Մելիքյանի «Ճանապարհորդություն դեպի Կուսաստանը»՝ գեղարվեստական չորս լավագույն գրքի ցանկում
ForeWord Reviews-ը հայտարարել է «2010թ. տարվա գիրք» մրցանակաբաշխության հաղթողներին, ովքեր մեծարվել են Նյու Օրլինսի Ամերիկյան գրադարանային միության գիտաժողովի ժամանակ: Նրանց ընտրել է գրադարանավարներից և գրավաճառներից կազմված ժյուրին:
Լոս Անջելեսում բնակվող գրող Արմեն Մելիքյանի «Ճանապարհորդություն դեպի Կուսաստան: Թուղթ առաջին» վեպը (որը մարդկային փոխակերպության մի յուրօրինակ տեսլական է բերում) «Գեղարվեստական գրականության» այս բարձրակարգ մրցույթում չորս հաղթողից մեկն է: Եզրափակիչ դուրս եկած 14 գրքերից միայն նա ստացավ «Պատվարժան կարևորումը»: «Ճանապարհորդություն դեպի Կուսաստանը» հրատարակել է Two Harbors Press հրատարակչությունը (Hillcrest Publishing Group):
«Սա արդեն երրորդ մրցանակն է, որ «Ճանապարհորդություն...»-ը շահում է վերջին երեք ամսվա ընթացքում»,- ասում է Two Harbors Press-ի հրապարակայնության բաժանմունքի տնօրեն Էմիլի Վայսը:- Վերջերս գիրքն արժանացավ Pinnacle Book Achievement-ի «Լավագոյն արձակ» մրցանակին, իսկ կատակերգական-զվարթախոհական գրականության մեջ Next Generation Indie Book Awards-ն այն ընդգրկեց լավագույն գրքերի ցանկում»:
ForeWord-ի հիմնադիր-հրատարակիչ Վիկտորյա Սադըրլենդը մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ ասաց. «Այսօրվա մրցանակաբաշխությունն ու հաղթողների մեծարումը ForeWord Reviews-ի աշխատակազմից յուրաքանչյուրի մեկամյա լարված, բայց արժանահատույց ջանքերի գագաթնակետն է: Մեր բոլոր խմբագիրները գործ են ունեցել այս կամ այն գրական սեռի, գրքի կամ հեղինակի հետ, և այս արարողությունն իսկապես հուզիչ է»:
ForeWord-ի քննադատների կազմի անդամներից Լեյա Մենլավը, «Ճանապարհորդություն դեպի Կուսաստանը» նկարագրում է որպես «գրավիչ, փայլուն և վարպետորեն գրած վեպ. ցավոտ մի մեկնություն աշխարհի և նրա բնակիչների մասին»: Մենլավն ավելացնում է. «Մելիքյան գրողի շռայլ տաղանդն ու համաշխարհային պատմությունը բոլորովին այլ կերպ արտահայտելու ունակությունն արարում են մի հետաքրքրաշարժ ուղևորություն` դեպի պատերազմող կրոնները, պատերազմող սեռերը, պատերազմող մշակույթները և նրանց հետևում թաքնված պատմություններն ու գոյության տրամաբանությունը»:
«Ճանապարհորդություն դեպի Կուսաստանը» ինչ-որ առումով հիշեցնում է Ջեյմս Ջոյսի, Թոմըս Փինչընի, Ումբերտո Էկոյի և այլոց վիպական նմանակումները: Իր բորբոքուն ոճով, նորարարական լեզվով, համապատկերային և բնաբանային հսկայական ծավալով' այս գիրքը արարման մեջ գտնվող գրական հեղափոխության օրինակ է:

Melikian's Journey to Virginland - One of Top 4 Books in Literary Fiction
ForeWord Reviews has announced the winners of the Book of the Year Awards. The winning authors were honored at a ceremony during the American Library Association Conference in New Orleans. They were selected by a panel of librarian and bookseller judges.
Los Angeles author Armen Melikian's Journey to Virginland: Epistle I, a novel that proposes an original vision of human transformation, is one of the four winners in the highly competitive Literary Fiction category. It received the only "Honorable Mention" from a list of 14 finalists. Journey to Virginland is published by Two Harbors Press of the Hillcrest Publishing Group.
"This is the third prize Journey to Virginland has won over the last three months," said Emily Weiss, marketing director at Two Harbor's Press. "Journey to Virginland recently won the Pinnacle Book Achievement Award for Best Fiction, and was recognized as one of the top books in Humor/Comedy by the Next Generation Indie Book Awards."
ForeWord's founder and publisher, Victoria Sutherland, spoke at the awards ceremony and announced the winners: "Today's celebration of our Award winners and finalists is the culmination of a very intense but rewarding year-long effort by everyone on staff at ForeWord Reviews. All of our editors become invested in certain genres, titles, and authors, and the award ceremony is very emotional."
Leia Menlove, a distinguished member of ForeWord's review team, describes Journey to Virginland as "an engrossing, brilliantly crafted read; a searing commentary on the world and its inhabitants." Menlove adds, "Melikian's prodigious writing talent and ability to show the world's history in a different air creates an entertaining ride into warring religions, warring cultures, warring sexes, and the histories and raison d'etre behind each."
Journey to Virginland is in certain respects reminiscent of the novelistic tapestries of James Joyce, Thomas Pynchon, Umberto Eco, and others. With its ebullient style, innovative language, and kaleidoscopic yet highly calibrated thematic range, it is an extraordinary example of a literary revolution in the making.