Հայաստանում կնշվի «Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրը
Ապրիլի 25-ին Հայաստանում կնշվի «Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» օրը, որը միջազգայնորեն նշվում է 2010 թվականից: Միջոցառումը նախաձեռնվել է՝ համաձայն Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) որոշման, որը ՄԱԿ-ի մասնագիտացված մարմին է:
Այդ օրը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում կանցկացվի «Տեխնոլոգիաներին անհրաժեշտ են աղջիկներ» խորագրով ֆորում, որի նպատակն է քաջալերել հայ աղջիկներին սկսելու կարիերան տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության ոլորտում:
ՏՀՏ ոլորտի մի շարք հաջողակ կանայք, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության, կրթական, հասարակական և մասնավոր ոլորտների ներկայացուցիչներ իրենց գիտելիքներն ու փորձը կներկայացնեն ֆորումի մասնակիցների հետ:
Ֆորումի ավարտին մրցանակներ կհանձնվեն այն ուսանողուհիներին, որոնք միջոցառմանը նախորդած մի քանի շաբաթների ընթացքում մասնակցել են ՏՏ ոլորտի վերաբերյալ շարադրությունների մրցույթին:
Այս տարի ֆորումի աշխատանքն առաջին անգամ ուղիղ եթերով առցանց կհեռարձակվի Հայաստանի մարզերի բուհերի համար, որպեսզի շրջաններում բնակվող երիտասարդ կանանց հնարավորություն ընձեռվի մասնակցել ֆորումին:
Միջոցառումը կազմակերպում է «Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը» ՀԿ-ն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագրի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, Cisco ընկերության, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի և Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի աջակցությամբ և Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) տեղեկատվական օժանդակությամբ:

The International Day of Girls in ICT to Be Celebrated in Armenia
On April 25, Armenia will celebrate "Girls in ICT Day", an event observed internationally since 2010. The event is based on a resolution of the International Telecommunication Union, an agency of the United Nations.
To mark the day, a "Tech Needs Girls" forum will be held at the American University of Armenia to encourage Armenian girls to choose a career in information and communication technologies (ICT).
A number of successful women from the ICT sector, the government, academia, and public and private sectors will share their knowledge and experience with the participants.
The event will close with an award ceremony to acknowledge the high schools students who participated in a recent essay competition.
This year the forum will be live-streamed to Armenian high schools in the provinces, allowing young women and girls in rural areas to participate remotely.
The event is organized by the Women and Information Society NGO in collaboration with the Ministry of Economy, the USAID Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project, the American University of Armenia, Cisco, VivaCell, and the National Center of Educational Technologies, with information support from the International Telecommunication Union (ITU).