Վահան Հովհաննիսյանը փորձում է ճշտել, թե ովքեր են ԱԺ-ում նստած «խառոշիները»
Այսօր՝ Ազգային ժողովում հայտարարությունների ժամին, Հայ հեղափոխական դաշնակցություն խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը մտահոգություն հայտնեց Գյումրիում վերջին օրերին կատարված հանցագործությունների առիթով:
«Վերջերս ՀՀ ոստիկանապետի կողմից մի հայտարարություն արվեց, որ Ազգային ժողովի որոշ պատգամավորներ զանգել են իրեն և փորձել են, ճնշման կամ խնդրանքի մեխանիզմներ գործադրելով, Գյումրիում հանցանքների՝ կրակոցների, սպանության, քաղաքաքը տասնամյակներով տեռորի մեջ պահող կլաններին ազատել ցուցմունք տալուց, որովհետև գողական իրենց հասկացողությամբ չի կարելի ցուցմունք տալ: Չի կարելի ցուցմունք տալ հասկացողությունը փորձել են փաթաթել նաև ոստիկանապետի վրա»,- հայտարարեց Վահան Հովհաննիսյանը:
Պատգամավորն ԱԺ նախագահին առաջարկեց դիմել և ստանալ այն պատգամավորների անունները, ովքեր դիմել են ոստիկանապետին նման «այլանդակ խնդրանքով», և նրանց հարցը քննարկել ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովում:
«Ես՝ որպես էթիկայի հանձնաժողովի անդամ, ուզում եմ իմանալ՝ այս դահլիճի «խառոշիները» ովքեր են: Այդ ովքե՞ր են, որ կարող են ինձ պարտադրել, օրինակ, ցուցմունք տալ կամ չտալ: Այդ ովքե՞ր են այն «խառոշիները», ովքեր կարող են իրենց թույլ տալ ՀՀ ոստիկանությանը դիմել՝ ասելով, թե մեր ախպերները թող ցուցմունք չտան, որովհետև ամոթ է: Եկեք բացահայտենք, թե ովքեր են նրանք, բացահայտենք նրանց, քննենք այդ հարցը»,- ավելացրեց Վահան Հովհաննիսյանը:

Ваан Ованнисян пытается уточнить, кто эти сидящие в парламенте "хорошие"
Сегодня во время Парламентского часа в Национальном Собрании депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян выразил озабоченность преступлениями, совершенными в последние дни в Гюмри.
"Начальник полиции республики недавно заявил, что ему позвонили некоторые депутаты Национального Собрания и, используя механизмы оказания давления и обращения с просьбами, попытались освободить представителей кланов, которые на протяжении десятилетий терроризировали Гюмри, превратив его в город преступлений, выстрелов и убийств, от дачи показаний, потому что по их воровским понятиям это нельзя делать. Свои понятия они пытались навязать и начальнику полиции»,- заявил Ваан Ованнисян.
Депутат предложил спикеру парламента выяснить имена тех депутатов, которые обратились к начальнику полиции с такой «безобразной просьбой» и обсудить их вопрос в комиссии по этике НС.
«Я как член этой комиссии хочу знать, кто те «хорошие», которые сидят в этом зале. Кто те люди, которые могут, например, заставить меня давать или не давать показания? Кто те «хорошие», которые могут позволить себе обратиться к начальнику полиции и заявить: пусть наши братки не дают показаний, потому что это стыдно? Давайте выясним, кто они, назовем их имена, рассмотрим этот вопрос»,- добавил Ваан Ованнисян.