Երեւանի վարչական շրջանների ղեկավարները` ավագանու թեկնածու. ի՞նչ ունեն նրանք
Երեւանի ավագանու ընտրություններին ՀՀԿ-ի ցուցակով մասնակցում են նաեւ մայրաքաղաքի վարչական շրջանների ղեկավարները` բացառությամբ Նուբարաշենի ղեկավար Մհեր Հովհաննիսյանի:
Ուսումնասիրելով նրանց գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը, պարզվեց, որ վարչական շրջանի ղեկավարների մի մասն ունի զգալի գումարներ եւ դա ամենեւին էլ կապ չունի նրանց աշխատավարձի հետ, որը մի քանի անգամ ավելի ցածր է իրենց ունեցած գումարներից:
Արա Սադոյան, Կենտրոն - Վարչական շրջանի ղեկավարն ունի մեկ բնակարան` Երեւանի թումանյան փողոցում, ինչպես նաեւ «Մերսեդես S 221» մակնիշի ավտոմեքենա:
Արա Սադոյանի միակ եկամուտը նրա մեկ տարվա աշխատավարձն է` 3 մլն 780 հազար դրամ:
Արմեն Սարգսյան, Շենգավիթ - Ավագանու այս թեկնածուն հայտարարել է 3 անշարժ գույք, որոնք գտնվում են Երեւանում. շենք եւ շինություն, հողամաս եւ Գ. Նժդեհի գետնանցումում գտնվող կրպակ:
Արմեն Սարգսյանն ունի «Lexus ES 300» մակնիշի ավտոմեքենա:
Նրա միակ եկամուտը դարձյալ աշխատավարձն է, սակայն այս տարվա ապրիլի 3-ի դրությամբ ունեցել է 51 միլիոն 430 հազար դրամ:
Արտավազդ Սարգսյան, Աջափնյակ - Թեկնածուն հայտարարագրել է մեկ բնակարան Երեւանում, ինչպես նաեւ 2 ավտոմեքենա` «ՎԱԶ 21065» եւ «Մերսեդես S 550» մակնիշի:
Նրա եկամուտը գոյացել է 2 աշխատավարձերից, որոնք ստացել է կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչությունից` 438 հազար դրամ եւ Երեւանի քաղաքապետարանից` 2 մլն 961 հազար դրամ:
Վարչական տարածքի ղեկավարին եկամուտ է բերում նաեւ բանկում ունեցած ավանդը, որից ստացած տոկոսագումարը կազմում է 11 հազար 616 ԱՄՆ դոլար:
Ապրիլի 3-ի դրությամբ Արտավազդ Սարգսյանն իր հաշվին ունեցել է 11 միլիոն 890 հազար դրամ եւ 325 հազար 720 դոլար:
Մանվել Ջավադյան, Ավան - Նա Երեւանում ունի 3 բնակարան եւ «Մերսեդես L 500» մակնիշի ավտոմեքենա:
Այս թեկնածուի եկամուտն ու ունեցած դրամական միջոցներն էլ չեն «համընկնում»: Որպես միակ եկամուտ թեկնածուն հայտարարագրել է ստացած տարեկան աշխատավարձը` 3 մլն 300 հազար դրամ, սակայն ապրիլի 3-ի դրությամբ նրա հաշվին եղել է 45 միլիոն դրամ եւ 170 հազար դոլար:
Հրայր Անտոնյան, Արաբկիր - Թեկնածուն ունի 1 բնակարան եւ մարզերից մեկում` գոմ, հողատարածք:
Հրայր Անտոնյանը ունի նաեւ«Մերսեդես E 320» մակնիշի ավտոմեքենա:
Ավագանու թեկնածուի միակ եկամուտը աշխատավարձն է` 3 միլիոն 600 հազար դրամ: Նա հայտարարագիրը ներկայացնելու օրվա դրությամբ իր հաշվին գումար չի ունեցել:
Արմեն Հարությունյան, Էրեբունի - Այս թեկնածուն ոչ անշարժ, ոչ էլ շարժական գույք չունի, դրամական միջոցներ էլ չունի, իսկ միակ եկամուտը գոյացել է ստացած աշխատավարձից` 3 մլն 190 հազար դրամ:
Դավիթ Օհանյան, Մալաթիա-Սեբաստիա - Թեկնածուն ունի մեկ բնակարան եւ «Տոյոտա Prado» մակնիշի ավտոմեքենա:
Նրա միակ եկամուտը աշխատավարձն է` 3 մլն 66 հազար դրամ, սակայն ապրիլի 3-ի դրությամբ իր հաշվին ունեցել է 31 միլիոն 500 հազար դրամ, 25 հազար դոլար եւ 14 հազար 400 եվրո:
Արմեն Ուլիխանյան, Նոր Նորք - Ավագանու թեկնածուն բնակարան չունի, սակայն համասեփականության իրավունքով ունի կրպակ, իսկ «Մերսեդես S 430» մակնիշի ավտոմեքենայի միակ սեփականատերն է:
Արմեն Ուլիխանյանին եկամուտ է բերում ախատավարձը` 3 մլն 66 հազար դրամ, սակայն հաշվեհամարին ունեցել է 15 մլն դրամ եւ 10 հազար դոլար:
Ռուսլան Բաղդասարյան, Դավթաշեն - Նա հայտարարգրել է 1500 քմ հողատարածք Դավթաշեն վարչական տարածքում եւ 1985թ. արտադրության «Գազ 24» մակնիշի ավտոմեքենա:
Թեկնածուն չունի դրամական միջոցներ, իսկ եկամուտը ապահովում է 3 մլն 480 հազար դրամ աշխատավարձով:
Վարազդատ Մկրտչյան, Նորք Մարաշ - Հայտարարագրել է 119.2 եւ 341.7 քմ մակերեսներով երկու առանձնատուն Նորքում: Թեկնածուն ունի «Տոյոտա Պրադո» մակնիշի ավտոմեքենա:
Նրա եկամուտը դարձյալ աշխատավարձն է` 3 մլն 375 հազար դրամ, իսկ հաշվեհամարին ունեցել է 8 մլն դրամ եւ 50 հազար դոլար:
Գեւորգ Ղազարյան, Քանաքեռ-Զեյթուն - Նա ունի 190 քմ մակերեսով բնակարան: Թեկնածուն ոչ ավտոմեքենա ունի, ոչ էլ դրամական միջոցներ, իսկ եկամուտը գոյացել է աշխատավարձից` 3 մլն 72 հազար դրամ:

Руководители административных округов Еревана, выдвинутые кандидатами в совет старейшин: что имеют они?
В выборах в совет старейшин Еревана по списку Республиканской партии Армении участвуют также руководители столичных административных округов, за исключением руководителя Нубарашена Мгера Ованнисяна.
Изучение деклараций об имуществе и доходах этих кандидатов показало, что часть из них имеет значительные денежные средства, которые не соразмерны с получаемой ими зарплатой.
Ара Садоян, Кентрон
Руководитель административного округа имеет одну квартиру на улице Туманяна, а также автомобиль марки «Мерседес S 221». Единственным источником дохода А.Садояна является его годовая зарплата в размере 3 млн 780 тыс. драмов.
Армен Саркисян, Шенгавит
Этот кандидат задекларировал 3 единицы недвижимости в Ереване: здание и строение, земельный участок и ларек в переходе на улице Г.Нжде. А.Саркисян имеет также автомобиль марки «Lexus ES 300». Единственным источником его дохода является зарплата, однако по положению на 3 апреля кандидат имел 51 млн 430 тыс. драмов.
Артавазд Саркисян, Ачапняк
Кандидат задекларировал одну квартиру в Ереване и автомобили «ВАЗ 21065» и «Мерседес S 550». Доход А.Саркисяна образуется за счет двух зарплат: 438 тыс. драмов, которые он получет в управлении по недвижимости при правительстве, и 2 млн 961 тыс.драмов, получаемых в мэрии Еревана. Доход главе административного округа приносит и банковский вклад, проценты по которому составляют 11 тыс. 616 долларов США. По положению на 3 апреля Артавазд Саркисян имел на своем счете 11 млн 890 тыс. драмов и 325 тыс. 720 долларов.
Манвел Джавадян, Аван
Руководитель Аванского округа имеет 3 квартиры в Ереване и автомобиль «Мерседес L 500». Доход и денежные средства этого кандидата также нельзя назвать соизмеримыми. В качестве единственного источника своего дохода Манвел Джавадян задекларировал годовую зарплату в размере 3 млн 300 тыс. драмов. Вместе с тем по положению на 3 апреля на его банковском счете имелось 45 млн драмов и 170 тыс. долларов.
Грайр Антонян, Арабкир
Кандидат имеет одну квартиру, а также хлев и земельный участок в одной из областей страны. Грайру Антоняну принадлежит и автомобиль «Мерседес E 320». Единственным источником дохода этого кандидата является зарплата в 3 млн 600 тыс. драмов. По положению на день подачи декларации Г.Антонян не имел денежных средств.
Армен Арутюнян, Эребуни
Этот кандидат не имеет ни недвижимости, ни движимого имущества, ни денежных средств. Единственным источником его дохода является зарплата в размере 3 млн 190 тыс. драмов.
Давид Оганян, Малатия-Себастия
Кандидат имеет одну квартиру и автомобиль марки «Тойота Prado». Источник дохода Д.Оганяна составляет зарплата – 3 млн 66 тыс. драмов. Однако по положению на 3 апреля он имел на своем банковском счете 31 млн 500 тыс. драмов, 25 тыс.долларов и 14 тыс. 400 евро.
Армен Улиханян, Нор Норк
Кандидат в совет старейшин не имеет квартиры, однако на правах совместной собственности ему принадлежит ларек. У Армена Улиханяна есть автомобиль «Мерседес S 430». Источником его дохода является зарплата в размере 3 млн 66 тыс. драмов. Вместе с тем на банковском счете кандидата имеется 15 млн драмов и 10 тыс. долларов.
Руслан Багдасарян, Давидашен
Кандидат задекларировал земельный участок площадью 1500 кв.м в административном округе Давидашен и автомобиль марки «ГАЗ 24» выпуска 1985 г. У Багдасаряна нет денежных средств, а его доход образуется за счет зарплаты в 3 млн 480 тыс. драмов.
Вараздат Мкртчян, Норк-Мараш
Этот кандидат задекларировал два особняка в Норке площадью 119,2 и 341,7 кв.м. Мкртчяну принадлежит также автомобиль марки «Тойота Прадо». Его доход составляет зарплата в размере 3 млн 375 тыс. драмов. Между тем на банковском счете кандидата имеется 8 млн драмов и 50 тыс. долларов.
Геворк Казарян, Канакер-Зейтун
Геворк Казарян имеет квартиру площадью 190 кв.м. Автомобиля и денежных средств у этого кандидата нет. Его доход составляет зарплата в размере 3 млн 72 тыс. драмов.