«Օգնողները», «բերողները» և հանձնաժողովի ՀՀԿ-ական նախագահը
Շինարարների 23ա հասցեում` թիվ 153 դպրոցի 6/09 տեղամասում գրանցված 1843 ընտրողներից ընտրության է ներկայացել 1144 ընտրող: Համաձայն ընդհանուր հաշվարկի՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը հավաքել է 496 ձայն, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը՝ 397, «Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքը՝ 85, «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը՝ 53, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը՝ 25, «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությունը՝ 22, «Առաքելություն» կուսակցությունը՝ 8: Անվավեր է ճանաչվել 54 քվեաթերթիկ:
Տեղամասում ընտրախախտումները հիմնականում հետևյալ բնույթի էին. Հանրապետական կուսակցությանը վստահված անձ Սուրեն Հակոբյանը օրվա սկզբից շատ ակտիվ էր, մոտենում էր բոլորին, ինչպես ինքն է ասում՝ ընտրանմուշի վրա ցույց էր տալիս ընտրելու ձևը: Իսկ այն հարցին, թե ինչո՞ւ էր հենց 6-րդ համարի վրա դնում այդ նշանը, երիտասարդը պատասխանեց. «Դե, ես որևէ հատուկ նպատակով դա չեմ արել, երևի թե պատահական է ստացվել»:
Ավելին, հանձնաժողվի քարտուղար, ՀԱԿ անդամ Գոհար Սահակյանը նշեց, որ շատ դեպքերում մարդկանց բերում էին ընտրության ըստ բնակության վայրի թաղերով կամ փողոցներով, որպեսզի բացթողումներ չլինեն: Այս գործընթացը հիմնականում իրականացվել է Հանրապետական կուսակցության կողմից:
Մեր տեսախցիկը ֆիքսեց այդպիսի մի «բերող» երիտասարդի ավտոմեքենան, ով մի քանի անգամ տարբեր մեծահասակ կանանց բերում էր ընտրատեղամաս: Երբ այս անձը նկատեց իր մեքենան լուսանկարելու փաստը, նա իջավ մեքենայից և պահանջեց, որպեսզի ջնջեմ՝ ասելով. «Քուրիկ ջան, ես իրավունք չունե՞մ իմ տատիներին բերեմ ընտրության: Ջնջի էտ նկարը, դու իրավունք չունես ինձ նկարելու»:
Բնականաբար հրաժարվեցինք ջնջել լուսանկարը, ասելով, որ մեքենան գտնվում է հանրային վայրում և ոչ ոք չի կարող իրեն հրամաններ տալ:
Երիտասարդը սպառնաց՝ ասելով. «Քուրիկ, քո հետ եմ, ասում եմ ջնջի, թե չէ կարողա լավ չլինի»:
«Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Քարմիլե Եղիազայանը նշեց հնարավոր խախտման մեկ այլ դեպք.
«Շատ կասկածելի ձևով նույն մարդիկ հայտնվում են ծերերին օգնողի դիրքում, ընդ որում` այդ «օգնողները» անհրաժեշտաբար դրսում հավաքված երիտասարդ տղաների մի խումբ են, ովքեր կազմ ու պատրաստ սպասում են այդ առաքելությունը կատարելուն:
Հանձնաժողովի գրեթե բոլոր անդամները դժգոհությամբ էին արտահայտվում Հանրապետական կուսակցության վստահված անձի վերաբերյալ, ով, ինչպես հանձնաժողովի քարտուղարն է փաստում, խառնվում է բոլոր հարցերին, անտեղի և անհարկի ակտիվություն է դրսևորում, ինքնուրույն որոշումներ է կայացնում իրեն չվերաբերող հարցերում: Այս մասին հանձնաժողովի քարտուղարը մի քանի փորձ արեց, որ արձանագրություն կազմի, բայց հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գոհար Սաֆարյանը պնդեց, թե դա այդպիսի լուրջ դեպք չէ և պետք չէ ամեն մանր բանից պատմություն սարքել:

“Помогающие”, “доставляющие” и председатель комиссии из РПА
На избирательном участке 6/09 по адресу Шинарарнери, 23а (153-я школа) из 1843 зарегистрированных избирателей на выборы явились 1144. По итогам голосования на этом участке Республиканская партия Армении получила 496 голосов, “Процветающая Армения” – 397, блок “Здравствуй, Ереван” – 85, “Оринац еркир” – 53, Армянский национальный конгресс – 22, “Аракелутюн” – 8. Недействительными признаны 54 бюллетеня.
Были допущены и избирательные нарушения. Так, доверенное лицо РПА Сурен Акопян с утра проявлял активность – подходил ко всем избирателям и показывал на бюллетене, как ставить птичку. На вопрос, почему все это он объясняет, показывая на 6-ю строчку, которую занимает Республиканская партия, молодой человек ответил: “Никаких особых целей я не преследовал. Наверное, случайно получилось”.
Секретарь комиссии, член АНК Гоар Саакян отметила, что во многих случаях людей привозили на выборы по принципу их местожительства, чтобы не было упущений. Этим процессом руководили в основном члены РПА.
Наш фотоаппарат зафиксировал автомобиль одного такого молодого человека, “доставлявшего” граждан на участок. Он несколько раз привозил пожилых женщин. Заметив, что его машину фотографируют, парень потребовал удалить кадры. А потом заявил: “Что, я не имею права привозить своих бабушек на выборы? Удали этот снимок, ты не имеешь права меня фотографировать”.
Когда же я отказалась выполнить его требование, сказав, что машина находится в общественном месте, а потому никто не может указывать мне, он пригрозил: “Удали, а то тебе не сдобровать”.
Член партии “Наследие” Кармиле Егиазарян отметила еще на одно обстоятельство: “Подозрительным образом одни и те же люди оказываются в роли помогающих старикам. Причем “помощниками” являются стоящие на улице молодые люди, которые в полной боевой готовности ждут выполнения этой миссии.
Почти все члены комиссии выражали недовольство доверенным лицом РПА, который, по словам секретаря избиркома, вмешивается во все вопросы, к месту и не к месту проявляет активность, самостоятельно принимает решения по не касающимся его вопросам. Секретарь несколько раз пыталась составить протокол, однако возглавлявшая избирательную комиссию член РПА Гоар Сафарян заявила, что это не такой серьезный случай, чтобы его раздувать.