Ո՞ւր են անհետացել ԱԺ-ի կնքած պայմանագրերը կառավարության կայքից
2013թ. ընթացքում Ազգային ժողովը մեկ անձից կատարվող գնումներով կնքել է առուվաճառքի և ծառայությունների մատուցման մի շարք պայմանագրեր, որոնց առարկան և ծառայությունների բնույթը պայմանագրով չի երևում: Գրավոր հարցումով դիմել էինք ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գուրգեն Դումանյանին, որպեսզի նա հստակեցնի պայմանագրերի առարկան: Պատասխանը ստացել ենք, սակայն պարզվեց, որ կառավարության կայքեջի «Մեկ անձից կատարվող գնումների» բաժնից անհետացել են մեր հարցմանը վերաբերող մի շարք պայմանագրեր:
Մարտի 27-ին Ազգային ժողովի և «Ռեդի Սթեդի» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր, որի հիմքով ՍՊԸ-ն թատրոնի օրվա առթիվ մատուցել է ֆուրշետային ծառայություն՝ 497 հազար դրամ արժեքով:
Ապրիլի 3-ին «Դիանսհոլդինգ» ՍՊԸ-ի հետ կնքած պայմանագրով ԱԺ-ն պատվիրել է 297 հազար դրամի բացիկներ:
Մեկ օր անց «Ս.Ա.Լ.Կ.Ա.Լ.» ՍՊԸ-ի հետ կնքած պայմանագրով ԱԺ-ն պատվիրել է 726 հազար 500 դրամի ծաղիկներ, ծաղկեպսակ և ծաղկե կոմպոզիացիաներ:
Նույն ընկերության հետ նման պայմանագրեր կնքվել է նաև մարտի 5-ին և 11-ին, սակայն անհասկանալիորեն այդ պայմանագրերն «անհետացել են» կառավարության կայքեջի «Մեկ անձից կատարվող գնումների» բաժնից:
Խորհրդարանն այս տարվա ընթացքում «Պեռնո Ռիկար Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ կնքել է 2 պայմանագիր՝ մարտի 26-ին 989 հազար 4 դրամ և ապրիլի 10-ին՝ 847 դրամ 500 դրամ արժեքով: ԱԺ-ն նշված գումարի շրջանակներում պատվիրել է կոնյակ պատվիրակությունների հյուրասիրության համար:
Մարտի 20-ին «Արևնակ» ՍՊԸ-ի հետ կնքած պայմանագրով ԱԺ-ն 383 հազար դրամի ծաղիկներ ու ծաղկե կոմպոզիցիաներ է պատվիրել: Նմանատիպ պայմանագիր կնքվել է նաև մարտի 19-ին, սակայն կայքից այս պայմանագիրը ևս «անհետացել է»:
Կայքից անհետացել են նաև հունվարի 21-ին և մարտի 1-ին «Լյուքս-Անահիտ» ՍՊԸ- հետ կնքած պայմանագիրը, փետրվարի 7-ի «Ֆայվ Սթարզ Թրավել» ՍՊԸ-ի, մարտի 13-ին «Մալբա» ՍՊԸ-ի, «Գոլդեն Ֆլորենս» ՍՊԸ-ի, «Ֆայվ Սթարզ Թրավել» ՍՊԸ-ի, «Էյ Դաբլյու Այ Գրուպ» ՓԲԸ-ի հետ կնքած պայմանագրերը, մարտի 14-ին «Սի Ընդ Էֆ Քո» ՍՊԸ-ի հետ կնքած պայմանագիրը:
Այն, որ նշված օրերին ԱԺ-ն պայանագրեր կնքել է նշված ընկերությունների հետ, երևում է նաև ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տրամադրած գրությունից:

Куда исчезли заключенные НС договоры?
За истекший период 2013 г. Национальное Собрание заключило ряд договоров о купле-продаже и оказании услуг по закупкам, осуществляемым одним лицом, из которых, однако, не следует ни предмет, ни характер услуг. Мы обратились с письменным запросом к руководителю администрации НС Гургену Думаняну с просьбой уточнить предметы договоров. Ответ мы получили, но, как оказалось, ряд договоров, по которым мы представили запрос, исчез из раздела "Закупки, осуществляемые одним лицом" сайта правительства.
27 марта между НС и ООО "Реди Стед" был заключен договор, на основе которого компания по случаю Дня театра оказала фуршетные услуги на сумму 497 тыс. драмов.
В соответствии с договором, заключенным 3 апреля с ООО "Диансхолдинг", НС заказало открытки на сумму 297 тыс. драмов.
Через день по договору с ООО "САЛКАЛ" НС заказало цветы и цветочные композиции стоимостью 726 тыс. 500 драмов.
Аналогичные договоры были заключены с этой компанией также 5 и 11 марта, однако по непонятным причинам эти документы "исчезли" с сайта правительства.
За истекший период парламент заключил два договора с ЗАО "Перно Рикар Армения": 26 марта на сумму 989 тыс. 4 драма и 10 апреля на сумму 847 тыс. 500 драмов. В рамках указанных сумм НС заказало коньяк для угощения делегаций.
20 марта был заключен договор с ООО "Аревнак", в соответствии с которым парламент заказал цветы и цветочные композиции на общую сумму 383 тыс. драмов. Аналогичный договор был заключен и 19 марта, однако этот документ также "исчез" с сайта правительства.
Та же участь постигла и другие договоры: заключенные 21 января и 1 марта с ООО "Люкс Анаит", 7 февраля – с ООО "Файв Старз Травел", 13 марта – с ООО "Малба", ООО "Голден Флоренс", ООО "Файв Старз Травел", ЗАО "Эй Даблю Ай Групп", 14 марта – с ООО "Си Энд Эф Ко".
С сайта также исчезли договоры, заключенные 21 января с ООО "Люкс Анаит", 7 февраля – с ООО "Файв Старз Травел", 13 марта – с ООО "Малба", ООО "Голден Флоренс", ООО "Файв Старз Травел", ЗАО "Эй Даблю Ай Групп", 14 марта – с ООО "Си Энд Эф Ко".
То, что в указанные дни НС заключило договоры с указанными компаниями, видно также из записки, предоставленной руководителем парламентской администрации.