Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի և եվրոպական եկեղեցիների կոնֆերանսի գլխավոր քարտուղարներ դոկտոր Օլավ Թվեյթին և դոկտոր Գայ Լիագրեին
Քրիստոսի Հրաշափառ Հարության տոնի և Հայոց ցեղասպանության հիշատակման օրվա համընկնման կապակցությամբ 2011 թվականին աշխարհի հոգևոր իշխանություններին հղած իմ նամակում հորդորել էի ապրիլի 24-ին Հարության պատարագի ժամանակ հիշատակել ու ոգեկոչել 1915 թվականին թուրքական կառավարության կողմից սանձազերծված Մեծ եղեռնի անմեղ նահատակներին՝ իրենց բնակավայրերից տեղահանված ու Քրիստոսի խաչի հավատարմության համար խաչված մեկուկես միլիոն հայերին:
Նամակիս կապակցությամբ ձեր աստվածահաճո արձագանքի համար հայտնում եմ իմ խոնարհ հարգանքն ու ակնածաքը:
Այս տարի ապրիլի 24-ին լրանում է 98-րդ տարելիցը թուրքական կառավարության կողմից մինչ օրս չընդունված ու իր գնահատականը չստացած այդ մեծագույն ոճրագործության, որից մազապուրծ հայերի բեկորները դարասկզբին ցրվեցին համայն աշխարհում՝ ձևավորելով հայոց սփյուռքը: Թուրքական տիրապետության տակ մնացին հայոց հնամենի բնակավայրերն ու մեր արարող ժողովրդի մշակույթը: Բայց Թուրքիայի հիմնական թիրախը աշխարհում առաջինը քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունած հայ ժողովրդի հավատքն էր. այն ժողովրդի, որին թուրքերը ոչ թե հայ էին անվանում, այլ գյավուր, որ իրենց լեզվով նշանակում է՝ անհավատ:
Քրիստոսի հավատքի հանդեպ հավատարմության համար հայ ժողովուրդն իր կյանքով է հատուցել:
Մեծագույն հարգանքով ու խոնարհումով հայցում եմ ձեր աջակցությունը՝ դիմելու քրիստոնյա աշխարհի հոգևոր իշխանություններին, որպեսզի նրանք իրենց դատապարտող խոսքը հնչեցնեն կատարված ոճրագործության կապակցությամբ: Հայ ժողովրդի համար ցավալի պատեհությամբ հնչող այդ աստվածահաճո կոչով համայն մարդկությանը կհիշեցվի մեր տեր Աստծո առաջին պատվիրանը՝ «Մի՛ սպանիր»: Հայոց եղեռնի 100-ամյակի շեմին քրիստոնյա աշխարհի հոգևոր առաջնորդներն իրենց այդ արարքով տուրք կմատուցեն մարդկության շահերից բխող, և դարասկզբին ամենահակամարդկային կերպով զանցառված «Մի՛ սպանիր» պատվիրանին: Այդպիսով հոգևոր ու աշխարհիկ իշխանություններին կհիշեցվի, որ կատարված ոճրագործության մասին լռելն ու այն չդատապարտելը ինքնին ոճրագործություն է, որ մշտապես կարող է սպառնալ աշխարհի ժողովուրդների խաղաղ համակեցությանը:

Dr Olav Tveit and Dr Guy Liagre The General Secretaries of World Council of Churches and Conference of European Churches
On the occasion of coincidence of Christ's Resurrection Day and Genocide Remembrance Day in 2011 I sent a letter to the world's spiritual leaders calling them to recall during the Easter liturgy on April 24 one and a half million Armenians massacred for their faith during the Armenian Genocide in 1915 organized by the Turkish government.
I express my profound respect and reverence for your response to my letter.
This year on April 24 marks the 98th anniversary of this greatest crime organized by Turkish government which has not yet accepted its guilt as a result of which the survivals of the genocide scattered all over the world to form the Armenian Diaspora. The ancient Armenian residences and our cultural heritage remained to the Turkish government. But the main target of Ottoman Turkey was the faith of the nation, first in the world to adopt Christianity as the state religion. And they make bold to call us not Armenians but “giaour” which in their language means “faithless”.
The Armenian people paid with their lives for devotion to their faith in Christ.
With greatest respect and admiration, I ask for your support to apply to the spiritual leaders of the Christian world to deliver their speech condemning the crime committed by Turkish government.
That pleasurable call, though deplorable for us, will remind to the whole world of the God's first commandment “Thou shalt not kill”. On the threshold of the 100th anniversary of the Armenian Genocide the world's religious leaders will pay tribute with their speech to the commandment “Thou shalt not kill” so favorable for humanity but disregarded with indescribable brutality against humankind. Thus, the spiritual and temporal powers will be reminded that to keep silent about the committed crime and not to condemn it is a crime in itself which will always threaten the world community’s peaceful existence.