Հարուցվել է քրեական գործ մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձի դեպքի առթիվ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի հանձնարարությամբ ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ թիվ 8/23 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։
Ոստիկանությունում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2013թ մայիսի 5-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի բնակիչ Դավիթ Մկրտչյանը, Երևան քաղաքի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու նպատակով գնացել է թիվ 8/23 ընտրատեղամաս եւ միանգամից երեք քվեաթերթիկում թեկնածուի անվան դիմաց համապատասխան նշում կատարելով և քվեատուփը գցելու եղանակով, փորձել է քվեարկել մեկից ավելի անգամ, սակայն ընտրական հանձնաժողովի անդամ Քնարիկ Գևորգյանը, նկատելով դա, թույլ չի տվել Դ. Մկրտչյանին քվեարկել և վերջինս իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունը ավարտին չի հասցրել:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի 1-ին մասով, կատարվում է նախաքննություն՝ պարզելու բոլոր, այդ թվում ընտրողի մոտ մի քանի քվեաթերթիկ հայտնվելու հանգամանքները։
Ծանուցում. Հանցագործության մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Возбуждено уголовное дело по факту попытки многократного голосования
По поручению прокурора административного округа Малатия-Себастия полиция возбудила уголовное дело по факту более одной попытки голосования на избирательном участке 8/23, сообщает Генпрокуратура РА.
Согласно подготовленными полицией материлам, 5 мая 2013 г. в 13.00 житель округа Малатия-Себастия Давид Мкртчян с целью участия в выборах в совет старейшин Еревана явился на избирательный участок 8/23, где предпринял попытку проголосовать более одного раза. Однако член избирательной комиссии Кнарик Геворкян, заметив это, пресекла действия Д.Мкртчяна, который вопреки своей воле не довел преступление до конца.
По данному факту возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.34-153 УК РА. Проводится предварительное следствие на предмет выяснения всех обстоятельств, в том числе, связанных с наличием у избирателя нескольких бюллетеней.