Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի և եվրոպական եկեղեցիների կոնֆերանսի գլխավոր քարտուղարներ դոկտոր Օլավ Թվեյթին և դոկտոր Գայ Լիագրեին
Քրիստոսի Հրաշափառ Հարության տոնի և Հայոց ցեղասպանության հիշատակման օրվա համընկնման կապակցությամբ 2011 թվականին աշխարհի հոգևոր իշխանություններին հղած իմ նամակում հորդորել էի ապրիլի 24-ին Հարության պատարագի ժամանակ հիշատակել ու ոգեկոչել 1915 թվականին թուրքական կառավարության կողմից սանձազերծված Մեծ եղեռնի անմեղ նահատակներին՝ իրենց բնակավայրերից տեղահանված ու Քրիստոսի խաչի հավատարմության համար խաչված մեկուկես միլիոն հայերին:
Նամակիս կապակցությամբ ձեր աստվածահաճո արձագանքի համար հայտնում եմ իմ խոնարհ հարգանքն ու ակնածաքը:
Այս տարի ապրիլի 24-ին լրանում է 98-րդ տարելիցը թուրքական կառավարության կողմից մինչ օրս չընդունված ու իր գնահատականը չստացած այդ մեծագույն ոճրագործության, որից մազապուրծ հայերի բեկորները դարասկզբին ցրվեցին համայն աշխարհում՝ ձևավորելով հայոց սփյուռքը: Թուրքական տիրապետության տակ մնացին հայոց հնամենի բնակավայրերն ու մեր արարող ժողովրդի մշակույթը: Բայց Թուրքիայի հիմնական թիրախը աշխարհում առաջինը քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունած հայ ժողովրդի հավատքն էր. այն ժողովրդի, որին թուրքերը ոչ թե հայ էին անվանում, այլ գյավուր, որ իրենց լեզվով նշանակում է՝ անհավատ:
Քրիստոսի հավատքի հանդեպ հավատարմության համար հայ ժողովուրդն իր կյանքով է հատուցել:
Մեծագույն հարգանքով ու խոնարհումով հայցում եմ ձեր աջակցությունը՝ դիմելու քրիստոնյա աշխարհի հոգևոր իշխանություններին, որպեսզի նրանք իրենց դատապարտող խոսքը հնչեցնեն կատարված ոճրագործության կապակցությամբ: Հայ ժողովրդի համար ցավալի պատեհությամբ հնչող այդ աստվածահաճո կոչով համայն մարդկությանը կհիշեցվի մեր տեր Աստծո առաջին պատվիրանը՝ «Մի՛ սպանիր»: Հայոց եղեռնի 100-ամյակի շեմին քրիստոնյա աշխարհի հոգևոր առաջնորդներն իրենց այդ արարքով տուրք կմատուցեն մարդկության շահերից բխող, և դարասկզբին ամենահակամարդկային կերպով զանցառված «Մի՛ սպանիր» պատվիրանին: Այդպիսով հոգևոր ու աշխարհիկ իշխանություններին կհիշեցվի, որ կատարված ոճրագործության մասին լռելն ու այն չդատապարտելը ինքնին ոճրագործություն է, որ մշտապես կարող է սպառնալ աշխարհի ժողովուրդների խաղաղ համակեցությանը:

ГЕНЕРАЛЬНОМУ СЕКРЕТАРЮ ВСЕМИРНОГО СОВЕТА ЦЕРКВЕЙ ДОКТОРУ ОЛАФУ ФЮКСЕ ТВЕЙТУ И ГЕНЕРАЛЬНОМУ СЕКРЕТАРЮ КОНФЕРЕНЦИИ ЕВРОПЕЙСКИХ ЦЕРКВЕЙ ГИ ЛИАГРУ
В своем письме, по случаю Светлого Воскресения Христова и Дня памяти Геноцида армян, в 2011 году направленном мной духовным владыкам мира, я призвал их во время литургии 24-го апреля вспомнить и помянуть невинных жертв развязанной в 1915-м году турецким правительством Великой резни – полтора миллиона армян, изгнанных со своих родных мест и принявших мученическую смерть за свою верность Христовой вере.
Выражаю свою благодарное признание и нижайшее почтение за ваш богоугодный отклик.
В апреле этого года исполняется 98-я годовщина этого до сих пор не признанного турецким правительством  и не получившего  должной оценки  величайшего злодеяния, чудом спасшиеся от которого осколки армянской нации в начале прошлого века рассеялись по всему миру, образовав армянскую диаспору. Под владычеством турок остались древние армянские поселения и памятники культуры нашего созидательного народа. Однако главной мишенью султанской Турции  явился сама вера армянского народа, первым в мире принявшего христианство в качестве государственной религии – народа, который турки звали даже не армянами, а просто гяурами, что на их языке означает неверный.
Свою верность учении. Христа армянский народ подтвердил своей жертвенностью и жизнью.
С величайшим почтением и  уважением ожидаю Вашего содействия – обращения к духовным предводителям мира, чтобы они возвысили свой осуждающий голос в связи с годовщиной преступления, совершенного против мира и человечности. Этот богоугодный призыв по горестному для всего армянского народа поводу напомнит всему человечеству одну из заповедей Господа нашего Бога: «Не убий!» Таким образом духовные предводители христианского мира в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян отдадут дань памяти заповеди «Не убий!», который вытекает из интересов всего человечества и который столь злодейским образом был преступлен в начале прошлого века. Тем самым они напомнят мирским и  духовным властям, что молчать о совершенном преступлении и не осудить его тоже само по себе преступление, чреватое множеством mtl для мирного сосуществования народов мира.