Մետաղական սնդիկի ապօրինի շրջանառության վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է Սյունիքի դատարան
Քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ իրացնելու նպատակով թունավոր նյութ հանդիսացող մետաղական սնդիկի ապօրինի շրջանառություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով մեղադրական եզրակացությունը:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Վ.Գրիգորյանը, ձեռք բերելով և իրացնելու նպատակով իր մոտ պահելով մետաղական սնդիկ, 2013թ. փետրվարի 9-ին նախնական համաձայնության է եկել իր հորեղբոր որդու՝ Մ.Գրիգորյանի, ապա նաև վերջինիս ընկեր Գ.Հակոբյանի հետ, և որոշել են այն փոխադրել Երևան ու իրացնել: Այդ նպատակով 2013թ. փետրվարի 10-ին մետաղական սնդիկը Կապանից փոխադրել են Երևան:
Ոստիկանության Սյունիքի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա Մ.Գրիգորյանին, Գ.Հակոբյանին և Վ.Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 275-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան: Այս մասին հայտնում է գլխավոր դատախազությունը:

Criminal Case in Relation to Illegal Turnover of Mercury Sent to Syuniq Court
The prosecutor supervising the criminal case confirmed the bill of indictment of the criminal case initiated for committing illegal turnover of metallic mercury, which is a toxic substance, for the purpose of sale by a group of persons with prior agreement.
According to the factual data obtained during the pre-trial proceeding V. Grigoryan procuring metallic mercury and keeping it for the purpose of sale, on February 9, 2013 reached a prior agreement with his cousin M. Grigoryan then with the latter's friend G. Hakobyan and decided to transmit it to Yerevan and sell. For that purpose, on February 10, 2013 they transmitted the metallic mercury from Kapan to Yerevan.
On the base of the sufficient data obtained on the criminal case initiated in RA Police Investigation Division of Syuniq adjunct to government M. Grigoryan, G. Hakobyan and V. Grigoryan were accused according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 275 of RA Criminal Code. Prosecutor General's Office of RA reports that the criminal case with the bill of indictment was sent to the Court of First Instance of Syuniq.