Բակո Սահակյան. «Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է ի վերջո լսի մեր ձայնը»
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի ուղերձը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ
Ամեն տարի այս օրը համայն հայությունն աշխարհի բոլոր ծայրերում իր հարգանքի տուրքն է մատուցում 1915 թվականի Ցեղասպանության մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին: Մեկ անգամ եւս իր ձայնն է բարձրացում ընդդեմ բռնության ու կոտորածի, չարի ու ոճրագործության: Իր ձայնն է բարձրացնում` հանուն պատմական արդարության հաղթանակի եւ հանուն հետագա ցեղասպանությունների բացառման:
Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է ի վերջո լսի մեր ձայնը, որը կոչ է` ի պաշտպանություն ազգային ու համամարդկային արժեքների պահպանման ու զարգացման, լսի ու դատապարտի Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված այդ հրեշագործությունը:
Հայ ժողովուրդն ունի շատ բարեկամներ, ովքեր սատար են եղել մեզ թե այն օրհասական պահին` օթեւան տալով մազապուրծ հայերին, թե այսօր` կանգնելով մեր կողքին եւ մեզ հետ միասին պաշտպանելով մեր պահանջատիրությունը: Մենք հիշում ենք բոլորին եւ երախտապարտ ենք խորապես:
Օր-օրի զորացնելով հայոց անկախ պետականությունն ու Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությունը` մենք հաստատուն ու աներեր քայլերով գնում ենք դեպի ապահով ու անվտանգ ապագա՝ սերունդների համար կերտելով ուժեղ ու զարգացած հայրենիք: Սա է մեր պատասխանը բոլոր արհավիրքներին, սա է բոլոր զոհերի հիշատակը վառ պահելու միակ ուղին:

"We Օnce Again Raise Our Voice Against Violence and Massacres, Evil and Crime"
Address of Artsakh Republic President Bako Sahakyan in connection with the 1915 Genocide Victims' Memorial Day
Every year on this very day the entire Armenian people in all quarters of the world pay homage to the memory of 1,5 million innocent victims of the 1915 Genocide. We once again raise our voice against violence and massacres, evil and crime, for the victory of historic justice and exclusion of further genocides.
The civilized mankind must finally hear our voice that calls for protecting and developing national and human values, must condemn the terrible crime carried out by the Ottoman Turkey.
The Armenian nation has many friends who have helped us both at that critical moment, giving harbor to our barely-survived compatriots and today standing beside us supporting our demands. We remember everyone and are profoundly grateful to all of you.
Strengthening day by day the independent Armenian statehood and cementing the Armenia-Artsakh-Diaspora unshakable trinity, we move with firm and steady steps towards secure and safe future, building a strong and developed homeland for the generations to come. This is our response to all the hardship; this is the only way of keeping alive the memory of all the victims.