Մանվել Սարգսյան. «Դեմքերին, որոնց կոչում ենք օլիգարխներ, տեղից շարժելը շատ դժվար բան է»
Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Մանվել Սարգսյանը, «Հետքի» հետ զրույցում անդրադառնալով նոր ձևավորված կառավարությանը և ստեղծված քաղաքական վիճակին, նշեց, որ իշխող կուսակցության ներկայացուցիչները, մասնավորապես Գալուստ Սահակյանը հայտարարել են, թե քանի կա պատերազմ, ՀՀԿ-ն պետք է լինի իշխանություն:
Մ. Սարգսյանի կարծիքով՝ նման իշխանության համար ստատուս քվոն շատ մեծ արժեք է, և որևէ փոփոխություն չանելը իշխանության համար շատ էական է: Ասենք, կարող էր լինել այնպես, որ ընդհանրապես որևէ բան չփոխվեր: Սա ուղղություն է, և ամեն ինչ մտածված է արվում:
«Այս իշխանական համակարգի կայունությունը կապված է նաև կադրային ստատուս քվոյի հետ: Լուրջ դեմքերը առանձին ստատուս ունեն, այնպես չի, որ նրանց կարող են հանել: Կարող է ինչ-որ մասնագետի հանեն, մյուսին նշանակեն կառավարությունում, որը էական նշանակություն չունեցող է, բայց այն դեմքերին, որոնց կոչում ենք օլիգարխներ, տեղից շարժելը շատ դժվար բան է: Օլիգարխիկ համակարգ, որ ասում են, ճիշտ բնութագրում է»,- ասաց Մանվել Սարգսյանը:
Նա որպես օրինակ նշեց տարիներ առաջ Հովիկ Աբրահամյանի դուրս մնալը Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնից և Գագիկ Բեգլարյանի հրաժարականը Երևանի քաղաքապետի պաշտոնից, որոնք եղել են զուտ պահի տակ կայացված որոշումներ:
«Միակ բանը, որը սովորաբար փոխվում է, ժամանակն է, քաղաքական իրավիճակը: Սերժ Սարգսյանը երկրորդ անգամ է նախագահի պաշտոնում, և այդ կուսակցությունում կարող են տրամադրություններ ստեղծվել մոտակա տարիներին: Պետք է ՀՀԿ-ն հաստատվի արդեն նոր լիդերով, և այստեղ կարող են լինել տարբեր տեսակետներ»,- ասաց Մանվել Սարգսյանը:
Նա հիշեց, որ 2006-2007թթ., երբ ավարտվում էր Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության ժամկետը, նկատվել է, որ տարբեր մոտեցումներ կային իշխանական էլիտայում, և նախագահը ստեղծեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը: Իսկ ՀՀԿ-ականները՝ պաշտպանության նախարարի գլխավորությամբ, ուրիշ մոտեցումներ ունեին, և ի վերջո, ամեն ինչ հաստատվեց ՀՀԿ-ի ծրագրերի համաձայն:
Մ. Սարգսյանի ասելով՝ այս իրավիճակային փոփոխությունները շատ փոքր ազդեցություն ունեն երկրի վրա, քանի որ ամեն ինչ նույն որակն ունի, և այս թոհուբոհի մեջ նոր քաղաքական որակ նկատելը շատ դժվար կլինի:
«Կարող են փոխվել ուղղությունները: Կարծես թե Սերժ Սարգսյանը փորձում է ուժեղացնել ոստիկանությունը, որպեսզի իր հետագա պլաններով հենվի ոստիկանության վրա, իսկ թե ուրիշներն ինչ կանեն, պարզ չէ: ԲՀԿ-ի և ՀՀԿ-ի հարաբերությունները նույնպես պարզ չեն»,- ավելացրեց Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրենը:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ի «լուսանցք» տեղափոխվելուն, Մանվել Սարգսյանը նշեց, որ ԲՀԿ-ն միշտ էլ եղել է իր տեղում և իր մարմնով փորձել է ծածկել ընդդիմադիր դաշտը՝ կուսակցություններին մղելով մարգինալ վիճակի:
«ԲՀԿ-ն այդ դերն է կատարել, շարունակում է կատարել և էլի կկատարի: Չգիտեմ՝ հաջողություններն ինչքան կլինեն, բայց դերի մեջ է: Պետք չէ այդ աղմուկը լուրջ ընդունել, որ կուսակցությունը լուրջ պլաններ ունի, բայց չի ստացվում անել: Բան էլ չկա, միասնական գործունեություն է իշխանական ճամբարում, որը թանկարժեք դեր է համակարգի համար»,- ավելացրեց Մ. Սարգսյանը:

Манвел Саркисян: "Лиц, называемых олигархами, очень трудно сместить"
В беседе с "Hetq" директор Армянского центра стратегических и национальных исследований Манвел Саркисян, касаясь вновь сформированного правительства и сложившейся политической ситуации, отметил, что представители правящей партии, в частности Галуст Саакян, заявили, что пока страна находится в состоянии войны, власть будет в руках Республиканской партии Армении.
По мнению М.Саркисяна, для такой власти статус-кво – очень большая ценность, и неосуществление каких-либо перемен имеет для нее существенное значение.
"Стабильность этой властной системы зависит также от кадрового статус-кво. Лица, занимающие серьезные посты, имеют один статус, их не станут . Могут снять какого-либо специалиста, а того, кто не играет важной роли, могут назначить в правительство. Однако лиц, называемых олигархами, очень трудно сместить. Определение "олигархическая система" очень правильное",- отметил Манвел Саркисян.
Он привел в пример уход несколько лет назад Овика Абрамяна с поста спикера парламента, отставку Гагика Бегларяна с поста мэра Еревана, подчеркнув, что эти решения были приняты под воздействием момента.
"Единственное, что обычно меняется, это политическая ситуация. Серж Саргсян остался на посту президента на второй срок, и в ближайшие годы в этой партии могут возникнуть определенные настроения. РПА должна утвердиться уже с новым лидером, и по этому вопросу могут существовать различные мнения",- считает директор АЦСНИ.
Он напомнил о том, что в 2006-2007 гг., когда истекал срок президентства Роберта Кочаряна, властная элита стала проявлять различные подходы. И тогда Кочарян создал партию "Процветающая Армения". А республиканцы во главе с министром обороны придерживались других подходов. В результате утвердились программы РПА.
Эти ситуационные изменения, по мнению М.Саркисяна, оказывают незначительное воздействие на страну, поскольку заметить в этих процессах новое политическое качество очень трудно.
"Направления могут меняться. Серж Саргсян как будто пытается усилить полицию, чтобы в своих дальнейших планах опираться на эту структуру. Пока неясно, что будут делать другие. Ясности нет и в отношениях между "Процветающей Арменией" и Республиканской партией",- добавил Манвел Саркисян.
Что касается маргинализации ППА, то, по словам эксперта, эта партия всегда находилась на своем месте и, вытесняя партии в маргинальное поле, пыталась покрыть собой поле оппозиции.
"ППА выполняла, выполняет и будет выполнять эту роль. Правда, не знаю, насколько успешно, но в этой роли она останется. Не надо серьезно относиться к разговорам о том, что у этой партии серьезные планы, которые не удается осуществить. Во властном поле осуществляется единая деятельность, что очень важно для системы",- добавил М.Саркисян.