Չիր արտադրողներին ներկայացվել են չրերի արտադրության ժամանակակից տեխնոլոգիական ու որակի ստանդարտները
ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագիրը («Ի-Դի-Էմ-Սի») և Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ) 2013թ. ապրիլի 18-ին «Աջակցություն չրերի արտադրությանը» համատեղ նախաձեռնության շրջանակում Երևանի, Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի, Սյունիքի և Տավուշի չիր արտադրողներին ներկայացվեցին չրերի արտադրության ժամանակակից տեխնոլոգիական ու որակի ստանդարտները: Միջոցառմանը ներկա էին նաև ՓՄՁ ԶԱԿ-ի, Գյուղատնտեսության և գյուղական զարգացման կենտրոնի (CARD), «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության և Գյուղատնտեսական դաշինքի ներկայացուցիչներ:
«Հայաստանում չրերի արտադրության ոլորտում իրացումը և արտահանումն ավելացնելու մեծ ներուժ կա, եթե արտադրողները հետևեն բերքահավաքից հետո պտուղ-բանջարեղենի չորացման կանոններին և պահպանեն որակի միջազգային չափանիշները: «Մեր կողմից նշեմ, որ ՓՄՁ ԶԱԿ-ը և մեր տեղական ու միջազգային գործընկերները պատրաստ են օժանդակելու հայաստանյան չիր արտադրողներին, որպեսզի նպաստեն այդ ենթաոլորտի առաջխաղացմանը և առաջիկա տարիներին արտահանման ծավալների աճին»,- բացման իր խոսքում նշեց ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործադիր տնօրեն Վարազդատ Կարապետյանը:
Միջոցառումից առաջ՝ մարտի 12-ից մինչև ապրիլի 18-ը, «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ն և ՓՄՁ ԶԱԿ-ը համատեղ աշխատեցին չրերի արտադրության ոլորտում առկա մի շարք խնդիրների ուղղությամբ: ՓՄՁ ԶԱԿ-ի մասնագետների հետ՝ «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ի միջազգային փորձագետ Ռուջերո Մալոսին, որը սննդի և ըմպելիքի արտադրության, մշակման, փաթեթավորման ոլորտում գրեթե 25 տարվա փորձ ունի, համագործակցեց տեղական արտադրողների հետ` որակի միջազգային ստանդարտներ ներդնելու համար անհրաժեշտ չափանիշների ապահովման ուղղությամբ, ինչպես նաև վերապատրաստեց չրերի արտադրության 17 մասնագետների՝ որպես դասընթացավարների: Փորձագետը նաև մշակեց տեխնոլոգիական մոդելներ, արտադրանքը շուկա հանելու պայմանների ու ստանդարտների գործնական առաջարկությունների փաթեթ, չրերի արտադրության ձեռնարկ և ներկայացրեց իր առաջարկները չրագործական գիտելիքների կենտրոն հիմնելու վերաբերյալ:
Միջոցառման ավարտին «Դասընթացավարների վերապատրաստման» դասընթացի մասնակիցներին շնորհվեցին վկայագրեր, ովքեր գալիք ամիսներին իրենց ձեռք բերած գիտելիքը կփոխանցեն ավելի մեծ թվով չիր արտադրողների: Որպես Հայաստանի չիր արտադրողներին աջակցության նախաձեռնության մաս՝ «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ն և ՓՄՁ ԶԱԿ-ը ծրագրում են տպագրել և տարածել մշակված չրերի արտադրության ձեռնարկը, ինչպես նաև գործակցել չրագործական գիտելիքի կենտրոնի ստեղծման հարցում: Այս ամենից բացի՝ վերապատրաստմանը մասնակցած չրագործներն այժմ կկարողանան դիմել ՓՄՁ ԶԱԿ` մինչև 5 միլիոն դրամ, տարեկան 10 տոկոս տոկոսադրույքով ՓՄՁ վարկեր ստանալու համար: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ ՄԶԳ-ն:

The USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project and the Small and Medium Entrepreneurship Development National Center (SME DNC) held a presentation for over 70 Armenian dried fruit producers on April 18, 2013. Organized within the framework of the ‘Support to Dried Fruit Production’ initiative by SME DNC and the EDMC Project, the presentation focused on modern technologies and quality standards in dried fruit and vegetable production. It brought together dried fruit producers from Yerevan, Ararat, Armavir, Kotayk, Syunik, and Tavush, as well as representatives of SME DNC, CARD, World Vision Armenia, and other members of the Agricultural Alliance.
“Dried fruit and vegetable production in Armenia has great potential for increased sales and exports, given that producers commit to enhancing post-harvest processing practices and match the products’ quality with international standards,” noted Executive Director of SME DNC Varazdat Karapetyan in his opening remarks. “On our side, SME DNC and its local and international partners are committed to supporting Armenian dried fruit producers to advance this sub-sector in the coming years to become export-ready.”
Prior to the presentation, from March 12 to April 18, EDMC and SME DNC worked together to address a number of issues related to dried fruit production. Together with SME DNC specialists, EDMC International Consultant Ruggero Malossi, with his over 25 years of experience in the field of the production, processing, and packaging of food and beverages, worked to pre-qualify local producers for the adoption of international quality standards, trained 17 dried fruit specialists as trainers, developed business and technology models, as well as a set of prerequisites and standards to market access with practical recommendations, compiled a manual on dried fruit production, and delivered recommendations on the establishment of a fruit-drying knowledge center. The event concluded with a certificate award ceremony for the participants of the Training of Trainers, who plan to deliver their newly acquired knowledge and skills to a wider number of dried fruit producers throughout Armenia.
As part of the larger initiative to support Armenian dried fruit producers, the parties plan to finalize and disseminate the manual, as well as to collaborate on the establishment of the knowledge center. In addition, trained producers will qualify to apply for SME loans at SME DNC for the amount of up to 5mln Armenian drams with a 10 percent annual interest rate.