Բարձրաստիճան ոստիկանները Գյումրիում իրենց թույլ են տալիս սպառնալիքներ տեղալ փաստաբանի գլխին
Գյումրեցի փաստաբան Թամարա Յայլոյանն, ով հիմնականում մասնակցում է քրեական գործերի նախաքննություններին ու դատավարություններին, այսօր հրավիրած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ ոստիկանության բարձրաստիճան ներկայացուցիչները խոչընդոտում են իր մասնագիտական գործունեությանը: Փաստաբանը նշեց, որ ապրիլի 23-ին Գյումրու ոստիկանությունում իր հասցեին հնչեցրած սպառնալիքներն ու վիրավորանքն են ստիպել բարձրաձայնել այս մասին:
«Ապրիլի 23-ին ինձ դիմել էր Գեւորգ Ղուկասյանը՝ հայտնելով, որ որդուն՝ Կոլյա Ղուկասյանին, տարել են հարցաքննության Գյումրու ոստիկանության բաժին եւ փաստաբանի կարիք ունի: Ես արձագանքել եմ քաղաքացու խնդրանքին եւ թեպետ մեծ դժվարությամբ, բայց կարողացել եմ ներկա գտնվել Կոլյա Ղուկասյանի հարցաքննությանը, որը տեւել է 3 ժամ ու ավարտվել գիշերը 1-ին: Երբ ցանկանում էի իմ վստահորդի հետ հեռանալ բաժնից, ինձ տեղեկացրեցին, որ Կոլյա Ղուկասյանի հետ դեռ պիտի ինչ-որ օպերատիվ աշխատանք կատարեն: Այդ ամբողջ ընթացքում ինձ կոպիտ վերաբերմունք են ցույց տվել, վիրավորել են՝ փորձելով հրելով դուրս հանել շենքից»,- հայտարարեց փաստաբանը:
Թամար Յայլոյանն ասում է, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ իրեն սպառնացել են «գործ սարքել գլխին»: Ասուլիսին ներկա մյուս փաստաբաններն եւս հաստատեցին իրենց գործընկերոջ այն միտքը, որ նախաքննության ընթացքում ոստիկանություն տարված անձից շատ հաճախ ձգտում են ցուցմունք կորզել առանց փաստաբանի ներկայության: Եվ ամեն ինչ արվում է, որ ոստիկանություն հրավիրված անձը, տեղյակ չլինելով իր իրավունքներին, չօգտվի փաստաբանի ծառայությունից:
«Ես այս ամենի մեջ տեսնում եմ դիտավորություն,- նշեց Թամարա Յայլոյանը,- մեկ կվիրավորեն, մյուս անգամ կվախեցնեն, հաջորդ անգամ կհայհոյեն: Ո՞վ կարող է նման պայմաններում աշխատել: Մտածում են այդ կերպ վախեցնել եւ փաստաբանին հեռու պահել ոստիկանական բաժանմունքից: Իսկ ես այն փաստաբաններից չեմ, ով ոստիկանության ներկայացուցիչների կամ քննիչների հետ բաժանմունքում սուրճ է խմում, փոխանակ մտածի իր պաշտպանյալի մասին: Փաստաբանի գործը պաշտպանելն է, իսկ նման վարքագծով փորձում են կասեցնել իմ գործունեությունը: Ի՞նչ է նշանակում այս արտահայտությունը, թե «հենց կրակոցներ են հնչում, Թամարան հայտնվում է» կամ «Թամարան է մեղավոր, որ հանցագործները ազատության մեջ են»»:
Իր հետ տեղի ունեցածի հետ կապված փաստաբան Թամարա Յայլոյանը դատախազություն չի դիմել: Առայժմ ակնկալում է օգնություն փաստաբանական պալատից, որի անդամ է: Թամարա Յայլոյանը խուսափեց նաեւ անուններ հրապարակելուց, միայն նշեց, որ իրեն վիրավորողները շարքային ոստիկանները չեն: «Ես սպասում եմ պատասխանի փաստաբանական պալատից, իսկ հետո կհրապարակեմ անուններն այն բարձրաստիճան ոստիկանների, ովքեր իրենց նման ձեւով են պահում»,- խոստացավ փաստաբանը:

В Гюмри высокопоставленные полицейские угрожали адвокату
Адвокат из Гюмри Тамара Яйлоян на созванной сегодня пресс-конференции заявила, что высокопоставленные сотрудники полиции препятствуют ее профессиональной деятельности. Сделать такое заявление адвоката заставили оскорбления и угрозы в ее адрес, высказанные 23 апреля в полиции Гюмри.
"23 апреля ко мне обратился Геворк Гукасян, который сообщил, что его сына, Колю Гукасяна, вызвали на допрос в отделение гюмрийской полиции, нужна помощь адвоката. Я отреагировала на просьбу гражданина и хоть и с трудом, но смогла присутствовать при допросе Гукасяна, который длился 3 часа и завершился в час ночи. Когда я попыталась покинуть отделение вместе со своим доверителем, мне заявили, что с Гукасяном предстоит проделать дополнительную оперативную работу. В течение всего этого времени со мной обращались очень грубо – оскорбляли, пытались выдворить из здания",- рассказала Тамара Яйлоян.
По словам адвоката, это не первый случай, когда ей угрожают сфабриковать против нее дело. Присутствующие на пресс-конференции коллеги Яйлоян подтвердили, что на стадии предварительного следствия у вызванных в полицию лиц пытаются получить показания без присутствия адвоката. Делается все, чтобы приглашенные не узнали о своих правах и не воспользовались услугами адвоката.
"Во всем этом я вижу умысел,- отметила Тамара Яйлоян. – Один раз могут оскорбить, другой раз – пригрозить. Тем самым пытаются заставить адвокатов держаться подальше от отделения полиции".
В связи с произошедшим Яйлоян не обратилась в прокуратуру. Она пока ожидает помощи от Адвокатской палаты, членом которой является. Тамара Яйлоян не стала называть имена, отметив лишь, что оскорблявшие ее лица не были рядовыми сотрудниками полиции. "Я жду ответа Адвокатской палаты, после чего обнародую имена тех высокопоставленных чинов, которые вели себя подобным образом",- пообещала адвокат.