«Ոսկե ծիրանում» կցուցադրվի Կաննի փառատոնի մրցանակակիր «Մի անգամ Անատոլիայում» ֆիլմը
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի երևանյան պրեմիերաների շարքում հայտնի թուրք ռեժիսոր Նուրի Բիլգե Ջեյլանը կներկայացնի իր Կաննի միջազգային կինոփառատոնի մրցանակակիր «Մի անգամ Անատոլիայում» ֆիլմը:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսը Անատոլիայում բնակվող բժիշկ է: Ֆիլմում ներկայացված են նույն քաղաքի տարբեր բնակիչների մասին պատմություններ: Ըստ ռեժիսորի` կյանքը փոքր քաղաքում նման է տափաստաններում շրջելուն. շարունակ թվում է, թո նոր ու անսովոր բան կլինի բլրի հետևում, բայց միշտ հար և նման, մի տեղ տանող, անհետացող կամ երկարուձիգ, միապաղաղ ճամփաներ են:
Կերպարներին դնելով անսովոր իրավիճակների մեջ` Ջեյլանը հաճախ էքսցենտրիկ լուծումներ է առաջարկում հանդիսատեսին` ցույց տալով կյանքի թե լուսավոր, թե դաժան կողմերը:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մամուլի կենտրոնի տեղեկացմամբ` երևանյան միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 10-17-ը : Գլխավոր հովանավորը «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունն է, պետական աջակիցը` ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:

На кинофестивале "Золотой абрикос" будет представлен призер Каннского фестиваля фильм "Однажды в Анатолии"
В номинации "Ереванская премьера" кинофестиваля "Золотой абрикос" будет представлен фильм турецкого режиссера Нури Бильге Джейлана "Однажды в Анатолии", получивший Гран-при Каннского кинофестиваля.
Главный герой картины "Однажды в Анатолии" врач. В фильме рассказывается о жизни самых разных людей. По словам режиссера, жизнь в маленьком провинциальном городке похожа на долгое путешествие по степным просторам, когда постоянно кажется, что за следующим холмом откроется нечто новое и необычное, а видишь только похожие друг на друга степные дороги.
Ставя персонажей в необычные ситуации, режиссер часто предлагает зрителям эксцентричные решения, показывая как светлые, так и жестокие стороны жизни.
По сообщению пресс-центра кинофестиваля "Золотой абрикос", ереванский международный кинофестиваль пройдет с 10 по 17 июля. Главный спонсор – компания "ВиваСелл-МТС", государственное содействие окажет Министерство культуры РА.