Ալեքսանդր Բադալյան. «Գլխավոր hրապարակում առանձնատուն կառուցելու կատակն արդեն ծիծաղելի չէ»
«Մեր ճարտարապետությունը բոլոր հնարավոր սխալներն այսօր սպառել է»,- Հանրապետության գլխավոր հրապարակի կառավարության շենքի բակում աշտարակի կառուցմանն անդրադառնալով`այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի ճարտարապետների վարչության անդամ, «Պահպանենք Հանրապետության հրապարակը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Սարհատ Պետրոսյանը:
«Աշտարակը կառուցվում է, այսպես կոչված՝ Թամանյանական նախագծով: Եկեք հիշենք, որ նույն Թամանյանի անվան տակ կառուցվեց Հյուսիսային պողոտան: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ Թամանյանի նախագծած թերեւս ամենադեմոկրատական շենքը Կառավարության շենքն է, որի առջեւ մարդիկ կարող են հանդիպել նախարարներին, վարչապետին, որտեղ նրանք կարող են իրենց ձայնը լսելի դարձնել»,- շարունակում է Պետրոսյանը:
Նա նշում է, որ իրենք ուղղակի ուզում են, որ կազմակերպվեն լսումներ, քննարկվի կառուցվելիք գմբեթը, եւ ոչ թե մի ճարտարապետի քմահաճույքի եւ անձնական ամբիցիաների հիման վրա աղավաղվի մայրաքաղաքի սիրտը համարվող, Երեւանի ամենակարեւոր շունչն ապահովող հատվածը:
Ասուլիսին ներկա մյուս բանախոսը` Հայաստանի Ճարտարապետների միության փոխնախագահ Ալեքսանդր Բադալյանը, եւս դեմ արտահայտվեց կառուցվելիք աշտարակին եւ գմբեթին. «Թամանյանն այնտեղ նախատեսել էր բաշխիչ սրահ, որը ծառայելու էր հանդիպումների անցկացման, համաձայնագրեր ստորագրելու կամ հանիպումների կազմակերպելու համար: Իսկ այսօրվա նախագծով այդ կառույցը լինելու է բարձրահարկ վարչական շենք, որտեղ պետք է տեղակայվեն 2 նախարարություններ` սփյուռքի և արդարադատության»:
Ալեքսանդր Բադալյանին մտահոգում են, թե ինչու են այսօրվա որոշումներն այդքան անհեռանկարային: Օրինակ՝ գլխավոր հրապարակի հետնամասերում կառուցվեցին բազմահարկ շենքեր` գրասենյակներ, խանութներ եւ բնակելի:
«Ինչու այդ շենքերը չէին կարող կառուցվել որպես վարչական շենքեր, իսկ աշտարակի փոխարեն կրկին կառուցվեր Թամանյանական բաշխիչ սրահը: Այս դեպքում ճարտարապետը, իհարկե, մեղավոր է: Բայց հիշենք, որ նա այս դեպքում ուղղակի գործիք է: Կրկին նշում եմ, որ մենք դեմ չենք աշտարակի կառուցմանը, մենք դեմ ենք, որ համապատասխան մրցույթ չի հայտարարվել, չի քննարկվել, այլ ինչ-որ մարդկանց որոշումներով սկսել է կառուցվել»,- ասում է Բադալյանին:
Աշտարակի կառուցման աշխատանքներն արդեն սկսվել էին, սակայն «Պահպանենք Հանրապետության հրապարակը» նախաձեռնության բողոքներից դրդված շինարարությունն այս պահին կասեցված է: Սարհատ Պետրոսյանը հույս է հայտնում, որ ինչպես մեկ տարի առաջ համախմբված բողոքի արդյուքնում պահպանվեց «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճը, այդպես էլ հիմա հանրության ճնշման արդյունքում կկազմակերպվեն հանրային լսումներ, կփորձեն ավելի արդյունավետ որոշման գալ ու չաղավաղել հանրապետության հրապարակի Թամանյանական նախագիծը:
Հիշեցնենք, որ նախատեսվում է արդեն 2 տարուց Հանրապետության գլխավոր հրապարակում ուենալ 50 մ բարձրությամբ և 30 մ տրամագծով տուֆակերտ աշտարակ, որը համապատասխանում է մոտ 13-14-հարկանի շինության բարձրությանը։

Александр Бадалян: “Шутка о строительстве особняка на главной площади уже не смешна”
“Сегодня наша архитектура исчерпала все возможные ошибки”,- заявил на сегодняшней пресс-конференции член правления архитекторов Армении, член инициативы “Сохраним площадь Республики” Сархат Петросян, касаясь проекта строительства башни дворе здания правительства на площади Республики в Ереване.
“Проект строится по так называемому таманяновскому проекту. Но давайте вспомним, что под именем того же Таманяна построили Северный проспект. Я хочу подчеркнуть, что спроектированное Таманяном самое демократичное здание – это, пожалуй, здание правительства. Именно перед этим зданием люди могут встречать министров, премьер-министра, поднимать голос протеста”,- отметил С.Петросян. По его словам, они хотят, чтобы были организованы слушания для обсуждения проекта строящегося “барабана”, или башни, а не искажать облик главной площади столицы из-за личных амбиций и капризов одного архитектора.
Другой участник пресс-конференции, заместитель председателя Союза архитекторов Армении Александр Бадалян тоже высказался против строящегося “барабана”. “Таманян предусматривал построить здесь распределительный зал, который должен был служить для проведения встреч, подписания документов. А в соответствии с сегодняшним проектом это сооружение представляет собой высотное административное здание, где должны разместиться министерства диаспоры и юстиции”.
Александр Бадалян, отметив бесперспективность принимаемых сегодня решений, в результате которых на прилегающей к площади территории были построены многоэтажные здания – офисы, магазины, жилые дома, отметил: “Почему нельзя было построить эти здания как административные, а вместо башни построить таманяновский распределительный зал. В этом, конечно, виноват архитектор. Но давайте вспомним, что в данном случае он всего лишь инструмент. Я опять повторяю, мы не против строительства башни, мы против того, что не был объявлен соответствующий конкурс, не состоялось обсуждение, просто начали строить по решению каких-то людей”,- сказал А.Бадалян.
Работы по строительству “барабана” уже начались, однако после жалоб инициативы “Сохраним площадь Республики” строительные работы прекратились. Сархат Петросян выразил надежду, что сейчас, как и год назад, когда благодаря консолидированному протесту, удалось отстоять летний зал кинотеатра “Москва”, под давлением общественности будут организованы общественные слушания, будет принято более эффективное решение не искажать таманяновский проект площади Республики.
Напомним, что через 2 года предусматривается завершить сооружение на площади Республики башни из туфа высотой 50 метров, что соответствует высоте 13-14-этажного здания.