«Որևէ կերպ չպետք է ենթադրել, թե ԷկոԼաբի համագործակիցները աջակցում են Թեղուտում հանքարդյունաբերության իրականացմանը»
Ի պատասխան Ալավերդու «Անկյուն Պլյուս» հեռուստատեսության 2013թ. մայիսի 8-ին հրապարակված «Էկոլաբ» ծրագրի մասնակիցները Թեղուտում ռեպորտաժի
ԷկոԼաբ ծրագրի, նրա համագործակից կազմակերպությունների և դոնորների անունից հայտարարում ենք, որ վերը նշված ռեպորտաժը համարում ենք ծրագրի, նրա համագործակիցների և դոնորների անունների չարաշահում` հօգուտ Վալլեքս ընկերության կողմից ՀՀ Լոռու մարզում Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի ծրագրի շահագործման:
Մենք շնորհակալ ենք ս.թ. ապրիլի 30-ին ԷկոԼաբ ծրագրի մասնակիցների ճանաչողական այցելությունը Թեղուտում հյուրընկալելու համար: Այցը ներառում էր էքսկուրսիա հանքի տարածքում և հանքարդյունաբերական ծրագրի մանրամասն ներկայացում: Այնուամենայնիվ, հայտարարում ենք, որ ԷկոԼաբի համագործակից և ֆինանսավորող կազմակերպությունները իրազեկ են Թեղուտի խնդրի շուրջ գոյություն ունեցող լայնածավալ քաղաքացիական բողոքի մասին Հայաստանում և աշխարհի տարբեր սփյուռքահայ համայնքներում: Ավելին, նրանք տեղյակ են նաև գիտնականների, հետազոտական կենտրոնների, ինչպես նաև հայաստանյան ու միջազգային կառույցների բարձրաձայնած քննադատությանն ու մտահոգվածությանն` առ այն, որ Թեղուտի հանքարդյունաբերական ծրագիրը չի համապատասխանում կայուն զարգացման չափանիշներին` թե՛ բնապահպանական, թե՛ սոցիալական, եւ թե՛ տնտեսական ու մշակութային դիտանկյուններից: ԷկոԼաբի համագործակից կազմակերպություններից երեքը (ՄԻԺԻ-ն, Խաղաղության երկխոսությունները և Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը) տարիներ շարունակ պայքարում են ոչ կայուն հանքարդյունաբերության դեմ և պահանջատեր են իրենց բազմաթիվ հայտարարություններին ու գործողություններին` Թեղուտում հանքարդյունաբերությունը դադարեցնելու, Հայաստանում մարդկային կյանքը և շրջակա միջավայրը պաշտպանելու և զարգացնելու համար:
Ցավով ենք նշում, որ վերոհիշյալ լրատվական նյութը, որը Թեղուտի հանքավայրի շահագործման մասին միակողմանի պատկեր է փոխանցում, սխալ է ներկայացնում Էկոլաբ ծրագրի, նրա համագործակիցների ու ֆինանսավորողների տեսակետները: Հաստատում ենք, որ սեմինարի մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել սովորելու նաև Թեղուտի ծրագրի հակառակ կողմի մասին, և շեշտում ենք, որ որևէ կերպ չպետք է ենթադրել, թե ԷկոԼաբի համագործակիցները կամ դոնորները աջակցում են Թեղուտում հանքարդյունաբերության իրականացմանը: Թեղուտի հանքավայրի տարածք կատարած այցի նպատակն էր բազմակողմանի տեղեկություններ տրամադրել երիտասարդ մասնակիցներին Թեղուտի հիմնախնդրի մասին և թույլ տալ նրանց ինքնուրույն մոտեցումներ ու ակտիվիստական ծրագրեր զարգացնել` իրավիճակը խորքային վերլուծելով: Մինչդեռ նշյալ տեսանյութը իր կողմնակալությամբ հակասում է ԷկոԼաբի սկզբունքներին. մենք համարում ենք այն վստահության չարաշահում և Վալլեքս ընկերության կողմից ոչ էթիկական և ոչ պրոֆեսիոնալ կորպորատիվ ինքնության դրսևորում, ինչպես նաև բացասական օրինակ երիտասարդների համար:
ԷկոԼաբը Joint Civic Education-ի հայաստանյան ծրագիրն է: Joint Civic Education-ը կոչված է խթանելու սոցիալական փոփոխությունները ակտիվ քաղաքացիության մասին կրթության միջոցով, հնարավորություն տալով երիտասարդներին զարգացնելու իրենց կարողությունները և խթանելով համագործակցությունը քաղաքացիական հասարակության մասնագետների միջև: ԷկոԼաբը հիմնվում է կրթության՝ հանուն կայուն զարգացման գաղափարի վրա և հնարավորություն է տալիս երիտասարդ ակտիվիստներին զարգացնելու իրենց կարողություններն ու հմտությունները, կյանքի կոչելու իրենց ծրագրային գաղափարները:
ԷկոԼաբ ծրագրի համագործակից կազմակերպություններն են «MitOst» ասոցիացիան (Գերմանիա), «Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտը» (Երևան), «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ-ն (Վանաձոր), Սյունիք ՀԿ-ն (Վայոց Ձոր), Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը (Գյումրի): Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության, «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի (Պորտուգալիա) և «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի (Գերմանիա) կողմից:
այ քեզ մանկապարտեզ: լավ, որևէ մեկը կարա՞ ասի, թե իրականում ինչ ա եղել ու ռեպորտաժում կոնկրետ ինչն է սխալ տրվել, լրագրողն իր անունից գործնականում բան չի էլ ասում:

In reply to video reportage on Alaverdi's "Ankyun Plus" TV
In reply to video reportage on Alaverdi's "Ankyun Plus" TV Titled "EcoLab participants in Teghut" Published on 8 May 2013
On behalf of the EcoLab project, its partner organisations and donors, we would like to state, that we consider the above mentioned reportage as a misuse and misrepresentation of the project, its partners and donors' names in favour of Teghut (Lori region, Armenia) copper-molybdenum mining project of Vallex F.M. Establishment.
We are grateful for the hosting of the study visit of the EcoLab seminar's participants on Sustainable Development on 30 April 2013. The study visit included an excursion on the site and a detailed presentation about the mining project. However, we would like to state, that the partners and donors of EcoLab are well aware of the large civic opposition, in Armenia and in a number of diaspora communities around the world, to the Teghut mining project. Moreover, they are aware of the criticisms that have been made and the concerns that have been raised by academics, think tanks, as well as NGOs in Armenia and internationally, concerning the lack of sustainability of the mine from an environmental, social, economic and cultural perspective. In fact, three of the EcoLab partner organisations (IDHR, Peace Dialogue and Journalists’ Club “Asparez”) have been struggling for years against unsustainable mining projects in Armenia and through their numerous statements and actions they aim to stop mining in Teghut for the protection and development of human life and environment in Armenia.
Sadly, however, the above mentioned news report, which portrays a one-sided perspective about Teghut mine, misrepresents the views of the EcoLab project, its partners and donors. We would like to confirm that the participants of the seminar were provided with the opportunity to learn about the “other side of the story” and that by no means should it be assumed that the EcoLab partners and/or donors are supporters of mining in Teghut or that they endorse the mining project. The sole purpose of the visit organised by EcoLab was to provide comprehensive information about the situation over the Teghut issue to the young participants, so they would be able to develop their approach and activism actions based on in-depth analysis of the context. The mentioned video material contradicts to EcoLab’s intention; we perceive it as abuse of confidence and as an example of the unethical and unprofessional corporate identity of Vallex, as well as a harmful example for the young participants of the project.
The EcoLab project is the Armenian country program of the Joint Civic Education programme. The Joint Civic Education programme empowers social change through active citizenship education, by providing capacity building for young people and facilitating cooperation among civil society professionals. EcoLab is based on the idea of Education for Sustainable Development for young environmental activists or those who want to take the opportunity to enhance their skills and capacities so as to contribute to the implementation of their own project ideas.
EcoLab’s partners are the MitOst Association (Germany), the Institute for Democracy and Human Rights (Yerevan, Armenia), Peace Dialogue NGO (Vanadzor, Armenia), Syunik NGO (Vayots Dzor, Armenia), and Journalists' Club “Asparez” (Gyumri, Armenia). The project is funded by the German Federal Foreign Office, the Calouste Gulbenkian Foundation (Portugal) and the Robert Bosch Stiftung (Germany).