«Ընտրությունները գործող ռեժիմի հերթական հանցագործությունն էր». ՀԱԿԿ հայտարարությունը
Երեւանի ավագանու այսօր տեղի ունեցած ընտրությունները ընտրախախտումների մակարդակով ոչ մի բանով չէին զիջում վարչախմբի անցկացրած մյուս ընտրություններին։ Արդեն ավանդական դարձած խայտառակ ընտրախախտումները համատարած էին ամբողջ քաղաքում. ընտրակաշառք, թաղային եւ ՀՀԿ-ական խուժանի միջոցով ուղղորդված քվեարկություններ, բազմակի քվեարկություններ, ընտրական կարուսելներ, բացակաների փոխարեն քվեարկություններ, լցոնումներ, կուտակումներ տեղամասերում, ահաբեկումներ եւ այլն։ Եթե նկատի ունենանք մայրաքաղաքում ընտրողների ուռճացված ցուցակները հանրապետությունից բացակայողների, մարզերից եւ հարեւան հանրապետություններից մարդկանց ֆիկտիվ գրանցման հաշվին, ապա մասնակիցների հայտարարված 56%-ի տակ պետք է հասկանալ իրական ընտրողների թվի 80-85%-ը, ինչը աներեւակայելի է անգամ համապետական ընտրություններում։
Մայրաքաղաքի ավագանու ընտրությունները գործող ռեժիմի հերթական հանցագործությունն էր ժողովրդավարության եւ Հայաստանի ժողովրդի դեմ, ինչի համար իշխող ուժը քաղաքական, իսկ նրա պարագլուխները քրեական պատասխանատվություն են արժանանալու հաստատապես։

"Выборы стали очередным преступлением действующего режима" – заявление ПАНК
"Состоявшиеся сегодня выборы в совет старейшин Еревана по уровню избирательных нарушений ничем не уступали остальным проведенным режимом выборам. Повсеместный характер носили ставшие уже традиционными безобразные избирательные нарушения: подкуп избирателей, направлявшееся дворовыми авторитетами и шайками Республиканской партии Армении голосование, многократное голосование, избирательная "карусель", вбросы, скопления на избирательных участках, запугивание и т.д.
Если учесть раздутые за счет отсутствующих из страны граждан и фиктивной регистрации в столице жителей областей и соседней республики списки избирателей, то под объявленными 56% участников выборов надо понимать 80-85% реальных избирателей, что невозможно представить даже на общегосударственных выборах.
Выборы в совет старейшин столицы стали очередным преступлением действующего режима против демократии и народа Армении, за которое правящая политическая сила и ее главари однозначно понесут уголовное наказание",- говорится в распространенном сегодня заявлении партии "Армянский национальный конгресс".