Ռոբոտները «կգրավեն» Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի բակը
Մայիսի 3-ին` ժամը 12:00, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի բակում (5-րդ մասնաշենքի դիմաց) կանցկացվի «Ռոբոտների օր» (Robotics day) միջոցառումը:
Միջոցառման ընթացքում կցուցադրվեն ռոբոտատեխնիկայի խմբակներում պատրաստված ռոբոտներ, եռաչափ տպիչ (3D printer), խառատային հաստոց (CNC) և այլն: Կցուցադրվի նաև պատրաստի ուսումնական ռոբոտի կոմպլեկտը, որը փորձնական ծրագրի շրջանակներում կհատկացվի Հայաստանի 50 համայնքների` ռոբոտաշինության խմբակներ ստեղծելու նպատակով:
ԱրմՌոբոտիքսի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԻՏՁՄ), գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը, տեխնիկական հովանավորը` «Արթին Վարուժան» ընկերություն: Դպրոցական խմբակների ծրագրի գործընկերներն են «Խրոնիմետ» բարեգործական հիմնադրամը, «Վորլդ Վիժն Հայաստանը» և «Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Հայաստանը»:

Роботы «захватят» двор Государственного инженерного университета Армении
3 мая в 12.00 во дворе Государственного инженерного университета Армении (напротив 5-го корпуса) состоится мероприятие «День роботов» (Robotics day), в ходе которого будут показаны роботы, созданные членами робототехнических кружков, трехмерный принтер (3D printer) и другая техника. Предусмотрено также продемонстрировать комплект учебного робота, который в рамках экспериментальной программы будет предоставлен 50 общинам Армении с целью создания там робостроительных кружков.
Организатором «АрмРоботикса» является Союз предприятий информационных технологий. Главный спонсор – компания «Вива-Селл – МТС», технический спонсор – компания «Артин Варужан».
Партнерами программы школьных кружков являются благотворительный фонд «Хронимет», «Ворлд Вижн Армения» и «Каунтерпарт Интернешнл Армения».