Լամբերտո Զանյեն Իտալիայից նշանակվել է ԵԱՀԿ-ի գլխավոր քարտուղար
Դեսպան Լամբերտո Զանյեն Իտալիայից 56 մասնակից պետությունների Նախարարների խորհրդի միաձայն որոշմամբ նշանակվել է ԵԱՀԿ-ի նոր գլխավոր քարտուղար` այսօր հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի արտգործնախարար Ադրոնիուս Աժուբալիսը:
«Ուրախությամբ հայտնում եմ, որ ԵԱՀԿ-ի իմ գործընկեր արտգործնախարարները, և ես ընտրել ենք Լամբերտո Զանյեին, որպեսզի ստանձնի այս կարևոր կազմակերպության կառավարման ղեկը»,- ասել է Աժուբալիսը:
«ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների համար չափազանց վճռորոշ ժամանակ է, քանի որ մենք պետք է լուծենք անվտանգության առկա մարտահրավերները, այդ թվում` տարածաշրջանի ձգձգված հակամարտությունները, պատրաստվենք դիմակայելու նոր և ի հայտ եկող սպառնալիքներին և ստանձնենք մեր պարտականությունների ավելի լայն շրջանակը` մեր գործընկեր երկրներին, այդ թվում Աֆղանստանին և Հյուսիսային Աֆրիկայի պետություններին աջակցելու համար,- ընդգծել է նա,- ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը պետք է աջակցի ու խթանի այդ ջանքերը, և ես վստահ եմ, որ դեսպան Զանյեի փորձն ու փորձառությունը մեզ համար օգտակար կլինեն գալիք տարիների ընթացքում»:
Պրոֆեսիոնալ դիվանագետ Զանյեն եղել է ԵԱՀԿ-ի հակամարտությունների կանխարգելման կենտրոնի տնօրենը 2002-2006թթ.: 2008թ. հունիսից նա հանդես է եկել որպես ՄԱԿ-ի հատուկ հանձնակատար Կոսովոյի համար և Կոսովոյում ՄԱԿ-ի միջանկյալ վարչարարական առաքելության ղեկավար:
«Ես պատիվ ունեմ ստանձնելու գլխավոր քարտուղարի պաշտոնն այս կազմակերպությունում, որը լավ գիտեմ և, որը կարևոր դեր ունի մեր ընդհանուր արժեքների խթանման ու անվտանգության ընդհանուր սպառնալիքների դեմ պայքարելու գործում,- ասել է Զանյեն, ով իր պարտականությունների կատարմանը կանցնի այսօրվանից: - Ես ակնկալում եմ աշխատել ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների հետ` կապված այս մարտահրավերների հետ»:
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը հանդես է գալիս որպես գործող նախագահի ներկայացուցիչ և որպես ԵԱՀԿ-ի գլխավոր վարչական ղեկավար: Նա նշանակվում է Նախարարների խորհրդի կողմից երեք տարի ժամկետով, որը կարող է երկարաձգվել:
Աժուբալիսը շնորհակալություն է հայտնել պաշտոնավարումն ավարտող գլխավոր քարտուղար Մարկ Պերա դը Բրիշամբոյին վեց տարվա աշխատանքի համար. «Ձեր նվիրվածությունը աշխատանքին օգնել է մեզ կողմնորոշվել բարդ մարտահրավերների հարցում և ամրապնդել անվտանգության մեր երկխոսությունը: Դեկտեմբերին տեղի ունեցած ԵԱՀԿ-ի Աստանայի գագաթաժողովի ժամանակ Դուք և Ձեր թիմը տրամադրել եք փորձառություն ու ուղղորդում, որ օգնել է մեզ համաձայնության գալ ազատ, ժողովրդավարական, ընդհանուր և անբաժանելի եվրո-ատլանտյան և եվրասիական անվտանգության հանրության ընդհանուր պատկերացման շուրջ, որը կշարունակի ամրապնդել այն ամենը, որ մենք անում ենք»:
Նախարար Աժուբալիսը նաև պարգևատրել է Մարկ Պերա դը Բրիշամբոյին ԵԱՀԿ տարածաշրջանում համապարփակ անվտանգության ու երկխոսության հարցում ունեցած իր ներդրման համար:
Պերա դը Բրիշամբոն նշել է. «Ես հեռանում եմ այս անփոխարինելի կազմակերպությունից նրա արժեքների հանդեպ ճիշտ այնպիսի ոգևորությամբ ու նվիրվածությամբ, ինչպես որ վեց տարի առաջ, երբ ստանձնում էի Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը: Ինձ մեծապես մխիթարում է այն հանգամանքը, որ ԵԱՀԿ քարտուղարությունը գտնվում է Լամբերտո Զանյեի հմուտ ձեռքերում և մաղթում եմ նրան ու ԵԱՀԿ-ին ամենայն հաջողություն»:

Ambassador Lamberto Zannier of Italy has been appointed the new OSCE Secretary General through a unanimous Ministerial Council decision by the 56 participating States, announced the OSCE Chairperson-in-Office, Lithuanian Foreign Minister Audronius Ažubalis, today.
“I am pleased to announce that after careful consideration, my fellow OSCE Foreign Ministers and I have chosen Lamberto Zannier to take the helm of this important Organization,” said Ažubalis.
“It is a critical time for OSCE participating States as we must address existing security challenges, including protracted conflicts in the region, prepare ourselves to effectively face new and emerging threats, and assume our wider responsibilities to support our partner countries, including Afghanistan and states in North Africa,” he emphasized. “The OSCE Secretary General must support and advance these efforts, and I am confident Ambassador Zannier’s experience and expertise will serve us well over the next years.”
A career diplomat, Zannier was the Director of the OSCE Conflict Prevention Centre from 2002 to 2006. Since June 2008 he has served as UN Special Representative for Kosovo and the Head of the United Nations Interim Administration Mission in Kosovo.
“I am honoured to assume the post of Secretary General of this Organization that I know well and that has a key role to play in promoting our shared values and combating common security threats,” said Zannier, who will begin his duties on 1 July. “I look forward to working with the OSCE participating States to address these challenges.”
The OSCE Secretary General acts as the representative of the Chairperson-in-Office, and as the OSCE’s Chief Administrative Officer. He or she is appointed by the Ministerial Council for a period of three years, and may be renewed for a further term.
Ažubalis thanked departing Secretary General Marc Perrin de Brichambaut for six years of service: “Your dedicated engagement has helped steer us through complex challenges and strengthen our security dialogue. At the OSCE Astana Summit in December, you and your team provided the expertise and guidance that helped us reach agreement on a shared vision for the free, democratic, common and indivisible Euro-Atlantic and Eurasian security community, which will continue to underpin all we do.”
Minister Ažubalis also presented an award to Perrin de Brichambaut for his contribution to comprehensive security and dialogue in the OSCE region.
Perrin de Brichambaut said: “I leave this indispensable Organization just as enthusiastic and committed to its values and work as when I assumed the post of Secretary General six years ago. It is of great comfort to me that the OSCE Secretariat is in Lamberto Zannier’s capable hands, and I wish him and the OSCE every success.”