Եթե մեկին «չոռ» ասես, բարոյապես կփոխհատուցես, իսկ եթե բռնաբարես՝ ոչ
Վիրավորանքի եւ զրպարտության ապաքրեականացմանն անդրադառնալով՝ փաստաբան Կարեն Մեժլումյանն ասում է, որ իբրեւ հիմնավորում ապաքրեականացման հեղինակները նշել են, թե հիշյալ արարքների համար քրեական պատասխանատվությունը եվրոպական չափանիշներով անհամաչափ խիստ է, ուստի անհրաժեշտ է խնդիրը տեղափոխել քաղաքացիաիրավական հարթություն եւ նախատեսվող պատիժը մեղմացնել:
Սակայն, եթե Քրեական օրենսգրքով կրկնակի վիրավորելու համար նախատեսված էր առավելագույնը 800 հազար դրամի տուգանք, հիմա՝ ապաքրեականացումից հետո, այս թիվը վիրավորելու համար հասել է 1 միլիոն դրամի:
«Եվ եթե վիրավորանքն այն ժամանակ պատժվում էր, եթե ոչ պարկեշտ ձեւով էր արված, այսպես ասենք՝ հայհոյանք կամ դրա նման որեւէ բան, այժմ «ոչ պարկեշտ» ձեւակերպումը հանվել է, այսինքն՝ ընդլայնվել են սահմանները. ցանկացած քննադատություն այսօրվա պայմաններում կարող է համարվել վիրավորանք»,- նկատում է փաստաբան Մեժլումյանը:
Այսօր Փաստաբանների պալատում հրավիրվել էր քննարկում-խորհրդակցություն՝ վիրավորանքի եւ զրպարտության գործերով վերջին շրջանում ԶԼՄ-ների նկատմամբ հաճախակի ներկայացվող հայցապահանջների կապակցությամբ: Մասնակցում էին փաստաբաններ, Փաստաբանների պալատի խորհրդին առընթեր Գիտավերլուծական կենտրոնի ղեկավար Արա Զոհրաբյանը, Դատական դեպարտամենտի եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Կարեն Մեժլումյանն իր մտահոգությունները հայտնում էր հենց այս քննարկման շրջանակներում:
Անդրադառնալով զրպարտությանը, նա նշեց, որ առաջ Քրեական օրենսգրքով դրա համար սահմանված էր գույքային պատասխանատվություն՝ առավելագույը 1 միլիոն դրամի չափով, հիմա ոչ քրեական համարվող այս արարքի համար վճարվելիք գումարի չափը կրկնակի ավելացել է:
«Այսինքն՝ ներկայացվեց մի հիմնավորում, որ սա խիստ է, պետք է մեղմացնել, արվեց հակառակը»,- ասում է փաստաբան Մեժլումյանը եւ մանրամասնում, որ Քրեական օրնսգրքով պատասխանատվություն սահմանելիս հստակ շեշտվում էր՝ «ակնհայտ սուտ տեղեկություններ տարածելու համար», այժմ հանվել է նաեւ «ակնհայտ սուտ» ձեւակերպումը:
«Այսինքն՝ «Хотелось лучше, а получилось как всегда», կամ էլ մի գուցե «не хотелось», ուղղակի այդպես էին ներկայացնում»,- ասում է Մեժլումյանը:
Վերջինիս խոսքերով՝ այսօր ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգիրքը վիրավորանքի եւ զրպարտության դեպքում, ըստ էության, նախատեսել է բարոյական վնասի փոխհատուցում. «Ինչո՞ւ պետք է խոսքով «չոռ» ասելը բարոյական վնասի փոխհատուցման խնդիր առաջացնի, իսկ անձին բռնաբարելը՝ ոչ: Եթե բարոյական վնասի փոխհատուցման իրավունք է տրվում, այն պետք է տրվի բոլորին: Ողջ քաղաքակիրթ աշխարհն այդ իրավունքն ունի, իսկ խոսքով պատճառված վնասի բարոյական փոխհատուցունը վերջին տեղերն է գրավում»:
Կարեն Մեժլումյանը խոսեց նաեւ վիրավորանքի եւ զրպարտության ապաքրեականացումից հետո լրատվամիջոցների դեմ հայց ներկայացնողների կողմից, իբրեւ փաստաբանական ծառայությունների համար վճարված ծախս, ահռելի չափի գումարների պահանջի մասին, երբ կարծես պրակտիկա է դառնում, որ նման դեպքերում վիրավորված հայցվորի փաստաբանին փոխհատուցվում է 3 միլիոն դրամ:
«Սրանք այնպիսի գործեր են, որով հայցվորը միայն ասում է, որ հրապարակված տեղեկությունն իրականությանը չի համապատասխանում, նրա փաստաբանը նվազագույն աշխատանք է կատարում, իսկ ապացուցման բեռն ամբողջությամբ կրում է պատասխանող՝լրատվամիջոցը»,- նկատում է Մեժլումյանը:
Նա Արա Զոհրաբյանին խնդրեց Փաստաբանների պալատի խորհրդին առընթեր Գիտավերլուծական կենտրոնում վերոնշյալ խնդիրները դարձնել քննարկման առարկա եւ նշեց, որ իր կարծիքով՝ նշյալ ապաքրեականացված օրենքը հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը, ուստի անհրաժեշտ է դիմել նաեւ ՍԴ-ին:
Կարեն Մեժլումյանը նշեց նաեւ, որ թերթերից մեկի դեմ ներկայացված նմանատիպ հայցով ինքը դատարանում պաշտպանում է լրատվամիջոցի շահերը եւ միջնորդելու է, որպեսզի դատարանն ինքը դիմի Սահմանադրական դատարան:

За оскорбление предусмотрена компенсация, за изнасилование – нет
Говоря о декриминализации оскорбления и клеветы, адвокат Карен Межлумян отметил, что в качестве обоснования декриминализации авторы приводят следующий аргумент: за упомянутые деяния установлена непропорционально строгая в соответствии с европейскими стандартами уголовная ответственность, поэтому необходимо перенести проблему в гражданско-правовую плоскость и смягчить предусмотренную меру наказания. Но если за повторное оскорбление Уголовным кодексом предусматривался штраф до 800 тысяч драмов, то сейчас, после декриминализации, размер штрафа увеличился до 1 млн драмов.
Расширены также рамки формулировки статьи об оскорблении, в результате чего любая критика сейчас может быть расценена как оскорбление, замечает адвокат.
Сегодня в Адвокатской палате состоялось совещание в связи с участившимися в последнее время случаями подачи исков против средств массовой информации. В ходе обсуждения Карен Межлумян, касаясь обвинений в клевете, сказал, что раньше по этой статье УК предусматривалась имущественная ответственность в размере до 1 миллиона драмов. Сейчас сумма компенсации за это уже некриминальное деяние увеличена вдвое. То есть в ответ на призывы смягчить наказание за данную статью было принято противоположное решение, говорит Межлумян, уточняя, что при уголовной ответственности четко отмечалось: “за распространение зведомо ложных сведений”. Сейчас формулировка “заведомо ложные” изъята.
“То есть хотели, как лучше, а получилось, как всегда. А может, “не хотели”, просто делали вид?” – говорит Межлумян. По его словам, за оскорбление и клевету Гражданский кодекс РА, по сути, предусматривает возмещение морального ущерба. “Почему оскорбление словами должно предполагать компенсацию, а изнасилование личности – нет? Если предоставляется право на возмещение морального ущерба, то его должны иметь все. Весь цивилизованный мир имеет такое право, а возмещение морального ущерба, нанесенного словом, находится на последних местах”.
Карен Межлумян коснулся также требования о выплате огромных сумм (до 3 млн драмов) за адвокатские услуги, которое после декриминализации оскорбления и клеветы стали выдвигать лица, подающие иски против СМИ.
“Это те дела, по которым истец лишь заявляет, что опубликованное сведение не соответствует действительности. Его адвокат выполняет миниммальную работу, а вся тяжесть доказательства ложится на ответчика, то есть СМИ”,- отметил Межлумян. Он обратился к руководителю научно-аналитического центра при совете Адвокатской палаты Ара Зограбяну с просьбой обсудить в центре выдвинутые вопросы, отметив, что декриминализированный закон, на его взгляд, противоречит Конституции РА, в связи с чем необходимо обратиться также в Конституционный суд РА.