Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Բելգիայում
Ապրիլի 24-ին Բրյուսելի Սուրբ Մարիամ-Մագդաղենացի Հայ Առաքելական եկեղեցում մատուցվեց պատարագ` նվիրված Հայոց մեծ եղեռնի 98-րդ տարելիցին: Պատարագին հաջորդեց ներկաների երթը դեպի Բրյուսելի կենտրոնական հրապարակներից մեկում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարը: Հուշակոթողի մոտ հոգեւոր հայրերը մատուցեցին ոգեկոչման արարողություն, որին հաջորդեցին Բելգիայի հայ համայնքի կոմիտեի նախագահ Միշել Մամուրյանի եւ ՆԱՏՕ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արմեն Եդիգարյանի ելույթները:
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու էին եկել Բելգիայի Սենատի փոխնախագահ Արման դե Դեկերը, Բելգիայի կառավարության ներկայացուցիչներ, Բելգիայի քաղաքական եւ հասարակական շրջանակների ականավոր գործիչներ, հրեական եւ թութսի համայնքների ներկայացուցիչներ, մտավորականներ ու լրագրողներ:
Ավելի վաղ` ապրիլի 23-ին, Բելգիայում գործող «Նաիրյան» հայ ուսանողական միությունը, բելգիահայ երիտասարդների մասնակցությամբ, կազմակերպել էր մոմավառություն հայկական խաչքար-հուշակոթողի մոտ` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:

В Бельгии почтили память жертв Геноцида 1915 года
24 апреля в армянской церкви святой Марии-Магдалены в Брюсселе была отслужена литургия, посвященная 98-ой годовщине Геноцида армян. По ее завершении состоялось шествие к установленному на одной из центральных площадей города хачкару, увековечившему память жертв Геноцида 1915 года.
У памятника духовные отцы отслужили молебен, после чего выступили председатель армянской общины Бельгии Мишель Мамурян и руководитель миссии Республики Армения в НАТО, посол Армен Едигарян.
Почтить память жертв Геноцида армян пришли также вице-спикер Сената Бельгии Арман де Декер, члены правительства, видные политические и общественные деятели, представители интеллигенции, еврейской общины, народа тутси, журналисты.
Накануне, 23 апреля, при участии членов действующего в Бельгии армянского молодежного союза "Наири" и других молодых армян возле памятника-хачкара состоялось зажжение свечей в память жертв Геноцида 1915 года.