Բացվել է Հայոց ցեղասպանության առցանց թանգարան
Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցի կապակցությամբ ամերիկյան Memco Inc. ընկերության նախաձեռնությամբ բացվել է Ցեղասպանության առցանց թանգարան, որը գործում է http://www.genocide-museum.am հասցեում։
Թանգարանն իր այցելուներին հնարավորություն է տալիս առցանց այցելել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ, ծաղիկներ դնել հավերժական կրակի մոտ, ինչպես նաև ուսումնասիրել թանգարան-ինստիտուտում ներկայացված փաստաթղթերը, լուսանկարներն ու ցեղասպանության մասին վկայող այլ նյութեր։
Առցանց թանգարան այցելել ցանկացողներից կպահանջվի ընդամենը մուտք գործել թանգարանի կայք և ներբեռնել առաջարկվող հավելումը։ Այնուհետ այցելուն հնարավորություն կստանա զբոսնել առցանց հուշահամալիրում և թանգարանում մկնիկի շարժումների կամ ստեղնաշարի միջոցով։ Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս այցելությունն իրականացնել ինչպես ցերեկային, այնպես էլ գիշերային ռեժիմում։ Զբոսանքի ընթացքում այցելուները կարող են ունկնդրել «Կոմիտաս» կվարտետի տրամադրած երաժշտությունը։
Memco Inc. ընկերության նախագահ Կարեն Մելիքյանի խոսքով, թանգարանի մտահղացումն իր մոտ ծագել է այն պատճառով, որ բնակվելով ԱՄՆ-ում՝ չի կարողացել ամեն տարի այցելել Ծիծեռնակաբերդ։
«Ստեղծելով Ցեղասպանության առցանց թանգարան, նպատակ ունեինք հնարավորություն տալ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում բնակվող մեր հայրենակիցներին և հայ ժողովրդի բարեկամներին, ովքեր հնարավորություն չունեն ֆիզիկապես ներկա գտնվել հիշատակության արարողություններին, նույնպես այցելել Ծիծեռնակաբերդ և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին»,- ասաց Մելիքյանը։
Նշենք նաև, որ Ցեղասպանության առցանց թանգարանը Memco Inc. ընկերության նվիրատվությունն է Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին։

Открылся Виртуальный музей Геноцида армян
По случаю 98-ой годовщины Геноцида армян по инициативе американской компании Memco Inc. открылся Виртуальный музей Геноцида армян, который действует по адресу http://www.genocide-museum.am.
Музей дает своим посетителям возможность виртуально посетить Мемориал жертвам Геноцида армян и Музей-институт геноцида, возложить цветы к вечному огню, а также ознакомиться с представленными в Музее документами, фотографиями и другими материалами, свидетельствующими о Геноциде армян.
От посетителей Виртуального музея потребуется только зайти на сайт музея и скачать предлагаемое приложение. Далее посетитель сможет виртуально пройтись по комплексу и музею с помощью движения компьютерной мышки или клавиатуры. Программа позволяет совершить визит как в дневном, так и в ночном режиме. В ходе “визита” посетители могут послушать музыку, предоставленную квартетом “Комитас”.
По словам президента компании Memco Inc. Карена Меликяна, идея создания музея возникла у него по той причине, что проживая в США, он не мог каждый год посещать Цицернакаберд.
“Создавая Виртуальный музей Геноцида армян, у нас стояла цель дать вожможность проживающим как в Армении, так и за рубежом нашим соотечественникам и друзьям армянского народа, не имеющим возможности физически принять участие в церемонии памяти, тоже посетить Цицернакаберд и воздать дань памяти невинных жертв Геноцида армян”, - сказал Меликян.
Отметим также, что Виртуальный музей Геноцида армян является подарком компании Memco Inc. Музею-институту геноцида.