Կարգախոսներ, որոնք ասում են ամեն ինչ ու ոչինչ
Այն հարցի պատասխանը, թե ինչ Երևան են պատկերացնում կամ խոստանում կառուցել Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը, մայրաքաղաքի ընտրողներն առաջին հերթին պետք է ենթագիտակցական մակարդակով ստանային այդ ուժերի նախընտրական կարգախոսներից: Շատ դեպքերում կոմունիկացիոն իմաստով ճիշտ ընտրված, հակիճ ու կրեատիվ կարգախոսը կարող է շատ ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ, քան տասնյակ էջեր կազմող նախընտրական ծրագրերը կամ այն կերպարները, որոնք մատուցվում են իբրև քաղաքապետացուներ կամ ավագանու պոտենցիալ անդամներ:
Սակայն երևանյան ընտրություններում շրջանառվող կարգախոսները թե ձևակերպումների և թե իմաստային առումներով այնքան աղքատիկ են, միօրինակ, որ դրանցից ոչ մի տեսլականի, զարգացման, հեռանկարի մասին դատողություն հնարավոր չէ անել: Եթե առանձին շտրիխները չլինեին, որոշների պարագայում կարելի էր նույնիսկ կրկնողության կամ գուցե գրագողության մասին խոսել:
Ընդհանուր առմամբ կարգախոսները կարելի է երկու խմբի բաժանել` պայմանավորված այն նշանակությամբ, որը քաղաքական ուժերը տվել են ավագանու ընտրություններին:
Արդյոք քաղաքապետն ընդամենը գլխավոր հավաքարա՞ր է...
Օրինակ, իշխանական ուժերը ձգտել են որքան հնարավոր է կենցաղային դարձնել ընտրությունները, դրանք զրկել քաղաքական բովանդակությունից: Նման մոտեցումը բխում է մարտավարական նկատառումներից: Ընտրությունների «կենցաղայնացումը», երբ քաղաքապետը մատուցվում է, ասենք, առավելագույնը քաղաքի գլխավոր հավաքարարի, գլխավոր կանաչապատողի, շինարարի կերպարով, անհրաժեշտ է նախագահական ընտրություններից մնացած և անընդհատ գեներացվող էներգետիկան մարելու համար` քաղաքի մշտապես լցված աղբամանների, կաթվածահար տրանսպորտի, կանաչ տարածքների բետոնապատման, մշակութային արժեք ունեցող հուշակոթողների ոչնչացման և այլ խնդիրների լաբիրինթոսում:
Քվեարկության միջոցով իրավիճակ փոխելու սեփական իրավունքի գիտակցման այն մակարդակը, որն ունի այսօրվա միջին ընտրողը, ստիպում է իշխանությանը հաղթանակի հույսը կապել հիմնականում հենց ընտրության քաղաքական նշանակությունը նսեմացնելու հետ, ինչը և հստակ արտացոլված է ՀՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի բացարձակ նույնիմաստ կարգախոսներում` համապատասխանաբար «Ավելի լավ Երևան» և «Մենք կարող ենք ավելին»:
Ըստ էության, կոալիցիոն գործընկերների կարգախոսները կառուցվել են բացառապես շարունակականություն ապահովելու տրամաբանությամբ: «Ավելին» կամ «ավելի» բառն այստեղ կոդային իմաստ ունի. ՀՀԿ-ի պարագայում այն առնչվում է Երևանին, ՕԵԿ-ի պարագայում` մայրաքաղաքը որակապես փոխելու կարողությանը: Սակայն թե ինչ է ենթադրում այդ «ավելին», ինչով է այն առանձնահատուկ, որտեղ պետք է երևանցին փնտրի այդ նորը, ավելի լավը, հնարավոր չէ անգամ մոտավոր պատկերացնել: Եվ տպավորություն է, թե խոսքը ոչ թե հանրապետության ազգաբնակչության գրեթե կեսը ներառող քաղաքի մասին է, այլ` հեռավոր մի ինչ որ գյուղակի:
Բայց ամենաէականն այն է, որ այս կարգախոսները մեզ համոզում են, որ իբրև երևանցիներ` մենք մինչև հիմա լավ ենք ապրել, ունենք ենթակառուցվածքների լավ համակարգ, կենսագործունեության համար անհրաժեշտ լավ պայմաններ: Պարզապես խնդիր է դրված այդ ամենը ավելի լավը դարձնել, որպեսզի երևանցին ոչ թե գոհ մնա, այլ ուղղակի երջանկությունից իր տեղը չգտնի և իր քաղաքը լքելու մասին երբեք մտքով չանցկացնի:
Նման փարիսեցիությունը, սակայն, ոչ միայն PR տեսանկյունից չի կարող արդարացվել, քանի որ անհամահունչ է ընտրողների սպասելիքներին ու առկա իրականությանը, այլև վտանգավոր է, որովհետև անմիջապես մատնում է, որ այս երկու ուժերն իրականում մրցակցության խնդիր չեն լուծում և իրար հետ մրցելու նպատակով չէ, որ մասնակցում են ընտրություններին: Նրանք ավելի շատ փոխլրացնում և օգնում են միմյանց, դրա համար էլ, օրինակ, ՕԵԿ-ի քարոզարշավը բացարձակապես սնանկ է մայրաքաղաքի հիմնահարցերը քննադատելու և նոր ծրագրեր առաջարկելու տեսանկյունից:
Որոշ վերապահումներով այս կատեգորիայի մեջ կարելի է ներառել նաև նորահայտ «Առաքելություն» կուսակցության կարգախոսը` «Ապրում ենք Երևանում, ապրում ենք Երևանով»: Սակայն նրա դեպքում մի փոքր տարբեր են շեշտադրումները և դրդապատճառը: Կուսակցությունը քաղաքական դաշտում ինքնաիրացվելու, ճանաչելի դառնալու խնդիր ունի, ինչին փորձում է ծառայեցնել Երևանի ավագանու ընտրություններին իր մասնակցությունը: Դա ուղղակիորեն արտացոլված է կուսակցության երկրորդ կարգախոսում` «Երևան՝ մեր առաջին առաքելությունը»:
Այս կարգախոսների մեջ ավելորդ հավակնություններ չկան. կա զգացմունքայնության և անկեղծության որոշակի ֆոն: Կուսակցության երիտասարդ անդամներն անկեղծ են գոնե այնքանով, որ կարգախոսներով գրեթե բացահայտ ակնարկում են` առայժմ իզուր է իրենցից լուրջ սպասելիքներ ունենալ կոնկրետ Երևանի կառավարման կտրվածքով: Ինչ վերաբերում է զգացմունքայնությանը, ապա այն դրսևորվում է մայրաքաղաքային կոլորիտի շեշտադրմամբ և քաղաքին իրենց նվիրվածությամբ` ապրում ենք Երևանում և Երևանով: Այսպիսի մոտեցում որդեգրելով՝ «Առաքելությունն» իրեն դուրս է դնում քաղաքական ընդհանուր ներկապնակից, այն տրամաբանությունից, որ ընտրությունների մեջ դնում են թե իշխանական և թե ընդդիմադիր ուժերը, և սա այն հիմնական առավելությունն է, որն ունի «Առաքելությունը»:
Իսկ որտե՞ղ է երևանցին
Մյուս խմբի մեջ ընդգրկված են անխտիր բոլոր 4 ընդդիմադիր կամ այլընտրանքային ուժերի` ՀՅԴ-ի, ՀԱԿ-ի, ԲՀԿ-ի և «Բարև Երևան» դաշինքի կարգախոսները: Դրանց միավորում է ընտրությունները գերքաղաքականացնելու ծայրահեղական մոտեցումը, երբ համայնքային ընտրություններին վերագրվում է համապետական նշանակություն, և դրանում դրվում է իշխանափոխության գլոբալ խնդիրը: Մի կողմից դա պայմանավորված է Երևանի ունեցած հանրային, սոցիալ-տնտեսական, մշակութային ու վերջապես քաղաքական բացառիկ նշանակությամբ:
Բայց մյուս կողմից չափազանց մեծ է եղել ՀԱԿ-ի, ՀՅԴ-ի և ԲՀԿ-ի` նախագահական ընտրություններին չմասնակցելուց հետո կորցրած դիրքերը վերագտնելու համար մղվող ներքին խուլ պայքարի ազդեցությունը: Դա է պատճառը, որ չնայած ձևակերպումների տարբերություններին` այս երեք ուժի կարգախոսները իմաստային ու ֆոնային մակարդակում ևս կրկնություններ են:
Այն դեպքում, երբ ԲՀԿ-ն առաջարկում է «Սկսենք Երևանից» կամ «Փոխելու ենք», ՀՅԴ-ն առաջարկում է` «Երևան, փոխիր Հայաստանը»: Իսկ ահա Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, սեղմած «Բարև Երևան» դաշինքի քաղաքապետացու Արմեն Մարտիրոսյանի ձեռքը, երևանցիներին կոչ է անում` «Արթնացիր»: Ամենաբացառիկը թե գորշությամբ և թե մաշվածությամբ ՀԱԿ-ի կարգախոսն է` «Իշխանությունը քաղաքացուն», որը կրում է ընտրությունների գերքաղաքականացման ամբողջ ենթատեքստն ու կոդային համակարգը:
Առաջին երեքի պարագայում գոնե հասկանալի է, որ կարգախոսներն ուղղված են երևանցիներին, թեև «Բարև Երևան»-ի պարագայում անհասկանալի է` ինչու է արթնանալու կոչ արվում, երբ կարծես թե երկու ամիս շարունակ հենց իրենք են պնդում, թե քաղաքացին արթնացել է, ու նրա հաղթարշավն անկասելի է: Միգուցե այդ ընթացքում երևանցիները հասցրե՞լ են մեկ անգամ կուշտ քնել:
Մինչդեռ ահա ՀԱԿ-ի պարագայում այս կարգախոսը կարելի է կիրառել, առանց բացառության, բոլոր համապետական ու ու համայնքային ընտրություններում գոնե այնքան ժամանակ, քանի դեռ քաղաքացին իշխանության տեր չի դարձել, կամ ՀԱԿ-ը չի համարել, որ այս խնդիրը լուծվել է:
Մեկ բան ակնհայտ է. այս բոլոր կարգախոսներում Երևանը և երևանցին պարզապես չկան: Կա ընդամենը իշխանափոխության հնարավորությունը, որն ի վերջո ավելի շատ քաղաքական ուժերինն է` հետագայում իշխանություն ձեռք բերելու իմաստով, քան քաղաքացունը, ով ընդամենը հաջողակ կամ անհաջող ընտրություն կատարելու իրավունք կամ պարտավորություն ունի:
Ընդդիմադիր ուժերը մոռացել են գոնե երևանցուն բացատրել` ինչ են նրան տալու այդ տարատեսակ արթնացումները, փոփոխությունները իշխանափոխությունից դուրս, անմիջական կենցաղային, առօրեական հարցերում, այն նույն չափով, ինչքանով իշխանական ուժերն են մոռացել երևանցուն բացատրել ընտրությունների քաղաքական նշանակությունը մթնոլորտի փոփոխության առումով:
Այսինքն՝ իսկապես գործ ունենք ծայրահեղական դրսևորումների հետ` թե ընտրությունների մասնակցության դրդապատճառի ու իրական ձգտումների, թե ընտրողի հանդեպ վերաբերմունքի և թե այն ակնկալիքների առումով, որոնք ներկայացվում են երևանցի ընտրողներին: Բայց ողջ հարցն այն է, որ ընտրողի համար մեծ հաշվով միևնույն է` ինչ կարգախոսով են իրեն փորձում «գայթակղել». որովհետև բոլորին էլ շատ լավ ճանաչում է, և որովհետև կարգախոսներով ընտրություն կատարելու մշակույթը Հայաստանին դեռ «սազական» չէ:

Лозунги, которые говорят все и ничего
О том, какой Ереван представляют или обещают построить политические силы, участвующие в выборах в совет старейшин столицы, избиратели должны узнавать в первую очередь из предвыборных лозунгов этих сил. Зачастую правильно выбранный в коммуникационном плане, лаконичный и креативный лозунг может оказать большее воздействие, чем состоящие из десятков страниц предвыборные программы или личности, которые преподносятся в качестве потенциальных членов совета старейшин или мэра.
Однако как формулировки, так и содержание предвыборных лозунгов настолько бедны и одинаковы, что сделать по ним какие-либо суждения о видении и перспективах развития столицы невозможно.
В целом предвыборные лозунги можно разделить на две группы в зависимости от того, какое значения приписывают выборам в совет старейшин Еревана политические силы.
Является ли мэр всего лишь главным "уборщиком"..?
Властные силы стремятся придать выборам бытовой характер, лишить их политического содержания. Такой подход обусловлен тактическими соображениями. Попытки преподнести мэра как главного уборщика, главного озеленителя, главного строителя города необходимы для погашения оставшейся после президентских выборов и постоянно генерируемой энергетики.
Степень осознания средним избирателем собственного права на изменение ситуации путем голосования заставляет власть связывать надежду на победу именно с принижением политического значения выборов, что четко отражено в абсолютно одинаковых по содержанию лозунгах Республиканской партии Армении и партии "Оринац еркир" – соответственно "Лучший Ереван" и "Мы можем сделать больше". В данном случае существенно то, что нас, ереванцев, убеждают, что до сих пор мы жили хорошо, а сейчас поставлена задача добиться большего, чтобы жители столицы места себе от счастья не находили и отказались бы от мысли покинуть свой город.
Однако подобное фарисейство не только не оправданно с точки зрения PR, поскольку не соответствует ожиданиям избирателей и существующей реальности, но и опасно, так как явно показывает, что эти две силы участвуют в выборах не с целью соперничать между собой. Они скорее взаимодополняют друг друга, поэтом, например, предвыборная кампания "Оринац еркир" абсолютно несостоятельна с точки зрения критики существующих в столице проблем и выдвижения новых программ.
С некоторыми оговорками к этой категории лозунгов можно отнести и лозунг новоявленной партии "Аракелутюн" ("Миссия") – "Живем в Ереване, живем Ереваном". Однако в данном случае акценты и мотивы несколько иные. Перед партией стоит задача самоутвердиться, снискать известность в политическом поле, и этого она пытается добиться путем участия в выборах в совет старейшин Еревана.
Намерения "Аракелутюн" отражены и в другом ее лозунге – "Ереван – наша первая миссия". Оба лозунга в определенной степени эмоциональны и искренни. В результате такого подхода "Аракелутюн" ставит себя за рамки общей политической палитры, и в этом – основное преимущество данной партии.
А где же ереванцы?
Во вторую группу входят лозунги всех четырех оппозиционных партий – АРФ Дашнакцутюн, Армянского национального конгресса, партии "Процетающая Армения" и блока "Здравствуй, Ереван". Их объединяет сверхполитизация выборов, при которой общинным выборам приписывается общегосударственное значение и тем самым ставится глобальная задача смены власти. С одной стороны это обусловлено исключительным общественным, социально-экономическим, культурным и, наконец, политическим значением Еревана. С другой стороны чересчур велико воздействие внутренней борьбы за обретение позиций, утраченных после того, как АНК, АРФД и ППА отказались от участия в президентских выборах. В этом причина того, что, несмотря на различия формулировок, лозунги этих трех сил повторяют друг друга также на смысловом и фоновом уровнях.
В случае, когда ППА предлагает лозунг "Начнем с Еревана" или "Мы должны изменить", АРФД предлагает: "Ереван, измени Армению". А вот Раффи Ованнисян, пожимая на предвыборном плакате руку кандидату в мэры от блока "Здравствуй, Ереван" Армену Мартиросяну, призывает ереванцев: "Пробудитесь!". АНК выбрал лозунг "Власть – гражданину", который заключает в себе подтекст сверхполитизации выборов.
В первых трех случаях хотя бы понятно, что лозунги адресованы ереванцам, хотя в случае с блоком "Здравствуй, Ереван" непонятно, почему выдвинут призыв к пробуждению, если представители этого блока на протяжении двух месяцев утверждали, что граждане пробудились. Может, за это время ереванцы успели вдоволь поспать?
А вот лозунг АНК можно применить ко всем, без исключения, общегосударственным и общинным выборам хотя бы до тех пор, пока власть не перейдет к гражданам или пока АНК не убедится, что эта задача решена.
Очевидно одно: во всех этих лозунгах нет ни Еревана, ни ереванцев. Оппозиционные силы забыли объяснить жителям столицы, что, помимо смены власти, дадут им в бытовых и каждодневных вопросах все эти пробуждения и перемены.
То есть мы действительно имеем дело с крайними проявлениями как в плане мотивов участия в выборах, так и в плане отношения к избирателям. Однако весь вопрос в том, что избирателям по большому счету все равно, какими лозунгами их пытаются "соблазнить" все эти политические силы, поскольку они слишком хорошо их знают и поскольку Армении пока "не пристало" делать выбор по лозунгам.