Հակոբ Սանասարյան. «Եթե «Մեթըլ Փրինս»-ը այսպես շարունակի, 4-6 տարի հետո այս տարածքը կարող է վերածվել մահվան դաշտի» (վիդեո)
Մայիսի 15-ին բնապահպանների մի խումբ «Հայաստանի Կանաչների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Հակոբ Սանասարյանի ղեկավարությամբ այցելել էին Ախթալա` տեղում դիտարկելու «Մեթըլ Փրինս Էլ-Թի-Դի» ընկերությանը պատկանող Շամլուղի բաց հանքավայրի, ընկերության պոչամբարների բնապահպանական իրավիճակը, ԼՀԿ-ի ջարդման արտադրամասի արտադրական պրոցեսները և բանվորների աշխատանքային պայմանները:
Օրվա կեսին, երբ բնապահպանները Շամլուղի գերեզմանների մոտից՝ հանքավայրից դուրս, բարձրադիր տարածքից նայում էին բաց հանքը, տարածքը վերահսկող ԼՀԿ-ի անվտանգության աշխատողի ահազանգով անվտանգության մի խումբ աշխատողների ուղեկցությամբ բնապահպանների մոտ հայտնվեց ԼՀԿ-ի հանքերի պետ Արմեն Նաղդալյանը: Վերջինս բնապահպաններից պահանջեց շտապ լքել տարածքը: «Դուք ո՞վ եք»,- Հակոբ Սանասարյանին դիմեց հանքերի պետը: Բնապահպանները իրենց հերթին փորձեցին պարզել Արմեն Նաղդալյանի ինքնությունը: «Ցույց տվեք այն փաստաթուղթը, որ Դուք իրավունք ունեք մեզ վռնդելու»,- ասաց բնապահպաններից տիկին Գրետան:
Բնապահպանները հանքերի պետից պահանջեցին նաև փաստաթուղթ` տարածքը ԼՀԿ-ին պատկանելու մասին: «Դուք պետք է գայիք մի հատ հիմնարկ, Ձեզ ուղեկցող կտային, նորմալ ձևով Ձեր ուզած տեղերը կայցելեիք, Ձեր ուսումնասիրությունները կանեիք»,- բնապահպաններին ասաց Արմեն Նաղդալյանը:
| Արմեն Նաղդալյանը | Հակոբ Սանասարյանը |
«Կանաչների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Հակոբ Սանասարյանն այցի առնչությամբ «Հետքին» հայտնեց. «Ես բնապահպանական մեր խմբի այցի հետ կապված՝ նախապես բանակցել էի «Մեթըլ Փրինս Էլ-Թի-Դի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Մադլեն Թաշճյանի հետ: Մենք մոտ 10 օր առաջ պետք է գայինք: Տիկին Մադլենն ասաց, որ տոներից հետո գանք»: Իսկ տոներից հետո ընկերության քմահաճ գլխավոր տնօրենը ԼՀԿ-ի ստորաբաժանումներ բնապահպանների այցը թույլատերու համար Հակոբ Սանասարյանի առջև նոր պահանջ է դրել: Հիմա էլ ասացին՝ չէ, մի գնացեք, եկեք բանակցենք, թե ինչ նպատակով և ինչ իրավունքով եք գնում Ախթալա: Սա չլսված հարցադրում էր, և այդ տիկինը, ով իրեն հանքատեր է համարում, ավելի լավ է մի քիչ զսպի իրեն և նման հարցեր չտա մարդկանց»:
Ախթալայում բնապահպանների շրջագայության ընթացքում ընկերության հանքերի պետը անվտանգության աշխատողների հետ ընկերությանը պատկանող «Վիլիս» ավտոմեքենայով հետևում և խոչընդոտում էին բնապահպանների աշխատանքին: Հակոբ Սանասարյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ առաջին անգամ չէ Ախթալայում. «Եթե մարդկանց հնարավորություն է տրվել կողոպտել ժողովրդին, այն էլ՝ օրենքի շրջանակներում, նրանք կողոպտում և լկտիանում են»,- ասաց գիտնականը: Բնապահպանների աշխատանքին խորընդոտելու՝ ԼՀԿ-ի գլխավոր տնօրենի հանձնարարությունը բնապահպանը համարեց մարդու իրավունքների ոտնահարում: Նրա խոսքով՝ այլ երկրում դրա համար հանքարդյունաբերողը կպատժվեր:
Այդուհանդերձ, պարոն Սանասարյանը հանցագործություն համարեց Շամլուղի բաց հանքի շահագործումը: Նա ասաց, որ Հայաստանում կա ուրանի հանքայնացման երևակումների քարտեզ, և այնտեղ հստակ Շամլուղի բաց հանքը մտել է որպես ուրանացված հանք: «Ես չեմ ասում՝ այնտեղ ուրանի հանք կա, բայց հանքը քարտեզում նշված է,- ասաց պարոն Սանասարյանը և հավելեց, որ Ախթալա իր այցի նպատակն է ուսումնասիրել, թե հանքավայրում կա՞ն ուրանային հետքեր:- Պետք է տեսնեինք՝ այնտեղ անալիտիկ ուսումնասիրություններ կատարվե՞լ են, թե՞ ոչ»:
Կանաչների միության նախագահը ափսոսանք հայտնեց ԼՀԿ-ի կողմից Ախթալա գետակի անվերջ շարունակվող պոչանքային աղտոտումների կապակցությամբ: Անդրադառնալով Ճոճկանի պոչամբարի վիճակին՝ Հակոբ Սանասարյանն անթույլատրելի համարեց երկու բնակավայրերի` Մեծ Այրում և Ճոճկան համայնքների արանքում, գետի հունի վրա պոչամբար տեղադրելը. «Դա կարող է անել միայն հանցագործը, թող հանեն, տեղափոխեն մեկ այլ տեղ»: «Հետքի» հարցին, թե որքանո՞վ է թույլատրելի պոչամբարի տեղափոխումը, պարոն Սանասարյանը պատասխանեց. «Ճիշտն ասած`դա այդքան էլ խրախուսելի չէ: Իհարկե, սա անլուծելի խնդիր է»:
Անդրադառնալով Ախթալայի բնապահպանական վիճակին՝ Հակոբ Սանասարյանը հանցագործություն որակեց նաև դեռևս 2000թ. ԼՀԿ-ի նախկին գլխավոր տնօրեն Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կողմից ընկերության երկու պոչամբարների բեռնաթափումը և դրանք Ախթալա գետակի բերանին և Ախթալա-Մեծ Այրում մինչհամայնքային ճանապարհաեզրին կուտակելը: «Իհարկե, չի կարելի այս տարածքը համեմատել Քաջարանի և Սյունիքի հետ, որտեղ ընդհանրապես մահվան դաշտ է, բայց եթե «Մեթըլ Փրինսը» այսպես շարունակի, 4-6 տարի հետո այս տարածքը նույնպես կարող է վերածվել մահվան դաշտի, եթե չկանխվի»,- ասաց Հակոբ Սանասարյանը:

Акоп Санасарян: "Если "Метал Принс" будет продолжать в том же духе, через 4-6 лет эта территория превратится в мертвую зону" (видео)
15 мая группа экологов во главе с председателем общественной организации "Союз зеленых Армении" Акопом Санасаряном посетила Ахталу, чтобы на месте ознакомиться с экологическим состоянием хвостохранилищ Шамлугского открытого месторождения, принадлежащего компании "Метал Принс Эл-Ти-Ди".
В полдень, когда экологи осматривали с возвышенности месторождение, по сигналу тревоги работника службы безопасности компании к ним подошел начальник месторождений ГОК Армен Нагдалян, который заявил, что экологи сперва должны были зайти в офис, а потом уже вместе с сопровождающим посетить интересующие их места.
Между тем председатель Союза зеленых Акоп Санасарян сообщил "Hetq", что заранее предупредил гендиректора "Метал Принс" Мадлен Ташчян о визите экологов. Госпожа Ташчян попросила их придти после праздников. А потом представители компании выдвинули А.Санасаряну новые требования. Сейчас же они заявили: объясните, с какой целью и на каком основании вы едете в Ахталу. "Это неслыханное отношение. Пусть эта женщина, которая считает себя владелицей месторождения, ведет себя более сдержанно и не задает подобных вопросов",- сказал Акоп Санасарян.
В ходе поездки экологов в Ахталу начальник месторождений компании вместе с работниками службы безопасности препятствовали работе группы. В беседе с нами Санасарян сказал: "Людям дали возможность грабить народ, да еще в рамках закона, вот они и грабят и наглеют". А поручение гендиректора ГОК препятствовать работе экологов он расценил как нарушение прав человека. По словам Санасаряна, в другой стране владельца компании за такие действия привлекли бы к ответственности.
Касаясь эксплуатации Шамлугского открытого месторождения, Акоп Санасарян назвал это преступлением. По его словам, в Армении есть карта, на которой это месторождение указано как урановое. Эколог
отметил, что его цель выяснить, есть ли на территории месторождения следы урана.
Председатель Союза зеленых выразил сожаление по поводу непрекращающегося загрязнения речки Ахтала хвостами горнообогатительного комбината. Касаясь состояния Чочканского хвостохранилища, Санасарян назвал недопустимым его размещение между общинами Мец Айрум и Чочка, в русле реки. "Такое мог сделать только преступник. Необходимо перенести хвостохранилище",- сказал ученый-эколог. На вопрос "Hetq", а возможен ли перенос, Акоп Санасарян ответил, что на самом деле это нежелательно, так что проблема не имеет решения.
Говоря об экологии Ахталы, председатель СЗ отметил, что бывший гендиректор комбината Сероб Тер-Погосян вывез содержимое двух хвостохранилищ на обочину межобщинной дороги Ахтала-Мец Айрум, прямо возле устья речки Ахтала, что является преступлением.
"Конечно, эту территорию нельзя сравнить с Каджараном и Сюником, где вообще мертвая территория, но если "Метал Принс" будет продолжать в том же духе, то через 4-6 лет эта территория тоже превратится в мертвую зону",- сказал Акоп Санасарян.