Գերմանիայի Հալլե քաղաքում տեղի իշխանությունների կողմից կկանգնեցվի խաչքար եւ վրան կգրվի «Ցեղասպանություն»
Ինչպես աշխարհի բոլոր հայ համայնքներում, այնպես էլ Գերմանիայի Հալլե քաղաքի հայկական համայնքում տեղի է ունեցել հուշ երեկո` նվիրված Հայոց ցեղասպանության ընթացքում նահատակված 1,5 մլն հայորդիների հիշատակին:
Հուշ-երեկոն կազմակերպվել է Հալլեի համայնքի վարչության անդամների և հոգևորականի ջանքերով, որի ընթացքում կատարվեց հոգեհանգստյան պաշտոն` Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ՝ Տ. Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանի և Հյուսիսային Գերմանիայի հոգևոր հովիվ՝ Տ. Գնել քահանա Գաբրիելյանի ձեռամբ:
Երեկոյին ներկա են եղել Գերմանիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը, Սաքսոնիա-Անհալտի երկրամասի Ավետարանչական եկեղեցու եպիսկոպոս՝ Յոհան Շնայդերը, Հալլեի քաղաքային միգրացիայի և ինտեգրացիայի բաժանմունքի պատասխանատու Պետրա Շնոյցերը, ինչպես նաև գերմանական տարբեր կուսակցությունների պատասխանատուներ, ներկայացուցիչներ, հոգևորականներ և բազմաթիվ հայորդիներ:
Հոգեհանգստյան պաշտոնից հետո միջոցառումը բացել է Հալլե քաղաքի Մարտին Լութեր Համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր Արմենուհի Դրոստ-Աբգարյանը: Ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու կոչով ելույթ է ունեցել հայ համայնքի ատենապետ Հարություն Մանուկյանը: Այնուհետև Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել Սաքսոնիայի Շկոյդիտց քաղաքի հոգևորական դոկտոր Ակսել Մայսները:
Նա իր խոսքում խստիվ դատապարտել է Օսմանայան Կայսրության կողմից հայերի դեմ կազմակերպված Ցեղասպանությունը` այն որակելով որպես 20-րդ դարում դաժանությամբ իր նմանը չունեցող ոճրագործություն, որը նախերգանք հանդիսացավ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Ադոլֆ Հիտլերի կողմից կազմակերպված հրեաների Ցեղասպանության:
Զեկույցից հետո Պետրա Շնոյցերը ընթերցել է Հալլե քաղաքի կողմից պաշտոնապես ընդունված որոշումը՝ Հալլե քաղաքում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հայկական խաչքարի կանգնեցման վերաբերյալ:
Միջացառման ավարտին ներկաները իրենց խոնարհումն են բերել և ծաղիկներ դրել եկեղեցու բակում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կանգնեցված խաչքարի առջև:

Власти города Галле поставят хачкар с надписью “Геноцид”
Армянская община немецкого города Галле, как и армяне всего мира, организовала вечер, посвященный памяти 1,5 милллона жертв Геноцида армян 1915 года.
В ходе вечера предводитель германской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Гарегин Бекчян и духовный пастырь Северной Германии священник Гнел Габриелян отслужили панихиду.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Германии Армен Мартиросян, епископ евангелической церкви земли Саксония-Анхальт епископ Йохан Шнайдер, представители городской мэрии, различных немецких партий, армянской общины, священнослужители.
По завершении панихиды состоялись выступления доктора университета Мартина Лютера города Галле, профессора Арменуи Дрост-Абгарян, главы армянской общины Арутюна Манукяна, после чего доктор богословия Аксель Майснер из города Шкойдитц представил доклад о Геноциде армян. Майснер решительно осудил геноцид армян, организованный Османской империей, расценив его как беспрецедентное по своей жестокости преступление 20-го века, которое стало предпосылкой для Холокоста евреев, организованного Адольфом Гитлером во время Второй мировой войны.
По завершении доклада представитель мэрии Петра Шнойцер зачитала официальное решение властей города об установке в Галле армянского хачкара в память жертв Геноцида.
Вечер завершился возложением цветов к хачкару в память жертв Геноцида, установленному во дворе армянской церкви.