Ապրիլի 9-ի իրադարձությունների ժամանակագրությունը` ըստ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շտաբի
Մեկ շաբաթ առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները բուռն քննարկումների տեղիք տվեցին: Տեղի ունեցածը գնահատելուն եւ ընկալելուն ուղղված արժեքավոր վերլուծություներին զուգահեռ շատ քաղաքական ուժեր եւ նրանց պատվերը կատարող որոշ «լրատվամիջոցներ» եւ «փորձագետներ» սկսեցին ինչ-ինչ նեղ կուսակցական շահերից ելնելով ապատեղեկատվություն տարածել տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակագրության վերաբերյալ՝ նենգափոխելով փաստերը: Հաշվի առնելով այս ամենը անհրաժեշտություն ենք համարում ներկայացնել իրադարձությունները այնպես, ինչպես որ դրանք տեղի են ունեցել:
Ժամը 12:00-ին՝ մինչ Սերժ Սարգսյանը հասարակության «սերուցքը» ներկայացնող իր շրջապատի մասնակցությամբ Աստվածաշնչի վրա կեղծ երդում կտար, Ազատության հրապարակում Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նախագահեց քաղաքացիների զանգվածային հավաքը: Ավելի քան վաթսուն հազար մարդ իրենց ձեռքերն էին վեր պարզել Նոր Հայաստանի երդմնակալության համար: Նրանք խզեցին իրենց կապերը ներկա անօրինական իշխանությունների հետ եւ երդվեցին շարունակել խաղաղ պայքարը հանուն Նոր Հայաստանի:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ տոնական համերգը շուտով կսկսվի եւ հավաքի մասնակիցներին խնդրեց նորից հրապարակ գալ ժամը 18:00-ին՝ մասնակցելու երթին, որն անցնելու էր մայրաքաղաքի փողոցներով: Իջնելով ամբիոնից՝ նա հանդիպեց ժողովրդի պահանջին. «Հիմա երթի դուրս գանք»: Հինգ րոպե անց Հովհաննիսյանը հետ բարձրացավ ամբիոն եւ հայտարարեց, որ ականջալուր է ժողովրդի ձայնին եւ այժմ հանրահավաքի մասնակիցների հետ միասին քայլերթի է դուրս գալու:
Նա առաջնորդեց ժողովրդին դեպի Հանրապետության հրապարակ, այնտեղից էլ՝ մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների ծավալման կիզակետ հանդիսացող Մյասնիկյանի արձան, ուր ծաղիկներ դրեց եւ խոստացավ՝ «այլեւս երբեք»: Այնուհետեւ շարժվեց դեպի Սբ. Հովհաննես եկեղեցի, ուր մոմ վառեց եւ Պռոշյան փողոցով շարժվեց դեպի Բաղրամյան պողոտա:
Հատուկ միավորումներից ձեւավորված ոստիկանական արգելապատնեշը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին կանգնեցրեց Պռոշյան եւ Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում՝ նախագահական ամառանոցի հանդիպակաց մայթին: Մերժելով երթի մասնակիցներին՝ անցնել Պռոշյան կամ Դեմիրճյան փողոցներով, ոստիկանությունը ի վերջո ետ քաշվեց՝ ճանապարհ տալով Հովհաննիսյանին ու նրան հետեւող բազմությանը Դեմիրճյան փողոցով դեպի Թումանյանի տուն-թանգարան («Ապրեք երեխեք, բայց մեզ պես չապրեք») եւ Ազատության հրապարակ:
Այնտեղ համերգն արդեն ավարտվել էր, եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հավաքվածներին հայտնեց, որ ինքը կվերադառնա ժամը 18:00-ին՝ նախապես հայտարարված երթին մասնակցելու համար: Հովհաննիսյանը հեռացավ՝ Ազատության հրապարակից եւ Ազգային ժողովի մոտակայքից ձերբակալությունների վերաբերյալ հաղորդումներին հետեւելու մասին իր կողմնակից պատգամավորներին ցուցում տալու, ինչպեսեւ ոստիկանության որոշ բաժանմունքներ բերման ենթարկված ցուցարարներին այցելելու ու նրանց ազատ արձակումը պահանջելու համար:
Ժամը 18:00-ին հոծ բազմություն էր հավաքվել Ազատության հրապարակում: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հրապարակայնորեն հայտնեց, որ կբարձրանա Բաղրամյան պողոտան ի վեր, կանցնի Բաղրամյան 26-ում տեղակայված նախագահական նստավայրի մոտով, ապա ժողովրդին կառաջնորդի դեպի Ծիծեռնակաբերդ՝ մոմեր վառելու 1,5 միլիոն հայերի համար, ովքեր սպանվեցին 1915թ.-ին եւ 1,5 միլիոն հայերի համար, ովքեր 1991թ.-ից ի վեր բռնել են հայրենիքից գաղթելու ճանապարհը, բայց ովքեր պետք է վերադառնան, եւ անպայման կվերադառնան:
Հովհաննիսյանն Ազատության հրապարակից շարժվեց դեպի Մաշտոցի պողոտա, որտեղ ոստիկանները արգելափակել էին ճանապարհը: Արգելապատնեշը հայտարարելով հակասահմանադրական՝ Հովհաննիսյանն առաջինը ճեղքեց այն: Նա առաջնորդեց մարդկանց դեպի փողոց: Նրանք բարձրացան Մաշտոցի պողոտան ի վեր, թեքվեցին դեպի Բաղրամյան պողոտայի ձախակողմյան հատվածը եւ շարժվեցին առաջ դեպի Բաղրամյան-Սարյան խաչմերուկ, որտեղ նրանք հանդիպեցին ոստիկանության կողմից կազմված մեկ այլ արգելապատնեշի, որը, սակայն, ավելի ուժեղացված էր՝ շնորհիվ տարբեր հատուկ միավորումների ներգրավման: Խաղաղ քայլերթի՝ հայ ժողովրդի իրավունքը վերականգնելու պահանջին ի պատասխան նորից ու նորից մերժում ստանալուց հետո Հովհաննիսյանը քայլեց դեպի արգելապատնեշը: Նա առաջին գծում էր՝ իր տիկնոջ եւ տղայի, իր թիմի եւ իր ռահակիցների հետ միասին:
Ոստիկանությունը սկսեց հետ մղել քաղաքացիներին՝ հաճախ կիրառելով բիրտ ուժ: Մի քանի ոստիկան բռնություն գործադրեցին Արմեն Մարտիրոսյանի հանդեպ եւ նրան վնասվածքներ պատճառեցին: Տեղի ունեցան ձերբակալություններ: Հովհաննիսյանին նետեցին գետնին: Նրա կինն ուժային ճնշման էր ենթարկվել ոստիկանական վահանների արանքում, եւ նրան եւս նետել էին գետնին: Նրա ծնկները քերծված էին եւ արյունոտված: Նա, իր ամուսինը եւ որդին ենթարկվեցին ոստիկանության ճնշումներին: Ոստիկանությունը, սակայն, շարունակում էր հրել եւ խփել: Սակայն Հովհաննիսյանը ելնելով գետնից նորից քայլեց դեպի արգելապատնեշը:
Այնժամ եկավ ոստիկանապետը, եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վերահաստատեց իր պահանջները նրա եւ այնտեղ հավաքված ոստիկանության գեներալների առջեւ: Մինչ այս պահը հատուկ միավորումների քանակն ավելացվել էր: Մարդկանց շարունակում էին ծեծել եւ ձերբակալել: Տեսնելով իր շուրջ ծավալվող բռնությունները եւ տարաբաժանարար քաոսը (իշխանությունների կողմից ուղարկված սադրիչները վխտում էին ամբոխի մեջ. որոշ լրատվամիջոցներ տարածեցին տեսագրություն՝ ինչպես ոստիկանները մեկուսացնում են ոչ թե սադրիչներին, այլ կրքերը հանդարտեցնող մի ակտիվիստի), Հովհաննիսյանը որոշում է մարդկանց առաջնորդել դեպի Ծիծեռնակաբերդ այլ ճանապարհով՝ Սարյան փողոցով: Նա հոծ բազմության միջով քայլում իր վիրավոր եւ ոտաբոբիկ կնոջ, տղայի ու կողմնակիցների հետ: Ոստիկանապետը, ոստիկանության շատ աշխատակիցներ եւ բազմության մեծ մասը հետեւում են նրան:
Այս անգամ արդեն ապատեղեկատվություն տարածելու արշավ է սկսվում: Ներդրված սադրիչները տարածում են, թե իբր Րաֆֆին այժմ բանակցում է ոստիկանապետի հետ, եւ նա շուտով կվերադառնա: Այս պատճառով հազարավոր մարդիկ, այդ թվում եւ Հովհաննիսյանի անմիջական աջակիցները, պատգամավորները, Զարուհի Փոստանջյանը, Ստյոպա Սաֆարյանը, Հովսեփ Խուրշուդյանը, Թեւան Պողոսյանը, Դավիթ Սանասարյանը եւ այլոք մնում են առաջին գծի վրա՝ ոստիկանության եւ ժողովրդի միջեւ՝ կարծելով, որ, թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վերադառնալու է:
Սակայն փաստն այն է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը քայլում էր դեպի Ծիծեռնակաբերդ՝ առաջնորդելով հազարավոր մարդկանց: Ճանապարհին Հովհաննիսյանը ոստիկանապետից պահանջեց, որպեսզի բոլոր ձերբակալված ցուցարարներն ազատ արձակվեն: Այդժամ նա տեղեկացավ, որ հազարավոր մարդիկ դեռ Բաղրամյան պողոտայում են եւ անտեսում են ոստիկանության պահանջները՝ հեռանալ փողոցից: Տարբեր քաղաքացիներ հանդես էին գալիս ելույթներով, եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասաց Զարուհի Փոստանջյանին, որ փոխանցի ժողովրդին, թե ինքը հետ է գալիս կարգավորելու իրավիճակը:
Ծիծեռնակաբերդում Հովհաննիսյանը մոմեր վառելուց եւ համաքաղաքացիների հետ աղոթելուց հետո շտապ վերադարձավ Բաղրամյան՝ տեր կանգնելու իր ժողովրդին: Նա նորից եկավ առաջին գիծ եւ նորից հանդիպելով արգելապատնեշի՝ պահանջեց թույլ տալ իրացնելու տեղաշարժի իր եւ ժողովրդի իրավունքը: Ապրիլի 9-ին սա երրորդ անգամն էր, երբ Հովհաննիսյանը եւ իր աջակիցները պահանջեցին քայլել դեպի Բաղրամյան պողոտա: Հովհաննիսյանը հայտարարեց ոստիկանապետին, գեներալներին եւ բոլորին, որ ինքը չի հեռանա ճանապարհից եւ իր մարդկանց չի ասի, որ նրանք գնան տուն: Ճանապարհը պետք է բացվի. նրանք պետք է քայլեն:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վճռական կանգնել էր ժողովրդի կողքին, երբ, վերջապես, ոստիկանությունը հետ կանգնեց նախկինում հնչեցրած իր արտահայտություններից առ այն, որ այդ օրը «բացառվում է» Բաղրամյան փողոցով քայլերթ անցկացնել եւ թույլ տվեցին Հովհաննիսյանին առաջնորդելու ժողովրդին Բաղրամյանն ի վեր:
Նախագահական նստավայրի առջեւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը խոսքով դիմեց ժողովրդին, ապա ժողովուրդի հետ միասին երգեց «Մեր Հայրենիքը»: Այնուհետեւ մարդիկ խաղաղ կերպով շարժվեցին դեպի Պռոշյան փողոց: Դեմիրճյան փողոցից շարժվելով դեպի Բաղրամյան պողոտա՝ նրանք վերադարձան Ազատության հրապարակ: Այստեղ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ պայքարը շարունակվելու է մինչեւ հաղթանակ:
Չնայած Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմից գործադրված բոլոր հնարավոր ջանքերին, արյուն հեղվեց: Բայց դա իր, իր կնոջ, Արմեն Մարտիրոսյանի եւ իր մյուս մերձավորագույն ռահակիցների արյունն էր: Եվ նա արեց ամեն ինչ՝ կանխելու համար ավելի մեծ ծավալի ցանկացած բռնություն, ու ինքը միշտ առաջին գծում էր:
Օրվա ընթացքում մի քանի անգամ ոստիկանությունը ենթարկվել է ժողովրդի կամարտահայտությանը. նրանք ասացին, որ թույլ չեն տալու քաղաքացիներին քայլել Դեմիրճյան փողոցով ժամը 14:30-ին, սակայն հետո թույլ տվեցին, նրանք ասացին, որ թույլ չեն տալու քաղաքացիներին անցնել Բաղրամյանով, սակայն հետո թույլ տվեցին, եւ օրվա վերջին բերման ենթարկված բոլոր ցուցարարները բաց թողնվեցին ոստիկանական բաժանմունքներից:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այդ օրը ցույց տվեց մեր պայքարի վճռականությունը: Նա ժողովրդի իրական նախագահն է, ով տվեց միասնության, խաղաղ պայքարի, բայցեւ կեղծ իշխանությունը սկզբունքորեն մերժելու երդում: Այնուհետ նա ապացուցեց, որ ինքն իսկական մարտիկ է՝ պատրաստ սեփական ուժերով պայքարն առաջ տանելու, լինելով առաջին գծում ու երբեք մարդկանց անտեր չթողնելով, նրանց թիկունքում չթաքնվելով եւ իր ողջ էությամբ մշտապես կանգնելու որպես ժողովրդի առաջնորդ:

What follows is an official statement by Raffi Hovannisian's headquarters regarding the events of April 9, 2013 in Yerevan.
One week has passed since the April 9 inauguration of a New Armenia. Other political forces—and the media and analysts retained by them—have had ample opportunity to circulate their own version of events, often relying on misinformation and downright lies. We shall not compete with them. We do feel, however, that we must give a brief accounting to our people.
This is what happened on April 9, 2013.
At 12pm, as Serzh Sargsyan takes a false oath on the Bible in the company of an elite entourage, Raffi K. Hovannisian presides over a massive assembly of citizens at Liberty Square. more than 60,000 Armenians raise their right hand for the inauguration of a New Armenia. They dissolve their bonds with the illegally elected authorities and vow to struggle peacefully for democracy.
Raffi Hovannisian announces that a concert will soon begin and asks that the Armenians reconvene at 6pm for a march through the streets of their capital. He descends into the crowd, where he is met with the voice of the people, which says: “Let us march now.” Within five minutes Hovannisian is at the podium again to announce that he will listen to the voice of the people—he will walk with them now.
Hovannisian leads the Armenians down to Republic Square and then to the statue of Miasnikyan—the setting of the tragedies of March 1, 2008, where he lays flowers and vows “Never again”—and then up to St. Hovhannes Church, where he lights a candle, and then on Proshyan Street toward Baghramyan Boulevard.
The people are stopped at the intersection of Proshyan and Demirchyan—just on the other side of the walls of the presidential dacha—by a police barricade reinforced by special units. After refusing to grant access to Proshyan or Demirchyan streets, the police eventually retract, giving passage to Hovannisian and his followers on Demirchyan and down beside the Tumanyan House Museum (“Aprek erekhek bayts mez pes chaprek”) and to Liberty Square.
There the concert is already finished, and Raffi Hovannisian announces to the crowd that he will return at 6pm for the previously announced march. Hovannisian leaves Liberty Square to organize his MPs to follow reports of arrests and visit detained protestors in several police precincts and to demand their release.
At 6pm a huge crowd has gathered again at Liberty Square. Raffi Hovannisian announces publically that he will march up Baghramyan Boulevard, pass the presidential office at Baghramyan 26, and lead his people to Tsitsernakaberd to light candles for the 1.5 million who were murdered in 1915 and the 1.5 million who have since 1991 chosen to leave their country but who must and will return.
Hovannisian marches out of Liberty Square and toward Mashtots Boulevard, where a police barricade has been set. Calling the barricade unconstitutional, Hovannisian is the first to break through the barricade. He leads the people onto the street. They march up Mashtots and veer left on Baghramyan and proceed beyond the intersection of Baghramyan and Saryan, where another police barricade is set, but this one more strongly enforced by various special units. After demanding that the Armenian people’s right to walk peacefully be restored, and being refused again and again, Hovannisian begins to walk into the barricade. He is on the frontline, alongside his wife and son, his team, and supporters.
The police begin to push back the citizens, often using excessive force. Several policemen beat Armen Martirosyan and smash his nose. Arrests are made. Hovannisian is thrown to the ground. But he continues on his knees to push through the barricade. His wife is smashed between police shields and is cast to the ground. Her knees are torn and bloody. She and her husband and son are stampeded by the police, who continue to push and beat the Armenians. Hovannisian gets up from the ground, defiant. He walks for the barricades again.
The chief of police now appears, and Raffi reaffirms his demand to him and the generals gathered there. He pushes into them again. By this time more special units have been brought. People continue to be beaten and arrested. Seeing the violence around him, and the disintegrating chaos (professional, government-sent provocateurs are everywhere, untouched by the police), Hovannisian decides to lead his people to Tsitsernakaberd using another route—through Saryan.
Hovannisian turns his back on the police and walks through the thick crowd and toward Saryan with his bloody and bare-footed wife and son and supporters. The chief of police and many of the police and much of the crowd follow him.
At this time there is an organized campaign of misinformation. Government men whisper that Raffi is now negotiating with the chief of police and that he will be back soon. For this reason, thousands of people, including many among Hovannisian’s team—Zaruhi Postanjyan, Styopa Safaryan, Hovsep Khurshudyan, Tevan Poghosyan, David Sanasaryan, and others—stay behind. They, too, assume that Raffi will be back. They stand between the people and the police.
But the fact is that Hovannisian is walking to Tsitsernakaberd, with thousands of people behind him. Almost at Tsitsernakaberd, as he demands from the chief of police that all arrested protestors be released, Hovannisian learns that thousands of people are still at Baghramyan, and are defying police orders to move out of the street. Individual activists are making speeches, and Hovannisian tells Postanjyan to tell the people that he will come back to handle the situation.
Immediately after lighting candles and praying with fellow citizens at Tsitsernakaberd, Raffi urgently returns to Baghramyan to lead his people. He rushes to the front lines again and faces the barricade again, demanding that the right of passage be allowed. This is the third time on April 9 that Hovannisian and his supporters have demanded to walk on Baghramyan, and Hovannisian asserts to the chief of police and generals and citizens that he will not move out of the way and he will not tell his people to go home. The road must be opened; the citizens shall walk.
Hovannisian stands firmly with his people until eventually the police retract their previous statements that it is impossible to walk on Baghramyan that day, and allows Hovannisian to lead his march up Baghramyan.
In front of the presidential palace, the Armenians stand to sing “Mer Hayrenik” together. Then they proceed peacefully to Proshyan, walking the exact reverse of the route they had wanted to walk earlier in the day. They make a left at Demirchyan, right on Baghramyan, and return to Liberty Square. There Raffi announces to the Armenian people that the struggle will continue until victory.
Analysis
Despite Hovannisian’s best efforts blood was spilled on the streets of Yerevan. But it was his own blood, his wife’s blood, Armen Martirosyan’s blood, and the blood of his closest supporters. And he did everything to prevent any violence of a larger-scale. And he was always on the frontlines—a true leader of his people.
Several times that day the police bowed to the people’s will—they said they would not allow citizens to walk on Demirchyan around 2:30pm, then they did allow; they said citizens would not be allowed on Baghramyan at 10pm, then they did allow—and, at the end of the day, all protestors were released from police precincts.
On April 9, 2013, Raffi Hovannisian revealed his faith and dedication to our struggle. He was, on the one side, a true president of the people—administering the oath of unity and declaring the principles of a struggle that is based on peace, but at the same time a principled rejection of false authority. And he proved himself to be a warrior: willing to struggle, to be on the frontlines, to stand always—in body and spirit—as the leader of the people.