«Առանց անցյալը հիշելու՝ անհնար է կառուցել ապագան»
Ապրիլի 24-ին Փարիզի քաղաքապետարանի հանդիսությունների սրահում կայացավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ավանդական միջոցառումը:
Քաղաքապետ Բերտրան Դըլանոեն հանդես եկավ բացման խոսքով՝ նշելով, որ ժխտողականության դեմ պայքարը հաջողությամբ պետք է պսակվի եւ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքը պետք է վերջապես ընդունվի: Փարիզի քաղաքապետը ընդգծեց հայկական արմատներ ունեցող փարիզցիների անգնահատելի դերը քաղաքի պատմության ընթացքում, մասնավորապես՝ Փարիզի ազատագրման համար պայքար մղած Միսաք Մանուշյանի խմբի ներդրումը՝ որպես հայ-ֆրանսիական եղբայրության պատմական կարեւոր դրսեւորումներից մեկը:
Քաղաքապետի ելույթին հաջորդեցին Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգման խորհրդի համանախագահներ Ֆրանկ Փափազյանի եւ Արա Թորանյանի ելույթները: Վերջիններս վերստին բարձրաձայնեցին Մեծ եղեռնից մազապուրծ եղած հայերի սերունդների` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք ընդունելու պահանջն ուղղված Ֆրանսիայի բարձրագույն իշխանություններին: Խորհրդի կողմից արիության մեդալ շնորհվեց միջոցառմանը ներկա թուրք մտավորական Էրոլ Օզկորային` Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության դեմ պայքարի համար:
Եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը: Շնորհակալություն հայտնելով Փարիզի քաղաքապետին Հայկական հարցի նկատմամբ իր հանձնառության եւ այս ամենամյա նախաձեռնության համար՝ Հայաստանի դեսպանը նշեց, որ 98 տարի անց Հայոց ցեղասպանության վերքերը թարմ են եւ նույնիսկ էլ ավելի են խորանում` Թուրքիայի կողմից մինչ օրս շարունակվող կույր ժխտողականության պատճառով:
«Առանց անցյալը հիշելու՝ անհնար է կառուցել ապագան, քանի որ ապագան խախուտ է, երբ հիմնված է անցյալը ժխտելու, այլ ոչ թե գիտակցելու ու դասեր քաղելու վրա»,- նշեց դեսպան Չիտեչյանը եւ հավելեց, որ հարատեւ խաղաղ համակեցության համար նախեւառաջ անհրաժեշտ է, որպեսզի Թուրքիան ունենա բավարար կամք առերեսվելու պատմական իրողությանը՝ հետեւելով թուրք առաջադեմ մտավորականների խորհրդին:
Հիշատակի միջոցառմանը մասնակցեցին Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, սենատորներ, բազմաթիվ քաղաքական եւ մշակութային գործիչներ, հայտնի անհատներ, հարյուրավոր ֆրանսիացիներ եւ ֆրանսահայեր:

"Не помня прошлого, невозможно построить будущее"
24 апреля в зале торжеств мэрии Парижа состоялось традиционное мероприятие, посвященное памяти жертв Геноцида армян.
В своем вступительном слове мэр Бертран Деланоэ отметил, что борьба против отрицания Геноцида должна увенчаться успехом, и закон о криминализации за отрицание должен быть наконец принят. Мэр французской столицы подчеркнул неоценимую роль парижан с армянскими корнями в истории города, в частности, вклад в дело освобождения Парижа группы Мисака Манушяна как одного из важных исторических свидетельств армяно-французского братства.
Затем состоялись выступления сопредседателей координационного совета армянских организаций Франции Франка Папазяна и Ара Тораняна, которые вновь озвучили требование к высшим властям Франции принять закон, криминализирующий отрицание Геноцида армян.
С заключительным словом выступил посол Армении во Франции Виген Читечян. Выразив благодарность мэру Парижу за его внимание к Армянскому вопросу и организуемое каждый год мероприятие в память жертв Геноцида 1915 года, посол отметил, что даже спустя 98 лет раны, нанесенные этим преступлением, не заживают, а, наоборот, становятся глубже из-за проводимой Турцией политики отрицания Геноцида армян.
"Не помня прошлого, невозможно построить будущее",- отметил Виген Читечян, добавив, что для мирного сосуществования в первую очередь необходимо, чтобы Турция проявила волю и, прислушавшись к совету прогрессивной турецкой интеллигенции, взглянула в лицо исторической реалии.
В поминальном мероприятии приняли участие представители властей столицы, депутаты, многочисленные политические и культурные деятели, известные личности, сотни французов и представителей армянской общины.