Փակ շուկայի ապօրինի շինարարության խնդիրը մնացել է չլուծված. օմբուդսմեն
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանն իր խորին մտահոգությունն է հայտնում Երևանի փակ շուկայի շինարարական աշխատանքների վերսկսման կապակցությամբ: Անընդունելի է, որ արդեն մեկ տարի է, ինչ Երևանի հուշարձաններից մեկը ենթարկվում է փոփոխման, և ոչ մի իրավասու մարմին այդպես էլ չի արձագանքում այս ապօրինությանը:
Դեռևս տարվա սկզբին, մտահոգված լինելով այս հարցով, Մարդու իրավունքների պաշտպանը սեփական նախաձեռնությամբ սկսեց փակ շուկային վերաբերող խնդրի ուսումնասիրությունը: Գրություններ ուղարկվեցին Երևանի քաղաքապետարան, ՀՀ մշակույթի նախարարություն, ՀՀ քաղաքաշինության նախարարություն և ՀՀ գլխավոր դատախազություն` շինարարական աշխատանքները դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով: Ինչպես Երևանի քաղաքապետարանից, այնպես էլ նախարարություններից ստացված պատասխան գրություններում նշվում էր, որ կատարվող վերգետնյա շինարարական աշխատանքներն ապօրինի են: Երևանի քաղաքապետարանից հայտնել էին նաև, որ «Երևանի թիվ 1 շուկա» ՍՊ ընկերության տնօրենը ենթարկվել է կրկնակի վարչական պատասխանատվության, իսկ շինարարական աշխատանքները դադարեցվել են:
Սակայն, մայիսի 7-ին Պարոնյան 4ա հասցեի բնակիչներից կրկին ահազանգ եղավ, որ փակ շուկայում շինարարությունը ավելի ակտիվանում է, կառուցվում է վերնահարկը:
Կոչ ենք անում պատկան մարմիններին ստուգել բնակիչների ահազանգը, ինչպես նաև ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ այս ապօրինությունը վերացնելու և մշակութային արժեքը վերականգնելու ուղղությամբ:

Вопрос незаконного строительства Крытого рынка остался нерешенным – ЗПЧ
Защитник прав человека РА Карен Андреасян выразил глубокую озабоченность возобновлением работ по реконструкции Крытого рынка. Об этом говорится в распространенном сегодня заявлении офиса Омбудсмена. В нем указывается на неприемлемость того факта, что в течение года один из архитектурных памятников Еревана подвергается изменению, и при этом ни один компетентный орган не реагирует на это беззаконие.
"Еще в начале года, будучи озабочен этим вопросом, Защитник прав человека по собственной инициативе начал изучать проблему Крытого рынка. С целью прекращения строительных работ были направлены письма мэру Еревана, в министерства культуры и градостроительства, генпрокурору РА. Во всех полученных ответах отмечалось, что проводимые наземные работы являются незаконными. Из мэрии Еревана также сообщили, что директор ОО "Ереванский рынок номер 1" привлечен к административной ответственности, а строительные работы прекращены.
Однако 7 мая жители дома по адресу Пароняна, 4а вновь сигнализировали об активизации строительных работ на Крытом рынке и строительстве верхнего этажа сооружения.
Мы призываем компетентные органы проверить сигнал жителей, а также принять соответствующие меры по прекращению этого беззакония и восстановлению культурной ценности",- говорится в заявлении офиса ЗПЧ.