Հայաստանը նշում է «Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրը
Ապրիլի 25-ին «Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրվա առթիվ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում տեղի ունեցավ «Տեխնոլոգիաներին անհրաժեշտ են աղջիկներ» խորագրով ֆորումը: Միջոցառման նպատակն էր քաջալերել հայ աղջիկներին իրենց կարիերան տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության ոլորտում (ՏՀՏ) սկսելու: ՏՀՏ ոլորտի մի շարք հաջողակ գործարար կանայք, ինչպես նաև կառավարության, կրթական, հասարակական և մասնավոր ոլորտների կին ներկայացուցիչներ իրենց գիտելիքներն ու փորձը կիսեցին ֆորումի ավելի քան 200 մասնակիցների հետ:
Միջոցառման ավարտին մրցանակներ հանձնվեցին այն ուսանողուհիներին, ովքեր մասնակցել էին ֆորումին նախորդած «Ինչպե՞ս եք պատկերցանում տեղեկատվական հասարակությունը» շարադրությունների մրցույթին: Այս տարի ֆորումի աշխատանքն ուղիղ եթերով առցանց հեռարձակվեց Հայաստանի մարզերի մի շարք դպրոցների համար` շրջաններում բնակվող երիտասարդ կանանց հնարավորություն ընձեռելով հեռակա կերպով մասնակցելու ֆորումին:
Միջոցառմանը ելույթի խոսքով հանդես եկան ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Քարեն Հիլիարդը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Բրյուս Պողոսյանը, «Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը» ՀԿ-ի տնօրեն Նարինե Աբազյանը: Ֆորումին նաև մասնակցում էին ղեկավար կանայք «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամից, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ից, «Idram» ՍՊԸ-ից, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնից և այլ կազմակերպություններից: Երևանում հարցաշար`շարադրությունների մրցույթին մասնակցել էին 18 դպրոցների 127 աշակերտներ, որոնցից 23-ը պարգևներ ստացան ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագրի («Ի-Դի-Էմ-Սի») կողմից, որը երկրորդ անգամ էր աջակցում ֆորումի կազմակերպմանը:
Ֆորումը կազմակերպել էր «Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը» ՀԿ-ն՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ԱՄՆ ՄԶԳ «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, Cisco ընկերության, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի և Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի աջակցությամբ և Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) տեղեկատվական օժանդակությամբ:
«Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրը նախաձեռնվել է Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) կողմից, որը ՄԱԿ-ի մասնագիտացված մարմին է: Օրը միջազգայնորեն նշվում է 2010 թվականից` նպատակ ունենալով ստեղծել գլոբալ միջավայր, որը խրախուսում է աղջիկներին և երիտասարդ կանանց մտածելու ՏՀՏ աճող ոլորտում իրենց կարիերան սկսելու վերաբերյալ:

On April 25, 2013, the American University of Armenia hosted the “Tech Needs Girls” forum, which was organized in celebration of the International Girls in ICT Day. The forum was designed to encourage Armenian girls to choose a career in information and communication technologies (ICT). A number of successful women from the ICT sector, the government, academia, and public and private sectors shared their knowledge and experience with over 200 participants. The event closed with an award ceremony to acknowledge the high schools students who participated in a recent essay competition. The forum was live-streamed to Armenian high schools in the provinces, allowing young women and girls in rural areas to participate remotely.
USAID Armenia Mission Director Karen Hilliard, AUA President Bruce Boghosian, and Director of the Women and Information Society NGO Narine Abazyan delivered opening remarks at the forum. Participants also included female leaders from the Enterprise Incubator Foundation, the Union of Information Technology Enterprises, the Microsoft Innovation Center Armenia, the Gyumri Information Technologies Center, Idram LLC, the TUMO Center for Creative Technologies, and other institutions.Out of 127 students from 18 schools, 23 received prizes from the USAIDEnterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) project, a second-time supporter of the event.
The forum was organized by the Women and Information Society NGO in collaboration with the Ministry of Economy, the USAID/EDMC project, the American University of Armenia, networking leader Cisco, VivaCell-MTS, and the National Center of Educational Technologies, with information support from the International Telecommunication Union (ITU).
The International Girls in ICT Day is an initiative of the International Telecommunication Union, an agency of the United Nations. The dayhas beencelebrated internationally since 2010 to create a global environment thatempowers and encourages girls and young women to consider careers in the growing field of ICT.