրների «նոր եվրոպացիներին»։) Մտահոգիչը ոչ հեռավոր անցյալի նկատմամբ միջնորդավորված վերաբերմունքի, պատմական անդրադարձի անկարողությունն է, ներկայի եւ այդ անցյալի միջեւ նրբին տարբերակումներ ու սահմաններ մտցնելու անընդունակությունը, որի նպատակը պիտի լիներ ոչ թե ներկան` որպես միանգամայն նոր բան, անցյալից կատարելապես տարանջատելը, այլ ներկա իրողությունների եւ խորհրդային անցյալի միջեւ փոխհարաբերություններ հաստատելը, շարունակականությունն ու տարբերությունները նշանակելը եւ ձեւակերպելը։
Գլոբալացման ընթացքի մեջ կողմնորոշումներ ու միտումներ գտնելը, համեմատություններ անելն ու նախապատվություններ ճշտելը հնարավոր է միայն արդիականացման խորհրդային նախագծի արդյունքների վերագնահատման հիման վրա։ Դա է մեր անցյալը, որը մեզ ինչ-որ ձեւերով կապում է գլոբալ փոխակերպումների նախընթաց փուլերին։ Խորհրդային անցյալի հետ նմանօրինակ երկխոսությունը թույլ կտա նաեւ լրջորեն մտածել հետխորհրդային հայ ինքնության (վերա)կառուցման, առավել եւս` հայ ինքնության քաղաքականության իրական հնարավորության մասին։
Հայաստանում խորհրդային անցյալին պատշաճ քննադատական-մեկնաբանական անդրադարձի աշխատանք, ըստ էության, չի կատարվել մշակույթի եւ ոչ մի ասպարեզում։ Եղածը ցաքուցրիվ, կցկտուր փորձեր են։ Նման ձեռնարկների կարիք զգացվում է ինչպես գրականության կամ կինոյի, այնպես էլ Երեւանի քաղաքային տարածության մշակութային հյուսվածքի ուսումնասիրման համար` հիմնվելով ժամանակակից հումանիտար գիտության տրամադրած միջոցների վրա։
Այսպես կոչված «սոցիալիստական միջավայրերի», այդ թվում` սոցիալիստական քաղաքային տարածությունների, հետազոտողներն ընդգծում են հատկապես մարքսիստական տեսության այն դրույթը, թե կեցության նյութական պայմանները որոշում են մարդկանց փոխհարաբերությունները, անհատի եւ հասարակության գիտակցությունը։ Սա նշանակում է, որ փոխելով նյութական միջավայրերը կամ ստեղծելով նորերը, կարելի է կերտել նոր մարդ, ձեւավորել նոր անհատական եւ հավաքական գիտակցություն։ Այս «միջավայրային դետերմինիզմը» թելադրում էր տարածության սոցիալականացման նախագծի կենտրոնականությունը նոր հասարակության կառուցման գործում։
Մյուս կողմից` սոցիալիստական երկրներում հողի` ազգային սեփականություն լինելը իշխանություններին մեծ հնարավորություններ էր տալիս գաղափարաբանությամբ տոգորելու տարածության ամենատարբեր ձեւերը` բնակարանից եւ աշխատատեղից մինչեւ հրապարակներ ու փողոցներ։
Ինչպե՞ս են փոխվում մեզ շրջապատող միջավայրերի իմաստները, ի՞նչ նոր նշանակություններ են ավելանում, ի՞նչ նշանակություններ` քիչ-քիչ ջնջվում, ովքե՞ր են շահագրգռված այդ իմաստային փոփոխությունների եւ ովքե՞ր` պահպանման համար, ովքե՞ր եւ ինչպե՞ս են պայքարում հանուն այլընտրական իմաստների… Այս փոփոխությունների ընթացքի երեք հիմնական չափումներն են` շարունակվող խորհրդային-խորհրդահայկականը եւ տարածության ազգայնացման եւ կոմերցիալացման հակընդդեմ միտումները։
Անկախության առաջին տարիների, ազգային պետության կառուցման սկզբնական փուլի համար բնորոշ էր խորհրդային անցանկալի հետքերը ջնջելու, գաղութացման առավել ցայտուն նշանները մաքրելու ձգտումը։ Հրապարակների, փողոցների եւ այլ վայրերի ու շինությունների վերանվանումները փորձ էին քաղաքի մարմնի վրա արտացոլելու ազգային պատմական անցյալը` ի դեմս փառապանծ նախնիների ու մեծ իրադարձությունների։ Այսպես պետք է փոխեր, ազգայնացներ քաղաքի պատմությունը եւ ինքը` քաղաքը։ Խորհրդային արձանների տեղահանումը պիտի առկախեր այն իմաստների եւ արժեքների հարատեւումը, որ նրանք մարմնացնում էին։
1990-ականների վերջի համար բնորոշ էր քաղաքային տարածության հախուռն կոմերցիալացումը` առաջին հերթին փողոցները եւ հրապարակները արտաքին գովազդի վահանակներով հեղեղելու միջոցով, իսկ ավելի ուշ` ժամանցի եւ զվարճանքի արդյունաբերության ձեւավորմամբ։ Այսօր քաղաքի նյութական տարածության վերակերտումը շարունակվում է կենտրոնի զանգվածային վերակառուցմամբ։ Արդյոք սա քաղաքի ազգայնացման ընթացքի շարունակությու՞նն է արդիականացման տեսքով, թե՞ կոմերցիալացման նոր փուլ, ի՞նչ խթանող ուժեր են ընկած այս լայնածավալ վերակառուցումների հիմքում։ Այս հարցերին առայժմ չեմ փորձում պատասխանել։ Նկատեմ միայն, որ այս ընթացքում մեծապես սղվում է քաղաքային լանդշաֆտի պատմական չափումը, քանի որ անհետանում է մինչխորհրդային քաղաքի պահպանված հատվածների մեծ մասը։ Երեւանի հին քաղաք լինելը վերածվում է զուտ հռետորության, գրքերից, զբոսաշրջության ուղեցույցներից կամ էլ տոնակատարություններից («Երեւան-Էրեբունի» կամ «Քաղաքի տոն») ծիսական հաղորդակցությամբ ձեռք բերվող գիտելիք։
Նախկինում` Լենինի, իսկ հիմա` Հանրապետության հրապարակի խորհրդանշանային-իմաստային վերակազմակերպման այսօր էլ շարունակվող աշխատանքը խոսում է այդպիսի խնդիրների լուծման հետ կապված դժվարությունների մասին։ Լենինի արձանի, ապա նաեւ պատվանդանի տեղահանումը միայն գործի սկիզբն էր։ Այդ տեղում այլ բաներ` քրիստոնեական խաչ, ապա էլեկտրոնային ազդավահանակ տեղադրելը նույնպես ժամանակավոր լուծում էր։ Գիտենք, որ նոր արձանի համար հայտարարված մրցույթը ոչ մի հետաքրքիր առաջարկ ի հայտ չբերեց։ Հրապարակում համերգների ու ժամանցային շոուների կազմակերպումը, շատրվանների վերանորոգումը այս ջանքերի շարունակությունն են։ Սակայն նույն առանցքի վրա են նաեւ Ստեփան Շահումյանի եւ Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանները, որոնք առայժմ մնում են անձեռնմխելի, բայց մեծ վերապահումով միայն կարող են ծառայել Երեւանը զուտ հայկական քաղաքի վերածելու նախագծին։
Սա խոսում է հենց խորհրդային փորձառության անշրջանցելի նշանակության մասին։ Երբ ազգայնականացումը փորձում է հաշվի չնստել խորհրդային անցյալի հետ, ապա ստացվում է վերջին տարիներին դրված ձիարձաններից մեկի «Մարշալ Հովհաննես Բաղրամյան» մակագրության նման մի բան. ի՞նչ երկրի, ի՞նչ բանակի մարշալ է հարգարժան զորավարը` կարելի է միայն գուշակել (նկատենք, որ գուշակելու հնարավորությունները ժամանակի ընթացքում ավելի ու ավելի են պակասում)։
Իհարկե, Հովհաննես Բաղրամյանը Հայաստանի մայրաքաղաքը զարդարող սակավաթիվ հերոսներից մեկն է։ Երեւանի քաղաքային տարածությունը (փողոցներ, հրապարակներ, արձաններ) վկայում է ավելի շատ մշակութային, քան ազգային-քաղաքական ինքնություն մասին։ Զգացվում է պետական եւ ազգային գործիչների պակաս։ Բայց այս պակասը Ստեփան Շահումյանով, ծովակալ Իսակովով եւ ուրիշներով լրացնելը հարուցում է այլ խնդիրներ, հուշում անտեսված ասպեկտների մասին։
Տարածության վերակառուցման եւ խորհրդային շրջանի ազգային իմաստների վերանայման բնութագրական օրինակ է հայ արդիական ճարտարապետության ամենաակնառու նմուշներից մեկի` Երիտասարդական պալատի քանդումը։ Թվում էր, թե այս կառույցն ընդմիշտ լինելու է արդիականացող Երեւանի եւ ազգային առաջընթացի խորհրդանիշներից մեկը, բայց անհետացավ` տեղի տալով մի շարք ճնշումների։ Դրանցից կարեւորագույնն այն էր, որ այս շինությունն ավելի շատ նշանակում, քան մարմնացնում էր արդիական ճարտարապետությունը, որ ավելի շատ խորհրդանշան էր, քան բնակության տարրական պայմաններ ապահովող հյուրանոց։ Եւս մի իրողություն, որը հուշում է խորհրդային անցյալի հետ երկխոսության անհրաժեշտությունը։
Հետագա դիտարկման համար ինձ հատկապես հետաքրքրական են թվում քաղաքի ողջ տարածության վրա իշխող երկու կոթողային կառույցներ` Մայր Հայաստանը («Հաղթանակի զբոսայգու» հետ միասին) եւ Խորհրդային Հայաստանի 50-ամյակին նվիրված կոթողը (Կասկադի ողջ տարածքի հետ միասին)։ Առայժմ ընդգծեմ միայն, որ սրանք տարբեր ճակատագրեր ունեցող միջավայրեր են։ Առաջինն առավելապես մնում է կապված խորհրդային անցյալի հետ` մարմնացնելով այդ անցյալի հետ հետխորհրդային ներկայի չպարզաբանված, խճճված փոխհարաբերությունները։ Երկրորդը Երեւանի` արեւմտականացման ամենացայտուն միջամտություններին ենթարկվող տարածքն է, որտեղ խորհրդային մոնումենտալիզմը «խաղաղ գոյակցում է» ազգային ճարտարապետության տարրերի եւ ժամանակակից արեւմտյան մշակույթի նմուշների հետ։

The Changing Meaning of Urban Space in Yerevan
Recently, I had the opportunity to be present at a debate about education reform among workers at the Yerevan State University. The occasion was the introduction of the credit system, the latest stage in the reforms. The main argument was that "the Soviet education system was the best in the world and there was no reason to change it."
There are many facts that can be used to cast that argument in doubt. After all, was the education system not a factor contributing to the collapse of the Soviet Union? Why do those who hold the fate of the education system in their hands - themselves products of that "best" Soviet system - not have their own ideas regarding reform and cannot produce anything but bad imitations of Western models?
Does Armenia today have the means to ensure an education of Soviet standards for free like it did then? On the other hand, education systems do not remain the same anywhere in the world, they change, and one of the biggest manifestations of change in the whole world is the advancing commercialization of education, as seen through the credit system. Today, to speak of the Soviet educational system as being ideal means ignoring many other facts, including those radical changes being introduced in the system bringing with them an invasion of information and communication technology.
It is understandable that many things remain from the Soviet Union, both superficially and deep down, even if we do not see them. (This is not just true for Armenia. Research has shown it is the case even for the "new Europeans" of the Baltic States). What is worrying is the non-mediated attitude towards the recent past, the inability to accurately assess history, the failure to introduce fine lines and a gradation between the two times. This would allow one to look at the present not as something totally new and different, but having established a relationship between these times and the past, allowing for a continuity of sorts.
Establishing trends and making decisions, making comparison and clarifying priorities in the face of globalization is only possible once the Soviet project of modernization is reassessed. That is our past, which connects us in a way to the earlier stages in global transformation. Such a dialogue with our Soviet past would also allow us to seriously think about rebuilding our Armenian identity and especially about the real possibility for Armenian identity politics.
The so-called "socialist environment", including socialist urban spaces have been emphasized by researchers as the postulate in Marxist theory that the material conditions of one's existence determine the interrelationships which form between people as well as between an individual and social consciousness. This means that by changing the material conditions or creating new ones, one can create new individuals or form new an individual and collective consciousness. This "environmental determinism" dictated the centrality of the socialization of space for creating a new society.
On the other hand, the fact that land was national property in socialist countries gave the authorities the chance to saturate spaces of all sorts with ideology - from homes and workplaces to public squares and streets.
How does the meaning of our surrounding environment change, what new significance is added, what is slowly wiped out, who is interested in those changes in meaning and who wants to preserve it, who is fighting for an alternative meaning and how… There are three main dimensions in this process of change - the continuous Soviet and Soviet-Armenian as well as the opposing tendencies of the nationalization of space and commercialization.
During the first years of independence, a tendency to remove the unwanted traces of the Soviet past and the remnants of colonization was characteristic of the first stage in building a new state. The renaming of squares, streets, buildings and other places was an attempt to reflect the historic past of the nation - in the form of our glorious ancestors and events - on the body of the city. This was how the city's history had to change and nationalize the city itself. The removal of Soviet statues was meant to dispute the durability of the ideas that they embodied.
The end of the 1990s was characterized by the desperate commercialization of urban space - firstly by the abundance of commercial billboards and then by the formation of an entertainment and leisure industry. The rebuilding of material space in the city is continuing today in the form of the mass reconstruction in the city center. Is this the continuing nationalization of the city in the guise of modernization or a new stage in commercialization? What are the forces pushing this widespread reconstruction ahead? I am not going to attempt to answer these questions now. Let me just note that, in this process, the historical dimension of the city's landscape is being diminished, because the pre-Soviet parts of the city are disappearing. The reality of Yerevan being an old city is becoming pure rhetoric communicated in books or through guided tours and perhaps during festivals (such as Erebuni-Yerevan or the City's Festival).
The continuing work at changing the symbolism and significance associated with what was then Lenin Square and is now Republic Square hints at the difficulties that such a task entails. Removing Lenin's statue and then the pedestal was just the beginning. Putting something else in its place - a Christian cross and then a commercial billboard - was also a temporary solution. We now know that the tender for a new statue did not attract any interesting proposals. The organization of concerts and other leisure events as well as the renovation of the fountains at the square are a continuation of those attempts. But the statues of Stepan Shahumyan and Alexander Miasnikyan are also on the same level, but have remained immune, but they can only serve to transform Yerevan into a truly Armenian city with a degree of reservation.
This in itself suggests the unavoidable significance of the Soviet experience. When nationalism tries to avoid taking into account its Soviet past what results is similar to the writing etched under one of the newer statues in the city (Marshal Hovhannes Baghramyan's) - we are left to guess which country's and which army's marshal the honorable commander had been (one should note that the ability to guess will continually diminish as time passes).
Of course, Hovhannes Baghramyan is one of the few heroes decorating the streets of Armenia's capital. Yerevan's urban spaces (streets, squares and statues) bear witness more to a cultural identity, rather than a national or political one. The lack of political and national activists is tangible. But the attempt to fill this void with this through Stepan Shahumyan, Admiral Isakov and others causes other problems and hints at hidden aspects.
The reconstruction of space and review of national values of the Soviet period was most obvious with the demolishing of one of the samples of modern Armenian architecture - the Youth Palace. It seemed that that structure would always be a symbol of modern Yerevan and national progress, but it vanished, giving way to different sources of pressure. The most important reason behind this was that it signified rather than embodied modern architecture and was more a symbol rather than a residential building with simple facilities. This is yet another fact that suggests the need for dialogue with the Soviet past.
Two structures looming over the city are in my sights for future study - Mother Armenia (along with Victory Park) and the monument to 50 years of Soviet Armenia (along with the whole territory of the Cascade). Let me just note for now that these are two spaces which have had different fates. The former remains mostly connected to the Soviet past, embodying the confused and unclear relationship of the present with that past. The latter is a result of one of the clearest interventions to westernize Yerevan where Soviet monumentalism is "peacefully cohabiting" with elements of national architecture and samples of modern Western culture.