Ի՞նչ են տեղափոխել հայկական ընկերությունները Լիբիա
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ տեղյակ են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1973 բանաձևի համաձայն ստեղծված փորձագետների խմբի 2013թ. փետրվարի 15-ի զեկույցին, որը նվիրված է Լիբիայի դեմ պատժամիջոցների կիրառման հարցերին:
«Նշված զեկույցը հրապարակվել է ՄԱԿ-ի կայքեջում, և մենք ծանոթացել ենք փաստաթղթի բովանդակությանը: Վերոնշյալ զեկույցի ուսումնասիրությունը, այդ թվում` Հայաստանին հնարավոր առնչության տեսանկյունից, ի հակառակ որոշ ԶԼՄ-ներում շրջանառվող լուրերի, ցույց է տալիս, որ դրանում չկա որևէ ձևակերպում Հայաստանի Հանրապետության կողմից Լիբիային զենք կամ զինամթերք մատակարարելու վերաբերյալ»,-ասաց Արթուր Բաղդասարյանը:
Նրա ասելով` զեկույցում, խոսքը վերաբերում է Լիբիա ռազմական նշանակության ապրանքների տեղափոխմանը, և այդ համատեքստում հիշատակվում են տարբեր երկրներում գրանցված մի շարք մասնավոր ընկերություններ, այդ թվում` նաև հայաստանյան գրանցում ունեցող երկու ընկերություն:
«Նշված ընկերությունների առնչությամբ փորձագետների խմբի կողմից արվել է համապատասխան հարցում, ի պատասխան որի` ՀՀ կողմից տրամադրվել են այդ ընկերություններին վերաբերող բոլոր անհրաժեշտ տեղեկությունները: Ուզում եմ ավելացնել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մշատապես հետևողական մոտեցում է ցուցաբերել է ՄԱԿ-ի ԱԽ որոշմամբ կիրառվող պատժամիջոցների պահպանման գործում»,-ավելացրեց Արթուր Բաղդասարյանը:
Նշենք, որ մամուլում լուրեր էին տարածվել, թե 12 երկիր խախտել են միջազգային արգելքը եւ Քադաֆիին մատակարարել են ծանր ռազմատեխնիկա ու պայթուցիկներ: Ըստ հրապարակումներին`այդ երկրների թվում է նաև Հայաստանը:

Что поставляли в Ливию армянские компании?
В беседе с «Hetq» секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян сказал, что осведомлен об опубликованном 15 февраля 2013 г. докладе по вопросам введения санкций против Ливии, который был составлен группой экспертов, сформированной в соответствии с резолюцией 1973 Совета безопасности ООН.
«Указанный доклад был размещен на сайте ООН, и мы ознакомились с его содержанием. В противоположность муссировавшимся в некоторых СМИ сведениям, изучение этого документа, в том числе в плане его отношения к Армении, показывает, что в нем нет каких-либо формулировок о поставках Арменией оружия или боеприпасов в Ливию»,- сказал А.Багдасарян.
По словам секретаря СНБ, в докладе речь идет о перевозке в Ливию товаров военного значения, и в этом контексте упоминаются зарегистрированные в различных странах частные компании, в том числе две компании, имеющие армянскую регистрацию.
«По поводу этих компаний группа экспертов обратилась с соответствующим запросом, в ответ на который Республика Армения предоставила все необходимые сведения об этих компаниях. Хочу добавить, что Армения всегда проявляла последовательный подход к выполнению санкций, введенных решениями СБ ООН»,- добавил Артур Багдасарян.
Отметим, что в прессе появились слухи о том, что 12 стран нарушили международный запрет и поставляли Каддафи тяжелую военную технику и взрывчатку. Согласно публикациям, в числе этих стран была также Армения.