Սարքած գործ կամ օրենքի խտրական կիրառում
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի եղբոր` Տիգրան Փոստանջյանի գործով նախաքննությունը, ինչպես արդեն հայտնի է, ավարտված է, եւ քրեական գործն ուղարկված է դատարան:
Պատգամավորի եղբորը ս.թ. փետրվարի 25-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3111 հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով, այսինքն` պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից կրկին ապօրինի վարձատրություն ստանալու համար: Արդյոք կատարե՞լ է Տիգրան Փոստանջյանն իրեն վերագրվող հանցանքը, թե՞ ոչ` հուսանք կպարզի դատաքննությունը: Այնուհանդերձ, մի շարք փաստեր ու հանգամանքներ տեղիք են տալիս որոշ կասկածների: Ահավասիկ...
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը վերջերս անհրաժեշտ համարեց իր կայքում հիշյալ քրեական գործի` նախաքննությամբ պարզված հանգամանքների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ հրապարակել:
Ըստ այդ տեղեկատվության` Տիգրան Փոստանջյանը, լինելով պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայող, «2010 թ. մայիսին Երեւանի Կոմիտասի 49/9 հասցեում «Սթար Դիվայդ» կազմակերպության կողմից նոր սուպերմարկետի շինարարության ընթացքում այդ կազմակերպության ադմինիստրատիվ տնօրեն Արմեն Պողոսյանից շինարարության նախագծում հայտնաբերած բացթողումներն անտեսելու համար պահանջել եւ ապօրինի ստացել է 192000 դրամ վարձատրություն»:
Բնականաբար, հարց է առաջանում. եթե Տ. Փոստանջյանը Ա. Պողոսյանից գումարը պահանջել-ստացել է 2010 թ. մայիսին, ինչո՞ւ է տնօրենն այդ մասին հայտնել, կամ ինչո՞ւ է քրեական գործը հարուցվել մոտ մեկ տարի հետո: Տ. Փոստանջյանին մեղսագրվող հանցանքի մյուս երկու դեպքը նույնպես տեղի է ունեցել 2010 թ.:
Ըստ գլխավոր դատախազության նույն տեղեկատվության` «2010 թ. հունիսի սկզբներին Տ. Փոստանջյանը Երեւան քաղաքի բնակիչ Սեջվիկ Առաքելյանին Երեւան Շրջանցիկ թունել 21 հասցեում գտնվող շինությունների վերաբերյալ, այսպես կոչված, «վաղեմության» (ապօրինի շինության երկարատեւ փաստացի օգտագործումը այդ անձի կողմից վկայող) տեղեկանք տրամադրելու համար Սեջվիկ Առաքելյանի որդուց` Վահան Առաքելյանից, պահանջել եւ ստացել է 40000 դրամ վարձատրություն, ընդ որում` այդ տեղեկանքի տրամադրման համար անհրաժեշտ դիմումը Ս. Առաքելյանի փոխարեն լրացրել եւ ստորագրել է անձամբ»:
Տարեց, հնարավոր է նաեւ ոչ բավականաչափ գրագետ մարդու փոխարեն, նրան օգնելու նպատակով դիմում գրել-ստորագրելը չենք կարծում, թե ապօրինի գումար պահանջել-ստանալը վկայող հանցանշան է:
Ցանկության եւ տարբեր հանրային ծառայողների, նաեւ պաշտոնատար անձանց 1-2 տարվա գործունեությունը մանրակրկիտ ուսումնասիրելու պարագայում այդպիսի բազմաթիվ օրինակներ կարելի է հայտնաբերել: Սակայն սա դեռ մի կողմ թողնենք:
Ուշադրություն դարձնենք այն հանգամանքին, որ գլխավոր դատախազության տեղեկատվության մեջ ոչինչ չկա այն մասին, թե Ս. Առաքելյանը երկար ժամանակ չէ, որ օգտագործում է նշված հասցեի շինությունները, հետեւաբար Տ. Փոստանջյանը «վաղեմության» տեղեկանք չպետք է տար նրան եւ տվել է ապօրինի:
Ի վերջո, ամենակարեւորը դարձյալ ժամկետն է. եթե Տ. Փոստանջյանը Վ. Առաքելյանից դեռ 2010 թ. հունիսին է ապօրինի պահանջել ու ստացել 40000 դրամ, ապա տվյալ քաղաքացին կամ նրա ծնողն ինչո՞ւ է դրանից ամիսներ անց միայն դիմել իրավապահներին:
Նույն հարցն է առաջանում նաեւ գլխավոր դատախազության ներկայացրած մյուս դեպքի (քաղաքացի Հրահատ Սարգսյանից 100000 դրամ պահանջելու եւ ապօրինի ստանալու) առնչությամբ, որը, ըստ գլխավոր դատախազության, 2010 թ. սեպտեմբերին է տեղի ունեցել: Կարճ ասած` չենք հավատում (կարծում ենք, շատերը նույնպես չեն հավատա), որ վերոնշյալ բոլոր անձանց խիղճը երկար ժամանակ քնելուց հետո հանկարծ միանգամից արթնացավ, եւ նրանք որոշեցին Տ. Փոստանջյանին ապօրինի վարձատրություն տալու մասին հայտնել իրավապահներին:
Հնարավոր է, որ ոչ թե ապօրինի վարձատրություն տված հիշյալ անձինք են դիմել իրավապահներին, այլ իրավապահներն են, Տ. Փոստանջյանի «պոչին նստելով», նրա գործունեությունը մանրազնին ուսումնասիրելով, գրագրությունը «քրքրելով», հայտնաբերել կասկածելի դեպքերը, գնացել դրանց հետքերով, գտել հիշյալ անձանց ու նրանցից ցուցմունքներ ստացել Տ. Փոստանջյանի վերաբերյալ:
Այս դեպքում, սակայն, այլ հարց է առաջադրվում. եթե հիշյալ անձնք իրենք չեն հայտնել ապօրինի վարձատրություն տալու մասին, իրավապահներն են այդ դեպքերը բացահայտել, Ա. Պողոսյանը եւ մյուս անձինք ինչո՞ւ քրեական պատասխանատվության չեն կանչվել` ապօրինի վարձատրություն տալու համար:
Ավելին, եթե Տ. Փոստանջյանը 2010 թ. իսկապես ապօրինի վարձատրություն է պահանջել-ստացել, եւ նշված դեպքերն էլ իրավապահների նախաձեռնությամբ են հայտնաբերվել, ապա այդ իրավապահներն ինչո՞ւ նույն ջանասիրությամբ ու բծախնդրությամբ չեն ուսումնասիրում այլ հանրային ծառայողների, ինչպես նաեւ պաշտոնատար անձանց անցյալի գործունեությունը:
Կասկած չունենք, որ այս դեպքում հայտնաբերված ապօրինի վարձատրության եւ կաշառքի չափը տասնյակ կամ հարյուրավոր անգամներ կարող է գերազանցել:
Վերը շարադրվածից ելնելով` իրավունք չունե՞նք կարծելու, որ Տ. Փոստանջյանի պարագայում, եթե քրեական գործը սարքված էլ չէ, ապա առկա է իրավապահ համակարգի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական կարողություններն ընտրովի գործադրելու եւ օրենքի խտրական կիրառման փաստ` պայմանավորված Տ. Փոստանջյանի քրոջ` Զարուհի Փոստանջյանի քաղաքական խիստ ընդդիմադիր գործունեությամբ:
Ի վերջո, ինչպե՞ս բացատրել այն հանգամանքը, որ պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ընդհանուր առմամբ 332000 դրամ ապօրինի վարձատրություն ստանալու գործը աննախադեպ կերպով քննեց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, որն ազգային անվտանգության համար անհամեմատ մեծ սպառնալիք ներկայացնող փաստերի, հանցագործությունների նկատմամբ անտարբեր է:
Տ. Փոստանջյանի պաշտպան, ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Հայկ Ալումյանի հավաստմամբ` իր պաշտպանյալի նկատմամբ թույլ են տրվել քրեական դատավարության օրենսդրության էական խախտումներ: Մասնավորապես` խախտվել է անմեղության կանխավարկածը:
«Հենց քրեական գործ հարուցելու օրը ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, Տ. Փոստանջյանին դեռ նույնիսկ չկանչած, չլսած, տարածել է հաղորդագրություն, ըստ որի` իրենք պարզել են, որ Տ. Փոստանջյանը կատարել է Քրեական օրենսգրքի 3111 հոդվածով նախատեսված հանցագործություն,- ասաց Հ. Ալումյանը:- Սա, իմ կարծիքով, շատ կոպիտ խախտում է: Ափսոս, որ մեր հանրության համար նման խախտումները դարձել են սովորական երեւույթ, երբ դեռեւս դատարանի դատավճռով (էլ չեմ ասում` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով) չդատապարտված մարդուն հրապարակավ հայտարարում են հանցագործ: Սա մի հարց է, որ ուղղակի մարդու արժանապատվությանն է վերաբերում:
Ընդ որում` ուշադրություն եմ հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ դատախազությունը գործում հանդես է գալիս ոչ թե իր, այլ Հայաստանի Հանրապետության անունից: Չեն հայտարարում, որ մարդը կասկածվում կամ մեղադրվում է տվյալ հանցագործությունը կատարելու մեջ, չեն հայտարարում, թե տեղեկություններ են ստացվել, որ մարդը կատարել է տվյալ հանցագործությունը, այլ քրեական գործը դեռ նոր հարուցած, նախաքննություն դեռ չկատարած` հայտարարում են, թե պարզել են, որ մարդը կատարել է հանցագործություն:
Այդ տեղեկատվություն տարածողը չի ընկալում կամ չի ուզում ընկալել մի պարզ բան, որ անձը, ում մասին ինքն այդպիսի հաղորդում է տարածել, ունի երեխաներ, եւ որ այդ երեխաները գնում են դպրոց:
Դատելով ամենից` Տ. Փոստանջյանի նկատմամբ հաշվեհարդարի մեծ ցանկություն է եղել, մանավանդ որ, գլխավոր դատախազության պաշտոնական կայքում այդ տեղեկատվությունը զետեղելուց բացի, իրենց նախաձեռնությամբ հաղորդագրություն են ուղարկել տարբեր ԶԼՄ-ների:
Ցավոք, Հայաստանի Հանրապետության անունից այսօր գործում են այդ կատեգորիայի մարդիկ, եւ վաղը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, նույնիսկ մնացած բոլոր հարցերը դեռ մի կողմ թողած, այս հարցը շատ լուրջ է դրվելու, եւ այս հարցի վերաբերյալ, հավաստիացնում եմ, շատ լուրջ դատական ակտ է կայացվելու Եվրոպական դատարանի կողմից, ու Հայաստանի բյուջեն հերթական անգամ այդ մարդկանց «շնորհիվ» տուժելու է»:

Bribery Trial of Tigran Postanjyan Goes to Court
The preliminary court investigation in the bribery case brought against Tigran Postanjyan, brother of Heritage Party MP Zaruhie Postanjyan, has resulted in criminal charges. The case has been sent to the courts for trial.
On February 25, 2011, Tigran Postanjyan, a public servant employed at the Arabkir District Administration in Yerevan, was hit with the charge of “receiving illegal remuneration from citizens” on three different occasions.
Whether or not the charges are true or trumped-up, given that he is the brother of vocal oppositionist MP Zaruhie Postanjyan, remains to be seen. Hopefully, the truth will out during the upcoming trial.
In the meantime, there are some pertinent factors out there that cast doubt on the credibility of the charges.
The RA Prosecutor General’s Office recently felt the need to run the following additional information regarding what it says were facts brought to light during the preliminary investigation. In its March 12, 2011 statement, we read:
“Being a public servant, Tigran Postanjyan- a leading department specialist- working with management agencies of multi-residential buildings and utilities of Yerevan’s Arabkir administrative district, has thrice demanded and received illegal remuneration from citizens during 2010. Specifically, in May of 2010 during the construction of a new supermarket at Komitas 49/9 initiated by “Star Divide” company, Tigran Postanjyan demanded and illegally received 192,000 AMD remuneration from Armen Poghosyan, administrative head of the company, for turning a blind eye to the identified deficiencies in the construction design.”
Tigran Postanjyan on February 25, 2011 was charged according to the RA Criminal Code Article 3111, part 3, point 4, that is taking bribery by a public servant who is not considered an official repeatedly.
Naturally, the question arises why Star Divide Director Poghosyan waited nearly one year to report the alleged May 2010 incident. Then too, given that the other two alleged bribery incidents for which Postanjyan has been charged also took place in 2010, why the delay to indict him?
In the same Prosecutor General’s statement we also read:
“At the beginning of June, 2010, T. Postanjyan demanded and received 40,000 drams from Sejvik Arakelyan’s son Vahan Arakelyan in order to give Sejvik Arakelyan “a prescription” reference (stating the long-term usage of illegal construction by that person) on the construction in Shrjancik tunnel 21, Yerevan. The application for the reference was filled in and signed by T. Postanjyan, instead of S. Arakelyan.”
Now, we do not doubt that Postanjyan assisted the elderly and most probably not too literate man to fill out and sign the reference. But does this equate with demanding and receiving money?
Let us put aside for the moment that such similar cases abound if we were to inspect the actions of public servants and officials alike over the course of a year or two.
Instead, let’s focus on the fact that nowhere in the Prosecutor General’s statement was it noted that V. Arakelyan hadn’t been using the structures at the cited address for long. Thus, T. Postanjyan shouldn’t have granted a “prescription: reference and did so illegally.
Here too, what raises disbelieving eyebrows is the time factor. If Postanjyan did indeed demand and receive a 40,000 AMD bribe from Vahan Arakelyan in June, 2010, why did the man’s relatives wait for months to report it to the police?
The same question arises regarding the last alleged incident cited by the Prosecutor General. Here, the claim that in September 2010, Tigran Postanjyan demanded and received 100 000 AMD from Hrahat Sargsyan to turn a blind eye to the illegal construction conducted at Komitas 23/1.
Are we thus to believe that in all three cases the benevolent consciences of the “injured parties” prevented them from reporting the bribes sooner? Did they just wake up one morning, weeks and months later, and decide to get even with Postanjyan? You, the readers, in your infinite wisdom, can provide the most logical of answers.
Just perhaps, it wasn’t the alleged bribe givers that reported to law enforcement but that law enforcement officials, in an attempt to smear the name of Postanjyan, went digging into Tigran Postanjyan’s affairs with a fine toothcomb and found some questionable transactions to “expand upon”. They then backtracked, located the individuals involved, and “obtained” testimony against Tigran Postanjyan.
If this was the actual scenario that unfolded, i.e. that the bribe givers didn’t themselves report the incidents to law enforcement but that law enforcement officials uncovered the truth, then why haven’t Poghosyan and the others been charged with the crime of giving illegal remuneration?
Furthermore, if Tigran Postanjyan did indeed take bribes during 2010 and the facts were indeed brought to light through the due diligence and meticulous work of law enforcement, why haven’t these same law enforcement officials investigated the practices of other public servants and officials with the same dogged determination and care?
We have no doubt that had they done so the number of exposed cases of illegal remuneration and bribe taking by civil servants and public officials would jump by a factor of ten or one hundred.
Based on the arguments presented above, we at least have sufficient grounds to argue that, even if criminal charges against Postanjyan haven’t been trumped-up, it appears that Armenian law enforcement ply their professional trade selectively and in a discriminatory manner when it suits their purposes. In this case it suited their purposes given that Tigran is the brother of outspoken opposition MP Zaruhie Postanjyan.
How else can one explain the fact that it was the RA National Security Service (NSS), in an unprecedented manner, which wound up investigating the alleged total illegal remuneration of 332,000 AMD (around $900) Are you trying to tell me that $900 is so huge of a national security concern that only the NSS could be entrusted to investigate? This is the same NSS that literally disregards any serious probe of much more weighty risks to the nation’s security.
Hayk Alumyan, a member of the RA Chamber of Advocates and Tigran Postanjyan’s lawyer, argues that a number of violations have occurred during the criminal case; particularly regarding the presumption of innocence.
Mr. Alumyan notes that on the same day that the RA Prosecutor General launched a criminal case and even before it had subpoenaed Tigran Postanjyan, the Prosecutor’s Office disseminated a statement claiming that its investigators had verified that Postanjyan had violated Article 3111 of the Criminal Code.
“In my opinion, this is a gross violation. Tragically such violations have become commonplace in our society when individuals are declared guilty before the court even reaches a verdict. This is a matter that directly encroaches on human dignity,” said Mr. Alumyan.
I would also like to direct your attention to the fact that the Prosecutor General’s Office serves in the name of the Republic of Armenia. It is not an agency unto its own devices. How on earth can they claim that a person is guilty of violating the law before the judicial process has run its course? Such a thing is unheard of.
The person at the Prosecutor General’s Office responsible for circulating such a statement either doesn’t understand or wants to understand one simple thing – the person so “branded” has kids and those kids go to school.
Weighing up all these factors, it appears that there was a burning desire to “get even” with the Postanjyans from on high. How else can you explain the fact that the Prosecutor General not only published the guilty statement on its website but also took the time and effort to send it to various media outlets?