Երեւանյան տրանսպորտ. ի՞նչ ունենք, եւ ի՞նչ անել («Բարեւ Երեւան», «Առաքելություն»)
Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող բոլոր 7 ուժերն էլ անդրադարձել են մայրաքաղաքի այսօրվա ամենացավոտ խնդիրներից մեկին՝ տրանսպորտին: Ինչպե՞ս են վերաբերվում նրանք ներկայիս վիճակին եւ ի՞նչ են առաջարկում իբրեւ հարցի լուծում:
«Բարեւ Երեւան» դաշինքը ստեղծված վիճակում առանցքային է համարում այն, որ ծառայություն մատուցողները անբավարար են աշխատում, եւ բացի այդ՝ միկրոավտոբուսային ցանցը կենտրոնացած է իշխանավորների ձեռքին, այդ թվում՝ գործող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, շահագործման համար կազմակերպվող մրցույթները, դաշինքի ձեւակերպմամբ, ձեւական են, իսկ ավտոբուսների ներկրումն իրականում ձեռնտու չէ իշխանություններին, քանի որ դա հարվածում է նրանց բիզնեսին: Դաշինքը հիշեցնում է նաեւ էլեկտրատրանսպորտի մասին՝ այլեւս գոյություն չունեցող տրամվայ, հազիվ գոյատեւող տրոլեյբուս, անավարտ մետրոպոլիտեն:
«Երեւանի քաղաքային ուղեւորափոխադրումները բացահայտ վեր են ածվել մի քանի անձանց ու պաշտոնյաների բիզնեսի, այն էլ` երեւանցու արժանապատվությունը նսեմացնող եղանակներով: Երեւանցին դիտարկվում է ոչ թե իբրեւ սպասարկման ու ծառայության պահանջատեր, այլ եկամտի աղբյուր սոսկ գծատերերի համար, որոնք ոչ մի պարտավորություն չեն զգում եւ պատասխանատվություն չեն կրում ծառայության որակի համար եւ անպատժելի են:
Միկրոավտոբուսների մայրաքաղաքային երթուղային գծերը գերազանցապես պատկանում են իշխանության ներկայացուցիչների, նրանց մերձավորներին, դրանց թվում եւ` գործող քաղաքապետին: Երթուղիների համար անցկացված մրցույթները կանխորոշված են եղել եւ մնում, դրանք շահում են բացառապես «յուրայինները»:
Տարիների ընթացքում ներկրվել եւ երթեւեկի մեջ են մտցվել մի քանի տասնյակ ավտոբուսներ` հանրությանը ցույց տալու համար, թե քաղաքային իշխանությունները իրականցնում են միկրոավտոբուսներից դեպի հարմարավետ ավտոբուսներ անցման գործընթաց: Սակայն իրականում այն ձեռնտու չէ գործող իշխանություններին, որովհետեւ ուղեւրափոխադրումների կազմակերպման եւ իրականացման արդիականացումը էապես հարվածելու է միկրոավտոբուսներից ստացվող եկամուտին, որոնց վարորդները հիմնականում ստրկական պայմաններով են աշխատում եւ վճարվում, իսկ նրանց իրավունքներն էլ պաշտպանված չեն:
Հետեւողականորեն ոչնչացվեց տրամվայների ցանցը, տրոլեյբուսների ցանցը ուղղակի հազիվ գոյություն է քարշ տալիս: Խորհրդային ժամանակաշրջանից անավարտ կամ կիսակառույց մետրոպոլիտենի եւ ոչ մի կայարան շահագործման չհանձնվեց: Թերեւս սա ոչ թե ուղեւորափոխադրումների նկատմամբ քաղաքային իշխանությունների անտարբերության, այլ այն կարգավորելու մեջ շահագրգիռ չլինելու ապացույցն է:
«Բարեւ Երեւան» դաշինքը մայրաքաղաքի կառավարումը ստանձնելու դեպքում պարտավորվում է կատարել հետեւյալ քայլերը.
Էլեկտրատրանսպորտի առաջանցիկ զարգացում, այդ թվում` առաջիկա 4 տարիների ընթացքում մետրոպոլիտենի առնվազն 3 նոր կայարանների բացում և գործող 3 կայարանների համար նոր մուտքերի կառուցում (արդյունքում հնարավոր է ավելացնել ուղեւորափոխադրումները ավելի քան 40 %):
Ապահովել, որպեսզի 4 տարվա ընթացքում վերգետնյա հասարակական տրանսպորտային ուղեւորափոխադրումների առնվազն 80 %-ը կազմակերպվի հարմարավետ ավտոբուսների, էլեկտրակառքերի (տրոլեյբուսների) միջոցով:
Միկրոավտոբուսների քանակը համամասնորեն նվազեցնել մինչեւ 20 տոկոս` դրանք հիմնականում նախատեսելով ծայրամասերի, դրանց միջեւ կապի, ինչպես նաեւ` ծայրամասերից մինչեւ մետրոյի մոտակա կայարաններ ուղեւորներին փոխադրելու համար:
Ապահովել, որպեսզի քաղաքի ծայրամասերը կապող երթուղիները հնարավորինս խուսափեն քաղաքի կենտրոնով անցնելուց:
Իրականացնել հասարակական տրանսպորտը հաշմանդամների եւ բնակչության սակավաշարժ խմբերի ազատ տեղաշարժմանը հարմարեցնելու ծրագիր:
Հասարակական տրանսպորտի բոլոր կանգառներում տեղադրել տեսախցիկներ:
4 տարվա ընթացքում մայրաքաղաքում ներդնել հասարակական տրանսպորտի էլեկտրոնային չվացուցակների համակարգը եւ այդպիսի վահանակներ տեղադրել բոլոր կանգառներում:
Հասարակական տրանսպորտում տեղադրել տոմս վաճառող սարքեր, վարորդներին ազատել տոմսի գումար հավաքելու գործառույթից, ինչպես նաեւ` գծատիրոջը «պլան» մուծելու փոխարեն ստանալ արժանավայել աշխատավարձ:
Հանրային տրանսպորտի բոլոր տեսակներից հաշվանդամները եւ կենսաթոշակառուները կօգտվեն անվճար, որը կսուբսիդավորվի քաղաքային իշխանությունների կողմից:
«Առաքելություն» կուսակցությունն առաջարկում է, որ մայրաքաղաքային տրանսպորտը ղեկավարվի բացառապես քաղաքապետարանի կողմից եւ մշակվի համալիր տրանսպորտային սխեմա: Այս ուժը կարեւորում է մետրոպոլիտենի ցանցի բարելավումը, որի մեջ մտնում են հետեւյալ քայլերը.
• Մետրոպոլիտենի կայարաններին հարող գետնանցումների ցանցի ընդլայնում, միավորում
• Մետրոպոլիտենի ուղեվարձի նվազեցում` 50 դրամ, դպրոցականներին, ուսանողներին, թոշակառուներին` անվճար սպասարկում
• Մետրոպոլիտենի ցանցի աստիճանական ընդլայնում` նոր կայարանների կառուցում Աջափնյակում, 15-16-րդ թաղամասերում, ՀԱԹ-ում, Կենտրոնական ավտոկայանում, Կոմիտասի պողոտայում, Զեյթունում, Ավանում, Նոր Նորքում, Հյուսիսային ավտոկայանում
Բացի դրանից՝ «Առաքելությունը» ուշադրություն է հրավիրում կայանատեղիների հարցի վրա: Կուսակցությունը, մասնավորապես, առաջարկում է.
• Վճարովի ատվոկայանատեղերի իրականացում բացառապես առանձնացված տարածքներում, փողոցներում վճարովի ավտոկայանատեղերի իրականացման արգելում

Ереванский транспорт: что имеем и что делать?
Все семь политических сил, участвующих в выборах в совет старейшин Еревана, коснулись наиболее болезненной на сегодняшний день проблемы столицы – транспорта. А как они расценивают сложившуюся ситуацию и какой выход из нее предлагают?
По мнению блока “Здравствуй, Ереван”, сегодняшняя ситуация возникла вследствие неудовлетворительной работы оказывающих услуги организаций. Кроме того, микроавтобусная сеть сосредоточена в руках должностных лиц, в том числе действующего мэра Еревана Тарона Маркаряна, проводимые тендеры носят формальный характер, а импорт автобусов на самом деле невыгоден властям, так как ударит по их бизнесу.
Блок напомнил также об электротранспорте – уже ликвидированных трамваях, еле поддерживающих существование троллейбусах, незавершенном строительстве метрополитена.
В Ереване перевозки пассажиров превратились в бизнес нескольких лиц и чиновников. Владельцы маршрутных линий рассматривают жителей столицы исключительно как источник своего дохода и не несут ответственность за качество оказываемых ими услуг.
Маршрутные линии микроавтобусов в столице принадлежат преимущественно представителям властей и их близким, в том числе мэру города. Тендеры на обслуживание маршрутов предопределены заранее – их выигрывают исключительно “свои”.
За все эти годы было импортировано и задействовано лишь несколько десятков автобусов, да и то, чтобы показать общественности, что городские власти осуществляют процесс перехода от микроавтобусов к автобусам. Но на самом деле это невыгодно действующим властям, так как нанесет существенный удар по их доходам от действующих микроавтобусов, чьи водители работают на рабских условиях.
Последовательно была уничтожена трамвайная сеть, троллейбусная сеть сохраняется с большим трудом. Оставшиеся недостроенными с советского периода станции метрополитена до сих пор не сданы в эксплуатацию.
В случае получения доступа к управлению столицей блок “Здравствуй, Ереван” обязуется выполнить следующие шаги.
Предусмотрено, в частности, первоочередное развитие электротранспорта, в том числе строительство за предстоящие 4 года как минимум трех новых станций метрополитена и строительство новых входов в метро для трех действующих станций, что позволит увеличить объем пассажироперевозок более чем на 40%.
Сокращение количества микроавтобусов до 20%, которые будут предусмотрены в основном для периферийных районов, а также для перевозки пассажиров с окраин столицы до ближайших станций метро.
Осуществление программы приспособления общественного транспорта для инвалидов.
Установка в общественном транспорте автоматов по продаже билетов, что позволит освободить водителей от функции сбора денег, а вместо выполнения плана, назначенного владельцем линии, назначение им достойной зарплаты.
Бесплатное пользование инвалидами и пенсионерами всеми видами общественного транспорта, который будет субсидироваться городскими властями.
Это то, что предлагает блок “Здравствуй, Ереван”. А теперь посмотрим, какие предложения содержатся в программе партии “Аракелутюн” (“Миссия”).
Столичным транспортом будет руководить исключительно мэрия, которая разработает комплексную транспортную схему.
Важное значение имеет улучшение сети метрополитена, что включает в себя следующие шаги:
расширение и объединение сети подземных переходов, прилегающих к станциям метро,
сокращение платы за проезд в метро до 50 драмов, бесплатное обслуживание школьников, студентов и пенсионеров,
постепенное расширение сети метрополитена – строительство новых станций в Ачапняке, 15-16-ом кварталах, Юго-Западном квартале, на Центральной и Северной автостанциях, проспекте Комитаса, в Зейтуне, Аване, Нор Норке.
“Аракелутюн” обращает внимание и на проблему автостоянок. В частности, платные парковки предлагается создать исключительно на отведенных для этого территориях, запретить платную парковку на улицах, строить подземные автостоянки и т.д.