«Պատմությունների բախումը Հարավային Կովկասում» գրքի շնորհանդեսը Լոնդոնում
Լոնդոնում ՀՀ դեսպանության կողմից օրերս կազմակերպվեց Ռուբեն Գալիչյանի «Պատմությունների բախումը Հարավային Կովկասում» գրքի շնորհանդեսը, որին ներկա էին Լոնդոնում հավատարմագրված դիվանագետներ, գիտնականներ, ինչպես նաեւ բրիտանահայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր երեք հայկական մշակութային կազմակերպությունների՝ «Թեքեյան» մշակութային միության, Համազգային հայ կրթական եւ մշակութային միության եւ Նոր Սերնդի մշակութային միության աջակցությամբ։
Շնորհանդեսը բացեց Լոնդոնում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արա Մարգարյանը, ով անդրադարձավ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հակահայ քարոզչությանը, մասնավորապես՝ այդ երկրի իշխանությունների ցուցումով իրականացվող տարածաշրջանի պատմությունն աղավաղված մատուցելու քաղաքականությանը։
Իր խոսքում հեղինակ Ռուբեն Գալիչյանը համառոտ ներկայացրեց գրքի բովանդակությունը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի եւ Իրանի պատմության խեղաթյուրման ու սեփականաշնորհման փորձերին։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

«Столкновение историй на Южном Кавказе»: презентация книги в Лондоне
Посольство Армении в Лондоне организовало на днях презентацию книги Рубена Галичяна «Столкновение историй на Южном Кавказе», на которой присутствовали аккредитованные в английской столице дипломаты, ученые, а также представители армянской общины. Мероприятие было организовано при содействии трех армянских организаций – культурного союза «Текеян», Общенационального армянского образовательного и культурного союза, культурного союза «Нор Серунд».
Презентацию открыл временный поверенный в делах РА в Лондоне Ара Маркарян, который коснулся проводимой Азербайджаном антиармянской пропаганды, в частности, искаженного преподнесения властями этой страны истории региона.
В своем выступлении Рубен Галичян вкратце представил содержание книги, остановившись на попытках Азербайджана сфальсифицировать и присвоить историю Армении и Ирана.