Հայաստանում կնշվի «Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրը
Ապրիլի 25-ին Հայաստանում կնշվի «Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» օրը, որը միջազգայնորեն նշվում է 2010 թվականից: Միջոցառումը նախաձեռնվել է՝ համաձայն Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) որոշման, որը ՄԱԿ-ի մասնագիտացված մարմին է:
Այդ օրը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում կանցկացվի «Տեխնոլոգիաներին անհրաժեշտ են աղջիկներ» խորագրով ֆորում, որի նպատակն է քաջալերել հայ աղջիկներին սկսելու կարիերան տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության ոլորտում:
ՏՀՏ ոլորտի մի շարք հաջողակ կանայք, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության, կրթական, հասարակական և մասնավոր ոլորտների ներկայացուցիչներ իրենց գիտելիքներն ու փորձը կներկայացնեն ֆորումի մասնակիցների հետ:
Ֆորումի ավարտին մրցանակներ կհանձնվեն այն ուսանողուհիներին, որոնք միջոցառմանը նախորդած մի քանի շաբաթների ընթացքում մասնակցել են ՏՏ ոլորտի վերաբերյալ շարադրությունների մրցույթին:
Այս տարի ֆորումի աշխատանքն առաջին անգամ ուղիղ եթերով առցանց կհեռարձակվի Հայաստանի մարզերի բուհերի համար, որպեսզի շրջաններում բնակվող երիտասարդ կանանց հնարավորություն ընձեռվի մասնակցել ֆորումին:
Միջոցառումը կազմակերպում է «Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը» ՀԿ-ն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագրի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, Cisco ընկերության, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի և Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի աջակցությամբ և Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) տեղեկատվական օժանդակությամբ:

В Армении отметят международный День девушек в сфере ИТТ
25-е апреля объявлено в Армении Днем девушек в сфере информационных и телекоммуникационных технологий. Этот день отмечается на международном уровне с 2010 г. Инициатива проведения мероприятия принадлежит Международному телекоммуникационному союзу (ITU), являющемуся специализированным органом ООН.
В этот день в Американском университете Армении будет проведен форум "Технологиям нужны девушки", цель которого убедить армянских девушек начать карьеру в сфере ИТТ.
По завершении форума студенткам, которые за несколько недель до проведения мероприятия приняли участие в конкурсе сочинений о сфере ИТТ, будут вручены призы.
Мероприятие организовала общественная организация «Женщины и информационное общество» при содействии Министерства экономики РА, программы "Развитие предприятий и конкурентоспособность рынка", Американского университета Армении, компаний Cisco и «ВиваСелл-МТС», Национального центра образовательных технологий, а также при информационной поддержке Международного телекоммуникационного союза.