ՀԱՀ ուսումնասիրություն. «Հանքարդյունաբերությունը հանգեցնում է աղքատության և եկամտի անհավասար բաշխման»
Երևան - Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Հակոբյան բնապահպանական կենտրոնը ՀԱՀ-ի բիզնեսի և տնտեսագիտության քոլեջի հետ համատեղ իրականացրել է ուսումնասիրություն, համաձայն որի 2004-2010 թվականներին հանքարդյունաբերությունը Հայաստանում նպաստել է տնտեսական աճին՝ միաժամանակ հանգեցնելով եկամուտների անհավասար բաշխման և աղքատության:
Ուսումնասիրության գլխավոր հետազոտող և հեղինակ, դոկտոր Ալեքսանդր Գրիգորյանը դիտարկել է տարածաշրջանային տվյալները և իր զեկույցում նշել, որ հանքարդյունաբերությունն ունի որոշակի դրական ազդեցություն տնտեսության աճի վրա:
«Սա համահունչ է հանքարդյունաբերության կողմնակիցների կողմից հաճախ հնչեցվող այն պնդմանը, որ հանքարդյունաբերությունն անհրաժեշտ է Հայաստանի տնտեսության աճի համար»,- ասաց ՀԱՀ-ի տնտեսագիտության դոցենտ Գրիգորյանը:
Ա. Գրիգորյանի վերլուծությունները, մյուս կողմից, նաև ցույց են տալիս, որ «...հանքարդյունաբերության արդյունքում սովորաբար մեծանում է եկամուտների անհավասար բաշխումը և խորանում է աղքատությունը մասնավորապես Հայաստանի այն մարզերում, որտեղ առկա է հանքարդյունաբերական ոլորտը»։
Սա հակասում է հանքարդյունաբերության կողմնակիցների այն պնդմանը, թե այս ոլորտը ստեղծում է նոր աշխատատեղեր, ինչը մարզերում և առհասարակ երկրում ապահովում է միջինից մինչև երկարաժամկետ զարգացումներ։
Այս հակադրվող իրողությունները կարելի է բացատրել Հայաստանի տնտեսությունում գերիշխող մի շարք գործոններով:
«Հանքարդյունաբերությունը, որպես Հայաստանի տնտեսության ճյուղ, տարիներ շարունակ ընդլայնվել է, սակայն տնտեսական ճգնաժամի ու համաշխարհային մետաղների գների բարձրացմանը զուգընթաց այն ավելի նշանակալի դեր է խաղացել ՀՆԱ-ի աճի մեջ»,- բացատրեց նա՝ նշելով, որ այս միտումը կշարունակվի, եթե տնտեսության մեկ այլ ոլորտ չսկսի թափ հավաքել:
Հանքարդյունաբերական ոլորտի մեկ այլ ազդեցությունն աղքատության աճն է, և սրանց փոխկապակցվածությունը, Գրիգորյանի կարծիքով, ավելի խորը ուսումնասիրության կարիք ունի:
Հանքարդյունաբերության ունեցած ազդեցության այլ հետազոտություններ՝ կատարված ՀԱՀ-ի հանրային առողջապահության դպրոցի և Հակոբյան կենտրոնի կողմից, ցույց են տալիս հետևյալը․ որոշ բնակիչներ պնդում են, որ շատ սեփականատերեր ստիպված են շատ ցածր գներով վաճառել իրենց սեփականությունը: Ըստ Գրիգորյանի՝ այսպիսի դեպքերում, եթե դրանք իրոք տեղի են ունեցել, հանքարդյունաբերողները զրկում են գյուղացիներին այն կապիտալից, որը խիստ անհրաժեշտ է հարստություն ստեղծելու համար։
Ավելին, հանքարդյունաբերության կամ հանքային վերամշակման ոլորտում աշխատող մարդկանց չի տրամադրվում առողջական ապահովագրություն՝ մի փաստ, որը կարող է ընտանիքների ուսերին դնել առողջական լրացուցիչ ծախսեր և/կամ նվազեցնել նրանց աշխատանքային արդյունավետությունը:
Քաղաքականության դերը
«Եթե մենք ուզում ենք հանքարդյունաբերությունը դարձնել Հայաստանի տնտեսության առանցքային ոլորտ, ապա մենք պետք է նաև զարգացնենք ճիշտ սոցիալ-տնտեսական քաղաքականություն, որի դեպքում թե՛ անմիջական համայնքները, թե՛ամբողջ երկիրը կշահեն առավելագույնս»,- ասաց ՀԱՀ Հակոբյան կենտրոնի տնօրեն Ալեն Ամիրխանյանը:
Հանքարդյունաբերությունն ու արդյունահանող արդյունաբերությունները որոշ երկրներում նշանակալից դեր են խաղացել՝ ապահովելով երկարաժամկետ աճ, մասնավորապես՝ Նորվեգիայում, Ավստրալիայում և Բոտսվանայում։ «Այս երկրները հաջողությամբ օգտագործել են հանքարդյունաբերությունը և բարձրացրել իրենց բնակչության ճնշող մեծամասնության կենսամակարդակը, քանի որ նրանք մշակել և ներդրել են լավ հանրային քաղաքականություն»,- շեշտեց Ամիրխանյանը, ով անցած նոյեմբեր ամսին այս թեմայով միջազգային գիտաժողով էր կազմակերպել:
Առանց հանքարդյունաբերության ոլորտը կարգավորող համապատասխան քաղաքականության ու զսպող լծակների Հայաստանը կշարունակի քայլել հանքարդյունաբերական մի ճանապարհով, որը հարստացնում է մի քանի հոգու, իսկ ներկա ու ապագա սերունդների մեծամասնությանը զրկում է իրենց ժառանգությունից օգտվելու հնարավորությունից։
Համաձայն Հայաստանի վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ 2011-ին Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում աշխատել է 15.500 մարդ, ինչը կազմել է երկրի ընդհանուր զբաղվածության մոտ 1%-ը, իսկ ՀՆԱ-ի աճին նպաստել է մոտ 3%-ով:
ՀԱՀ-ը կազմակերպում է մեկ այլ միջազգային գիտաժողով «Բնապահպանական և մասնագիտական առողջության հիմնախնդիրները» թեմայով: Գիտաժողովին, որ նախատեսված է անցկացնել ապրիլի 22-23-ը, կմասնակցեն առաջատար մասնագետներ, որոնք Երևան են ժամանել աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ ուսումնասիրելու հանքարդյունաբերության և շինարարության ազդեցությունն անցումային տնտեսությունների վրա, ինչպիսին ունենք Հայաստանում: Նրանց ներկայացրած հետազոտությունները լուծումներ կառաջարկեն աշխատակիցների, համայնքների բնակչության և երեխաների մոտ աշխատանքի ու շրջակա միջավայրի ազդեցությամբ ի հայտ եկած առողջական խնդիրներին և կօգնեն այս հիմնախնդիրները լուծելուն ուղղված հանրային քաղաքականություն մշակել:
ՀԱՀ-ի Հակոբյան բնապահպանական կենտրոնը հանդիսանում է Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի հետազոտական կենտրոնը:
ՀԱՀ-ն և Հակոբյան բնապահպանական կենտրոնը նպաստում է բնական միջավայրի պաշտպանությանն ու վերականգմանը՝ հետազոտության, կրթության ու համայնքային իրազեկման միջոցով: ՀԱՀ/ՀԲԿ հիմնական ոլորտները ներառում են՝ բնական ռեսուրսների կայուն կառավարում, կենսաբազմազանություն ու պահպանություն, կառուցապատված միջավայրի կանաչապատում, մաքուր էներգետիկա և էներգախնայողություն, ինչպես նաև տեղեկատական տեխնոլոգիաներ և շրջակա միջավայր:
ՀԱՀ-ի Բիզնեսի և Տնտեսագիտության քոլեջը տարածաշրջանի առաջատար բիզնես դպրոցն է, որը նպաստում է ձեռնարկատիրական, նորարարական և բարոյական առաջնորդության ձևավորմանն ու զարգացմանը: Վերջին 20 տարում այն սպասարկել է հայ և արտասահմանցի ուսանողների, կորպորացիաների և համայնքների:
Լուսանկարը վերցված է «Հետազոտական ֆոտոլրագրություն՝ հանուն մարդու իրավունքների և մաքուր միջավայրի» նախագծից և իրականացվել է Բաց հասարակության հիմնադրամներ ծրագրի հայաստանյան մասնաճյուղի աջակցությամբ: Ծրագիրն իրականացվել է «Սոցիոսկոպ» ՀԿ-ի կողմից:
Հոդվածի աղբյուրը անգլերենով՝ այստեղ
Թարգմանեցին Լիլիթ Ստեփանյանը և Աննա Աղլամազյանը
Ֆեյսբուքյան խումբ՝ https://www.facebook.com/groups/armecofront/
Լուս.՝ հանքում աշխատողներն աշխատում են թունավոր, ծանր մետաղների հետ` առանց ձեռքերն ու շնչուղիները պաշտպանող ձեռնոցների և դիմակների: Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային գործարան, Քաջարան: Լուսանկարը` Նազիկ Արմենակյանի

YEREVAN - While mining contributed to economic growth in Armenia between 2004 and 2010, it simultaneously created income inequality and poverty, according to a recent study by the AUA Acopian Center for the Environment (ACE), conducted in cooperation with the AUA College of Business and Economics (CBE).
The study’s principal researcher and author, Dr. Aleksandr Grigoryan, looked at regional-level data and reports that mining does have some positive impact on the growth of the economy. “This supports the claim often repeated by proponents of mining that it is needed for Armenia’s economic growth,” said Grigoryan, an assistant professor of economics at AUA.
His analysis, however, also showed that “…the mining sector is likely to increase income inequality and deepen poverty in the regions of Armenia in which it operates.”
This runs counter to claims by mining proponents that the sector creates jobs that will have medium- to long-term development impact on the regions and the country.
These conflicting realities can be explained by a number of factors prevalent in Armenia’s economy. “Mining has been growing as a share of the Armenian economy for several years now but with the economic crisis and increase in world metal prices, mining took on a more significant role in our GDP growth,” he explained, noting that this trend is expected to continue if no other sector of the economy picks up steam.
An increase in poverty is another observed effect of mining, a relationship that, Grigoryan said, needs to be studied further. Other research on the impact of mining conducted by the AUA School of Public Health and AUA ACE reports some residents claiming that property owners are forced to sell their properties at very low prices. Such occurrences, if they have taken place, would deprive villagers of an asset critical to wealth creation, according to Grigoryan.
Moreover, workers in the mining or mineral processing industries are not provided health insurance, a fact that may burden families with health costs or lower productivity.
The role of policy
“If we are to make mining a key sector in the Armenian economy, we also have to develop the right socio-economic policies where the immediate communities and the country benefits maximally,” said Alen Amirkhanian, the director of the AUA Acopian Center.
Mining and extractive industries have played a significant role in ensuring long-term and equitable growth for several countries, particularly Norway, Australia, and Botswana. “These countries have successfully used mining to raise the standard of living for a vast majority of their populations because they devised and implemented good public policy,” stressed Amirkhanian, who organized an international conference last November on the topic.
Without proper policies designed to regulate and leverage mining, Armenia will continue on a path that follows mining models that enrich a few while depriving larger numbers of current and future generations of opportunities to benefit from their patrimony, said Amirkhanian.
According to the Armenian Statistical Service, in 2011, Armenia’s mining industry employed 15,500 workers, or about 1 percent, of the country’s total employment and contributed to about 3 percent of its GDP.
AUA is organizing another international scientific conference on“Emerging Issues in Environmental and Occupational Health.” The conference, set for April 22-23, will bring leading experts from around the world to Yerevan to explore the impact of mining and construction in transition economies such as Armenia. The research they present will provide solutions to the occupational and environmental health problems facing workers, communities, and children, and help craft public policy to address these issues.
The AUA Acopian Center for the Environment is a research center of the American University of Armenia (AUA). AUA ACE promotes the protection and restoration of the natural environment through research, education, and community outreach. AUA ACE’s focus areas include sustainable natural resource management, biodiversity and conservation, greening the built environment, clean energy and energy efficiency, as well as information technology and the environment.
The attached photo is courtesy of  the “Investigative Photojournalism for Human Rights and Clear Environment” project, made possible through the assistance of the Open Society Foundations- Armenia. The project was implemented by Socioscope NGO.