Երեւանի քաղաքապետարանը չեղյալ է համարել կանաչ գոտում շինարարության որոշման նախագիծը
Այսօր «ԷկոԼուր»-ը ահազանգ է ստացել Գյուլբենկյան 44 եւ 46 հասցեի բնակիչներից, որ իրենց բակի ծառերը տեղահան են արել, որպեսզի տեղում կրպակ կառուցեն: Բնակիչների խոսքերով՝ այս նախաձեռնության հեղինակը Գյուլբենկյան 43 հասցեի բնակչուհի Ռուզաննա Խաչատրյանն է:
Նա բնակիչներին ցույց է տվել Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի կնիքով շինարարության թույլտվության մի փաստաթուղթ, որում բացակայում է քաղաքապետի ստորագրությունը:
Ինչպես «ԷկոԼուր»-ին տեղեկացրել է Երեւանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Շուշան Սարդարյանը, այդ որոշման նախագիծը չեղյալ է հայտարարվել եւ շինարարությունը դադարեցվել է:
Տեղի բնակիչները «ԷկոԼուր»-ին հայտնել են, որ Ռուզաննա Խաչատրյանին տրամադրվելու է մեկ այլ տարածք` կրպակ կառուցելու համար: Սակայն ոչ ոք իրենց չի պատրաստվում փոխհատուցում տրամադրել կտրած ծառերի համար, որոնք անմիջապես տարածքից հեռացվել են, ոչ էլ կոտրած ցանկապատի համար:

Мэрия Еревана признала недействительным проект решения о строительстве в зеленой зоне
Общественная организация “Эколур” получила сегодня сигнал от жителей домов NN44 и 46 по ул.Гюльбенкяна, которые сообщили, что в их дворе срезаны деревья с целью строительства в зеленой зоне киоска. Автором этой инициативы является жительница дома по адресу Гюльбенкяна, 43 Рузанна Хачатрян. Она показала жильцам разрешение на строительство с печатью мэра Еревана Карена Карапетяна, однако на документе отсутствовала подпись мэра.
Как сообщила “Эколур” пресс-секретарь мэрии Еревана Шушан Сардарян, проект решения объявлен недействительным, строительство прекращено.
Для строительства киоска Рузанне Хачатрян будет выделена другая территория, сообщили “Эколур” жильцы двух домов. Вместе с тем они отметили, что никто не собирается платить им компенсацию за срезанные деревья и разрушенную ограду.