Միջազգային իրավաբանները կքննարկեն Հայաստանի զբոսաշրջային օրենսդրության խնդիրները
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը (ՀԱՄՀ), ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագիրը («Ի-Դի-Էմ-Սի»), ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը և Ճամփորդության և զբոսաշրջության հարցերով զբաղվող իրավաբանների միջազգային ֆորումը («ԻՖՏԱ») ապրիլի 19-20-ին Երևանի «Մարիոթ Արմենիա» հյուրանոցում կանցկացնեն «Ներդաշնակեցում և ճամփորդության ու զբոսաշրջության վերաբերյալ եվրոպական օրենսդրության առանցքային հայեցակետեր. դասեր Հայաստանի համար» խորագրով միջազգային համաժողով: Երևանյան համաժողովի շրջանակում կանցկացվի նաև «ԻՖՏԱ»-ի եվրոպական տարածաշրջանի գարնանային հանդիպումը, որին կմասնակցեն զբոսաշրջության ոլորտի 28 առաջատար իրավաբաններ Եվրոպայի տարբեր երկրներից: Համաժողովին կմասնակցեն փորձագետներ Ավստրիայից, Բելգիայից, Բրազիլիայից, Ֆինլանդիայից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Հունգարիայից, Իռլանդիայից, Իսրայելից, Իտալիայից, Մալթայից, Ռուսաստանից, Շվեյցարիայից, Մեծ Բրիտանիայից և ԱՄՆ-ից:
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը հայտնում է, որ կքննարկվեն զբոսաշրջության ոլորտի օրենքները, հատկապես՝ Հայաստանին առնչվող օրենսդրական խնդիրները, որը հնարավորություն կընձեռի խուսափել այն բարդություններից, որոնք եղել են այլ երկրներում` ներքին օրենսդրությունը ԵՄ ընդհանուր նորմատիվային դաշտին ներդաշնակեցնելու ընթացքում:
Ելույթ կունենան՝ Ջոն Հեֆերնը, Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան,
Տիգրան Դավթյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար,
Արման Խաչատրյանը, Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն,
«ԻՖՏԱ»-ի երեք պատվավոր նախագահները, զբոսաշրջության ոլորտի եվրոպացի առաջատար իրավաբաններ և «ԻՖՏԱ» անդամներ,

International Tourism Lawyers to Discuss Tourism Harmonization Issues in Armenia
The National Competitiveness Foundation of Armenia (NCFA), the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project, the Armenian Ministry of Economy, the and the International Forum of Travel and Tourism Advocates (IFTTA) will hold an international conference on “Harmonization and Issues in European Travel and Tourism Law: Lessons for Armenia” on April 19-20, 2013 at the Armenia Marriott Hotel in Yerevan. The conference will also serve as the Spring Meeting of IFTTA Europe, which will attract 28 leading tourism lawyers from across Europe and worldwide to visit Yerevan. Experts are attending from Austria, Belgium, Brazil, Finland, Georgia, Germany, Hungary, Ireland, Israel, Italy, Malta, Russia, Switzerland, the UK and the USA.
The conference will focus on tourism law issues of particular relevance to Armenia in an effort to help Armenia avoid the pitfalls experienced in other countries harmonizing with the acquis communautaire of the EU.
WHO: US Ambassador to Armenia John Heffern
Minister of Economy Tigran Davtyan
Chief Executive Officer of NCFA Arman Khachaturyan
President of IFTTA Michael Wukoschitz (Austria)
Three Emeritus Presidents of IFTTA, leading European tourism lawyers and IFTTA members, Armenian government officials and the international community.