«Հայաստանում չկա արդյունաբերություն, որի հիման վրա կգործեին արհմիությունները»
Աշխարհի շատ զարգացած երկրներում արհեստակցական միությունները ունեն բավականին հզոր լծակներ աշխատավորների շահերը պաշտպանելու համար: Դրանց հետ հաշվի են նստում նույնիսկ կառավարությունները: Աշխատանքի օրվան նվիրված ասուլիսի ժամանակ փորձեցինք հասկանալ` ինչ դերակատարություն ունեն արհմիությունները մեր երկրում:
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան ունի 23 ճյուղային արհմիություն, որոնցում միավորված է շուրջ 700 կազմակերպություն` 230 անդամներով:
Արհմիությունն իր անդամներին վերաբերող խնդիրներով, ըստ կոնֆեդերացիայի նախագահ Բորիս Խառատյանի, ընդհուպ մինչև դատարան գնում է, իսկ ահա այլ քաղաքացիներին պարզապես իրավաբանական խորհրդատվություն է տրամադրում: Բորիս Խառատյանի խոսքերով՝ շատերի մոտ այն տպավորություն է, որ արհմիությունը պետք է ամեն մի անձի համար հանդես գա և ներկայացնի նրա աշխատանքային շահերն ու իրավունքները, սակայն արհմիությունների հիմնական գործառույթների մեջ է մտնում կոլեկտիվ աշխատանքային շահերի պաշտպանությունը: Հենց այդ պատճառով է, որ, օրինակ «Մալաթիա», «Փեթակ» տոնավաճառների աշխատակիցները, ովքեր վերջերս բողոքի ակցիաներ էին անում, չեն դիմել արհմիություններին, քանի որ իրենք անհատական պայմանագրեր ունեն տվյալ տոնավաճառի հետ, և, ի տարբերություն «Նաիրիտ» գործարանի աշխատավորների, որպես այդպիսին, կոլեկտիվ չեն:
Արհմիությունների դերի բարձրացման համար, Խառատյանի դիտարկմամբ, ահնրաժեշտ է ակտիվություն աշխատավորների կողմից, քանի որ արհմիությունն իր գործունեությունն ապահովում է անդամների միջոցով:
Խոսելով զարգացած երկրների արհեստակցական միությունների հաջողված փորձերի և Հայաստանում դրանց թույլ կարգավիճակի մասին՝ Խառատյանը դա պայմանավորեց այն հանգամանքով, որ այդ երկրներում կա արդյունաբերություն, որի հիման վրա էլ ստեղծվում են աշխատավորների միությունները:
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահի դիտարկմամբ՝ արհիմությունների կարգավիճակը պայմանավորված է նաև ավանդույթներով: Հայաստանում աշխատավորների շուրջ 35 %-ը աշխատանքի է ընդունվում անձնական կապերի հաշվին, և, բնականաբար, ոչ միշտ են խնդիրների դեպքում մարդիկ դիմում արհմիություններին, կամ, առավել ևս, դատարան: Մեծ է նաև ստվերում աշխատողներ թիվը, որոնք, չունենալով աշխատանքային պայմանագիր, չեն կարող բարձրաձայնել իրենց իրավունքների մասին:

"В Армении нет промышленности, на основе которой действовали бы профсоюзы"
Во многих развитых странах мира профессиональные союзы имеют довольно мощные рычаги для защиты интересов трудящихся. С ними считаются даже правительства. На состоявшейся в День труда пресс-конференции мы попытались понять, какую роль играют профсоюзы в нашей стране.
Конфедерация профсоюзов Армении включает 23 отраслевых профсоюза, членами которых являются 230 человек.
Если проблемы возникают у членов профсоюза, то организация, по словам председателя Конфедерации профсоюзов Бориса Харатяна, может дойти даже до суда. Если же дело касается других граждан, то им просто предоставляется юридическая консультация.
По словам Б.Харатяна, многим кажется, что профсоюз должен представлять интересы каждого трудящегося, между тем его основной функцией является защита трудовых интересов коллектива. Именно поэтому работники ярмарок "Малатия" и "Петак", проводившие недавно акции протеста, не обратились в профсоюзы, поскольку заключили с руководством персональные трудовые договоры и, в отличие от работников завода "Наирит", не представляют собой коллектив.
Для повышения роли профсоюзов необходима активизация со стороны трудящихся, отметил Б.Харатян. Касаясь успешного опыта профессиональных союзов в развитых странах, он отметил, что там есть промышленность, на основе которой и создаются союзы трудящихся.
Статус профсоюзов, по словам председателя КПС, обусловлен также традициями. В Армении около 35% людей устраиваются на работу благодаря личным связям, поэтому при возникновении проблем трудящиеся не всегда обращаются в профсоюзы, а тем более в суд. Большое число составляет лица, работающие в "тени", которые, не имея трудовых договоров, не могут заявлять о своих правах.