«Ֆեռո»-ի տնօրենն ու «Ֆաստէքս հոլդինգ»-ի բաժնետերը մեղադրվում են խոշոր չափի հարկերը վճարելուց չարամտորեն խուսափելու մեջ
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ՊԵԿ քննչական վարչությունում ավարտվել է ՍՊ ընկերության բաժնետերերից մեկի կողմից կանխամտածված սնանկության հատկանիշներ ստեղծելու, հարկերը վճարելուց չարամտորեն խուսափելը կազմակերպելու և ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից հարկերը վճարելուց չարամտորեն խուսափելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Ֆաստէքս հոլդինգ» ՍՊ ընկերության բաժնետեր Ռ.Ավետիսյանը, անձնական շահերից ելնելով, 2009-2012թթ. ընթացքում իրականացրած ձեռնարկատիրական գործունեության վերաբերյալ ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Մաշտոցի հարկային տեսչություն ներկայացրած հաշվարկներում և հաշվետվություններում արտացոլված հարկային պարտավորությունները չի կատարել, կանխամտածված ստեղծել է անվճարունակության հատկանիշներ, թեև ունեցել է դրանք վճարելու հնարավորություն:
Արդյունքում` պետությանը պատճառվել է խոշոր չափի` 303 068 319 դրամի վնաս:
Իսկ Ա.Մանուկյանը, ով 2008թ. դեկտեմբերի 9-ից մինչև 2010թ. հոկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում հանդիսացել է «Ֆաստէքս հոլդինգ» ՍՊ ընկերության կողմից հիմնադրած «Ֆեռո» ՍՊ ընկերության տնօրենը, նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն, Ռ.Ավետիսյանի ղեկավարմամբ և կազմակերպմամբ, հարկային պարտավորությունները կատարելուց խուսափելու դիտավորությամբ` հարկային մարմիններին ներկայացված, հարկման համար հիմք հանդիսացող հաշվարկներում և հաշվետվություններում ակնհայտ խեղաթյուրված տվյալներ է մտցրել` այդկերպ խուսափելով խոշոր չափի` 5 811 606 դրամ հարկերը և պարտադիր սոցիալական վճարները վճարելուց:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ռ.Ավետիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 193-րդ հոդվածով և 38-205-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Ա.Մանուկյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավիթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

Директор “Ферро” и акционер “Фастэкс холдинга” обвиняются в злостном уклонении от выплаты налогов в крупном размере
В следственном управлении Комитета госдоходов при правительстве РА завершилось предварительное следствие по уголовному делу о создании признаков умышленного банкротства со стороны одного из акционеров ООО, организации злостного уклонения от выплаты налогов и злостном уклонении от выплаты налогов со стороны директора ООО.
Обвинительное заключение уже утверждено прокурором.
В ходе следствия выяснилось, что акционер ООО “Фастэкс холдинг” Р.Аветисян, руководствуясь личной выгодой, не выполнил налоговые обязательства, отраженные в представленных в Маштоцкую налоговую инспекцию КГД расчетах и отчетах о предпринимательской деятельности в 2009-2012 гг., умышленно создал признаки неплатежеспособности, хотя имел возможность платить.
В результате государству был причинен ущерб в размере 303 068 319 драмов.
А А.Манукян, который в период с 9 декабря 2008 г. по 10 октября 2010 г. являлся директором ООО “Ферро”, основанного ООО “Фастэкс холдинг”, согласно полученым в ходе предварительного следствия данным, под руководством Р.Аветисяна, имея умысел уклониться от выполнения налоговых обязательств, в представленных в налоговые органы отчетах и расчетах внес явно искаженные данные, тем самым избежав выплаты налогов на сумму 5 811 606 драмов и обязательных социальных выплат.
На основе полученных доказательств Р.Аветисяну выдвинуто обвинение по ст.193 и ч.1 ст.38-205 УК РА, а А.Манукяну – по ч.1 ст.205 УК РА.
Уголовное дело вместе с обвинительным заключением уже направлено в суд первой инстанции общей юрисдикции столичных административных округов Ачапняк и Давидашен.