Միջպետական բանկն ընդդեմ «Նաիրիտի» դատը կրկին հետաձգվեց. գործարանի ներկայացուցիչը չի ներկայանում դատարան
Այսօր Մոսկվայի Արբիտրաժային դատարանում կայացավ Միջպետական բանկն ընդդեմ «Rhinoville Property Limited» -ի («Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթիդ») 2-րդ դատական նիստը: Այն սկսվեց նախատեսվածից մոտ մեկ ժամ ուշ: Ինչպես նախորդ անգամ, այս անգամ ևս պատասխանող կողմը չէր ներկայացել: Հիշեցնենք, որ նախնական նիստին պատասխանող կողմն ուղարկել էր հայցադիմումի պատասխան, որում հայտնում էր, որ տվյալ հարցի քննարկումը Մոսկվայի Արբիտրաժային դատարանի իրավասության մեջ չի մտնում, հետևաբար վերջինս չի ներկայացել:
Գործը քննող դատավորը` Ա.Ա. Կոմարովը հարցրեց` արդյո՞ք պատասխանող կողմը համապատասխան կարգով իրազեկվել է նիստին ներկայանալու մասին, քանի որ, համաձայն ՌԴ Գերագույն Արբիտրաժային դատարանի Պլենումի բանաձևի 27-րդ կետի, եթե ներգրավված կողմերը չեն ներկայացել նախնական դատական քննության և չեն հայտնել որևէ առարկություն գործի վարույթն իրենց բացակայության դեպքում սկսելու վերաբերյալ, ապա դատարանն իրավունք ունի ավարտել նախնական լսումները` սկսելով գործի քննությունը Արբիտրաժային դատարանի առաջին ատյանում: Ուստի՝ այսօրվա լսման հենց սկզբում Միջպետական բանկի ներկայացուցիչ Միխայիլ Կուլիկովը դատավորին ներկայացրեց պատասխանող կողմին պատշաճ կերպով իրազեկելու մասին Հաագայի կոնվենցիային համապատասխան փաստաթուղթը:
Նա նաև չընդունեց պատասխանող կողմի առարկումն առ այն, որ Մոսկվայի Արբիտրաժային դատարանն իրավունքն չունի քննարկել տվյալ հարցը. «Զուգահեռ վարույթում, (Վերաքննիչ դատարանում), որտեղ հայցն անմիջապես վերաբերում է «Նաիրիրտ գործարանին» Մոսկվայի Արբիտրաժային դատարանի կողմից իրավասության նորմերը խախտելու հայցադիմումը չի ընդունվել»: Այդ պատճառով Վերաքննիչ դատարանը չի համաձայնել պատասխանող կողմի այն փաստարկին, որ գործի վարույթը ՄԱԴ-ի իրավասության տակ չէ ` ըստ ՌԴ Արբիտրաժային ընթացակարգի կոդեքսի 247 հոդվածի մի քանի կետերի: Նախ` ՌԴ-ն «Նաիրիտի» դրամային պարտավության իրականացման վայրն է, երկրորդ`«Նաիրիտում» բաժնեմասեր ունի ՌԴ-ում գրանցված իրավաբանական անձը: Այսինքն` սեփականություն կա նաև ՌԴ տարածքում: Հետևաբար, պատասխանող կողմի բողոքն անհիմն է:
Հիշեցնենք, որ «Ռայնովիլի» բաժնետերը այժմ «Նաիրիտ գործարանն» է, և ըստ այդմ՝ վարկային պարտավորությունները նույնպես գործարանի վրա է:
Դատավորը հեռացավ որոշում կայացնելու: «Նաիրիրտ»-ի «բախտն այս անգամ էլ բերեց». նիստը հետաձգվեց մինչև հունիսի 18-ը ` ժամը 11:30:
Դատական նիստի ավարտից հետո Մ. Կուլիկովին հարցրինք, թե եթե «Նաիրիրտը», որն առանց այն էլ 2006թ.-ից պարտքեր ուներ և 2009թ.-ին նորից Միջպետական բանկից 86 մլն դոլար վարկ էր խնդրում, ինչու՞ չմերժեցիք նրան այդ և հետագայում եւս 13,5 մլն դոլար (2010թ. ) վարկ տրամադրելու դիմումը.
«Հուսով էինք, որ ամեն ինչ լավ կլինի, ֆինանսական վիճակը կբարելավվի, իսկ այժմ….սահման գոյություն ունի… Կհանդիպենք հունիսի 18-ին»:

Судебное заседание по делу “Межгосударственный банк против “Наирита” вновь отложено: представитель завода не является в суд
Сегодня в Арбитражном суде Москвы состоялось второе судебное заседание по делу “Межгосударственный банк против “Rhinoville Property Limited”. Заседание началось с часовым опозданием, поскольку отвечающая сторона, как и в предыдущий раз, не явилась в суд.
Напомним, что на предварительное заседание отвечающая сторона направила письмо, в котором объяснила свое отсутствие тем, что обсуждение данного вопроса не входит в компетенцию московского Арбитражного суда.
Рассматривающий дело судья А.А.Комаров поинтересовался, была ли отвечающая сторона надлежащим образом извещена о явке в суд, поскольку, согласно п.27 резолюции Пленума Высшего Арбитражного Суда РФ, если вовлеченные стороны не являются на предварительное заседание и не представляют какое-либо возражение по началу производства дела в их отсутствие, то суд вправе завершить предварительные слушания и приступить к слушанию дела в первой инстанции Арбитражного суда. В связи с этим в начале сегодняшнего заседания представитель Межгосударственного банка Михаил Куликов представил судье соответствующий документ Гаагской конвенции об извещении надлежащим образом отвечающей стороны.
Он также не принял возражение отвечающей стороны о том, что Арбитражный суд Москвы не имеет права рассматривать данный вопрос. “В параллельном производстве (в Апелляционном суде), в котором иск касался непосредственно завода “Наирит”, иск о нарушении Арбитражным судом Москвы норм полномочий не был принят”. Поэтому Апелляционный суд не согласился с тем аргументом отвечающей стороны, согласно которому производство дела не входит в компетенцию АСМ. Во-первых, РФ – место реализации денежного обязательства “Наирита”, во-вторых, акциями “Наирита” владеет зарегистрированное в РФ юридическое лицо. То есть собственность имеется и на территории РФ, следовательно жалоба отвечающей стороны безосновательна.
Напомним, что в настоящее время акционером “Райновила” является завод “Наирит”, и в соответствии с этим кредитные обязательства также лежат на заводе.
Судья удалился для принятия решения. “Наириту” и на этот раз повезло: заседание отложено до 18 июня.
По завершении судебного заседания мы поинтересовались у Михаила Куликова: “Если с 2006 года у “Наирита” уже были задолженности и если в 2009 году завод вновь попросил кредит в Межгосударственном банке на сумму 86 млн долларов, почему Вы не отказали не только в предоставлении этого кредита, но и в получении в 2010 году кредита на сумму 13,5 млн долларов?”
“Мы надеялись, что все будет хорошо, что финансовое положение улучшится. А сейчас... границ не существует... Встретимся 18 июня”,- ответил М.Куликов.