Ազատամարտիկը մտահոգված է ազատամարտիկների հիշատակին նվիրված թանգարանի կառուցման ճակատագրով
Արցախյան ազատամարտի 500 մահապարտներից մեկը` Աղասի Կարապետյանը «Հետքի» հետ զրույցում մտահոգություն հայտնեց, որ Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանը տարիներ առաջ ձեռնամուխ եղավ մի ազգանվեր գործի՝ Արզախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների հիշատակին նվիրված թանգարանի ստեղծմանը, սակայն մինչ օրս նախաձեռնությունը ավարտին չի հասցվել: Ըստ ազատամարտիկի՝ կառուցվել են շենքի պատերը, սակայն ներսի հարդարման աշխատանքները նույնիսկ չի էլ սկսվել եւ գտնվում է անմխիթար վիճակում:
«Եթե պետական բյուջեից միջոցներ չտրամադրվեն թանգարանի կառուցման համար, որը նաեւ մեր հերոսական պատմության արտացոլանքն է, հաստատ էլի մենք՝ «Հայկական լեգիոնի» տղաներով կվերանորոգենք, ինչքան կկարողանանք ու էլի ձեռք կմեկնենք սփռյուքին: Մենք համահայկական մտահոգություն ունենք: Ոչ միայն իմ, այլեւ մեր բոլորի սիրտն է Եռաբլուրում, քանզի մեր հերոսներն են այնտեղ: Եռաբլուրը ակամայից նրանց տունն է դարձել, եւ իրենց անվան թանգարանը այս վիճակում չի կարող լինել: Հետեւաբար խնդրում եմ մեր ազատամարտիկներին` որպես մարտական ընկերներ եւ նրանց ստեղծած հասարակական ու քաղաքական միավորումներին, ազատագրական պայքարում կազմավորած ջոկատներին ու նաեւ այն միավումներին, որոնց անդամն է եղել ազատամարտիկը, հետամուտ լինենք այս խնդրին»,-ավելացրեց Աղասի Կարապետյանը:
Ազատամարտիկը նշեց, որ այս խնդրանքը վերաբերում է ոչ միայն մարտական ընկերներին, այլեւ ընդանուր հայությանը, ԱԺ պատգամավորներին, մեծահարուստներին, ովքեր իրենց ներդրումը կարող են ունենալ թանգարանի շենքի կառուցման հարցում:
Ա. Կարապետյանի ասելով` մոտ 80 մլն դրամ է հարկավոր կիսակառույց շենքն իր բուն նպատակին ծառայեցնելու համար:
Նա հույս հայտնեց, որ իր խնդրանքն անարձագանք չի մնա եւ շուտով կսկսվի թանգարանի շինարարական աշխատանքները:

Агаси Карапетян озабочен судьбой музея ополченцев
Один из 500 участвовавших в Арцахской войне смертников - Агаси Карапетян в беседе с «Hetq» выразил озабоченность тем, что строительство музея в память о погибших за освобождение Арцаха ополченцев, которое много лет инициировал Спарапет Вазген Саркисян, до сих пор не завершено. По словам Карапетяна, возведены лишь стены здания, внутренние работы не выполнены.
«Если на строительство музея, который должен стать отражением нашей героической истории, не будут выделены деньги из бюджета, то строительство завершим мы, ребята из «Армянского легиона», как сможем, обратившись в очередной раз за помощью к диаспоре. «В Ераблуре находится не только мое сердце, но и сердца всех нас, потому что там покоятся наши герои. Ераблур стал их домом, поэтому музей в память о них нельзя оставлять в таком состоянии. Вот почему я обращаюсь к нашим ополченцам, нашим боевым товарищам, к созданным ими общественным и политическим организациям с просьбой добиться решения этой проблемы»,- отметил Агаси Карапетян.
По его словам, этот вопрос касается всего армянства, депутатов парламента, состоятельных людей, которые могут внести свой вклад в дело строительства музея.
На создание музея требуется около 80 млн драмов, сказал ополченец, выразив надежду, что его просьба не останется без ответа, и очень скоро строительные работы будут продолжены.